سوگواری بعد از طلاق چقدر طول می کشد؟

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، یک روانشناس با بیان اینکه افراد به هنگام شکست عاطفی به ویژه در امر ازدواج دچار افسردگی و انزوا شده و پنج مرحله را برای سوگواری این شکست می گذرانند، گفت: طی کردن این مراحل و عبور از سوگواری پس از طلاق برای افرادی که زمینه روانی عادی و طبیعی دارند و تجربه و پیشینه روانی بد و سنگینی نداشته اند، حداقل شش ماه زمان می برد.

سوگواری بعد از طلاق چقدر طول می کشد؟

به گزارش همشهری، محمد ابراهیم تکلو، درباره پنج مرحله سوگواری پس از طلاق اظهار کرد: افراد پس از طلاق پنج مرحله سوگواری را می گذرانند تا به یک ثبات روانی برسند.

این روانشناس با بیان اینکه در ابتدا افراد، طلاق خود را انکار نموده و باورشان نمی گردد که جدا شده اند، توضیح داد: در ابتدای جدایی فکر دو طرف درگیر این مساله است که هنوز همسر قبلی شان در زندگی آن ها است، گاهی ممکن است به همسر پیشین خود پیغام دهند چراکه هنوز فکر پذیرای این رابطه تمام شده نیست.

به گفته وی مرحله دوم پس از انکار، خشم است و افراد پس از طلاق از خود و همسر قبلی خود نسبت به اینکه چرا رابطه را به سمت جدایی پیش بردند خشمگین می شوند و ممکن است این خشم را به اشکال مختلف بروز دهند.

تکلو با اشاره به مرحله سوم یعنی مرحله چانه زنی یا مذاکره در سوگواری پس از طلاق، شرح داد: در این مرحله افراد با خود مصاحبه های درونی دارند و ممکن است این مصاحبه به شکل های مختلف حتی سکوت بروز کند. افراد در پی پاسخی برای این سوال هستند که چرا رابطه آن ها به طلاق ختم شد؟ و اگر کار خاصی را انجام می دانند ممکن بود که کار به جدایی نرسد یا خیر؟ ، آیا خودشان در این طلاق مقصر بودند یا همسر قبلی؟ و سوالاتی از این دست فکر آن ها را مشغول می نماید.

این روانشناس افسردگی را مرحله چهارم از سوگواری پس از طلاق دانست و این را هم گفت که در این مرحله افراد غمگین و ناراحت شده و اصطلاحا در لاک دفاعی خود فرو می فرایند، با کسی صحبت نمی نمایند و علائم افسردگی را بروز می دهند.

به گفته تکلو پذیرش مرحله نهایی از سوگواری پس از طلاق است که در آن افرادی که طلاق گرفته اند با این واقعیت زندگی خود کنار آمده و آغاز به ادامه دادن طبیعی زندگی می نمایند و حتی ممکن است پس از مدتی به ازدواج مجدد روی آورند.

وی بعلاوه اضافه نمود که ممکن است تمام این پنج مرحله سوگواری پس از طلاق به ترتیب و یا همزمان با هم برای افرادی که طلاق می گیرند بروز کند.

این روانشناس در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر لزوم روان درمانی افراد پس از طلاق، خاطر نشان کرد: بعضا پیش می آید که افراد پنج سال پیش از یکدیگر جدا شده اند، اما هنوز درگیر طلاق خود هستند، چراکه گیر های روانی، طرحواره ها، چاله های روانی، عزت نفس پایین و الگو های ناسازگار فکری دارند که باعث شده یک رابطه را چند سال و چند ماه با خود حمل نمایند. در چنین شرایطی نقش مشاور و روانشناس بسیار جدی است تا این فرآیند شش ماهه به شکل درستی سپری گردد.

تکلو بعلاوه با بیان اینکه ابتدا باید ازدواج درستی شکل گیرد تا رابطه به سمت طلاق پیش نرود، توصیه کرد: ازدواج هایی که خوب نیستند منجر به طلاق می شوند. یک ازدواج بد رابطه ای با کیفیت پایین می سازد که، چون افراد شرایط جدایی و طلاق ندارند این رابطه بی کیفیت را ادامه داده و گرچه از هم طلاق نگرفته اند، اما دچار طلاق عاطفی می شوند.

به گفته وی پیدا کردن بینش نسبت به خود و جنس مخالف، آگاهی نسبت به علت رفتار و انتخاب خود در ازدواج و چرایی ماندن در یک رابطه بسیار مهم است و افراد باید پیش از ازدواج دانش خود در این زمینه ها را ارتقاء دهند.

این روانشناس نداشتن انتخاب آگاهانه در ازدواج را از جمله دلایل ازدواج های بد دانست و در سرانجام سخنان خود اضافه نمود: بعضی افراد صرفا بر اساس احساس و یا برای پر کردن خلاء های عاطفی، روانی، از بین رفتن فشار های خانوادگی و اجتماعی وارد یک رابطه غلط شده و ازدواج می نمایند و پس از ازدواج نیز، چون سواد رابطه ندارند، از مدیریت مسائل زندگی مشترک عاجز شده و در نهایت طلاق می گیرند. به نظر می رسد به جای تاکید بر مشاوره های قبل از طلاق باید تاکید بر مشاوره های پیش از ازدواج باشد و افراد از فیلتر روانشناختی پیش از ازدواج عبور نمایند تا دختر و پسر متوجه شوند به درد هم می خورند یا نه، اینگونه می توان ازدواج های نادرست و در پی آن طلاق را کاهش داد.

منبع: فرارو

به "سوگواری بعد از طلاق چقدر طول می کشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوگواری بعد از طلاق چقدر طول می کشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید