آنتالیا، شهری برای دیدن سواحل شنی سفید و مناطق تاریخی

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، آنتالیا، پنجمین شهر پرجمعیت در کشور ترکیه است و جاذبه های متنوع و بی شماری دارد. در این شهر هر سلیقه ای که داشته باشید، کاری برای انجام دادن پیدا خواهید کرد؛ به خصوص اگر به سواحل و مناطق تاریخی علاقه مند هستید، آنتالیا یکی از بهترین گزینه ها برای شما به حساب می آید.

آنتالیا، شهری برای دیدن سواحل شنی سفید و مناطق تاریخی

1. محله قدیمی

کوچه های محله قدیمی (Kaleiçi) آنتالیا، شباهت زیادی به بازی مِیز یا همان مارپیج دارد. عمارت های سفید رنگ متعلق به دوره عثمانی ها و سقف قرمز رنگ آن ها بازسازی شده اند و امروزه مکان هایی همچون رستوران، گالری هنر، هتل بوتیک و مغازه های سوغات فروشی را دربرمی گیرد. بیشتر گردشگران صرفاً به خاطر بازدید از بافت قدیمی محیط آن به این محل می آیند؛ اما این منطقه، چندین جاذبه کوچک را نیز شامل می شود که می توانید از آن ها دیدن کنید. برای مثال، دروازه یک قلعه و برج ساعت در میدان اصلی واقع شده و کاشی کاری های دیزاین داخلی مسجد تکلی محمد پاشا (Tekeli Mehmet Paşa Mosque) نیز ارزش دیدن دارد. مناره کسیک (Kesik Minare) هم متعلق به یک معبد رومی است که در قرن 19 توسط آتش به ویرانه تبدیل شد و فقط این بخش از آن توانست جان سالم به در ببرد. البته کاربری این معبد، به کلیسای بیزانتین و درنهایت به مسجد تغییر پیدا نموده بود.

2. دروازه هادریان

بخش شرقی محله قدیمی، دیوارهای متعلق به دوران هلنیستی و رومی ها را دربرمی گیرد و دروازه هادریان (Hadrians Gate)، برجسته ترین بنای این بخش به شمار می رود. درواقع این دروازه، یکی از اصلی ترین و جالب ترین دروازه های ورودی به محله قدیمی آنتالیا به حساب می آید. دروازه هادریان، 3 طاق مرمر دارد که دو طرف آن را برج های کوتاه باشکوه فرا گرفته اند. این دروازه را به افتخار ورود امپراتور هادریان به شهر در سال 130 بعد از میلاد بنا کردند. هنگام گذر از این دروازه، سرتان را بالا بیاورید تا بتوانید جزئیات دکور زیبای آن را از نزدیک و بهتر مشاهده کنید.

3. بندر قدیمی

چندین صخره در اطراف بندر قدیمی (Old Harbor) آنتالیا قرار گرفته اند. این بندر، مجموعه ای از بوتیک های تماشایی، کافه های جالب، بازارها و قایق هایی را دربرمی گیرد که به آب های درخشان دریای مدیترانه راه دارند. محیط این ناحیه، بسیار آرامش بخش است و شاید باورش سخت باشد که از قرن دوم تا بیستم میلادی، بندر اصلی آنتالیا بوده و با تجارت های اجرا شده، ثروت را وارد این شهر و مناطق اطرافش می نموده است. در این منطقه می توانید درحال نوشیدن قهوه، به تماشای غروب آفتاب بپردازید یا فعالیت های دیگری از جمله شنا یا قایق سواری را انتخاب کنید.

4. مناره یولی

مناره یولی (Yivli Minare) یا همان ییوْلی، نمونه ای از معماری سلجوقیان است و یکی از برجسته ترین برج های آنتالیا به شمار می رود. این بنا، مناره های شیاردار و پایه ای مربعی شکل دارد و به دستور سلطان علاءالدین کیقباد سلجوقی (Alaeddin Keykubad) ساخته شده است. مسجدی که کنار این مناره قرار گرفته، در قرن 14 تأسیس شده و هنوز هم از آن استفاده می شود.

5. قلعه رومی

قدمت قلعه رومی (Roman Fortress) یا همان برج هیدیرلیک (Hıdırlık Kalesi) به قرن دوم بعد از میلاد برمی شود. درواقع این قلعه، برجی استوانه ای شکل به ارتفاع 14 متر است و به بندر قدیمی اشراف دارد. برج هیدیرلیک بالاتر از پارک کارالی اوغلو (Karaalioǧlu Park) قرار گرفته که یکی از اصلی ترین پارک های آنتالیا به حساب می آید و برای فرار از شلوغی شهر می توانید برای پیک نیک به آنجا بروید و با تماشای چشم انداز پر از گل آن، به آرامش برسید. کسی 100% نمی داند که کاربری اولیه این برج چه بوده، اما حدس زده می شود که از آن به عنوان فانوس دریایی یا برج دیده بانی استفاده می شده است. امروزه به وسیله این ناحیه می توانید نمای بی نظیر شهر و بندر را هنگام غروب خورشید تماشا کنید.

6. آبشار دودن

غارها و آبشارهای کارست بسیاری در آنتالیا وجود دارد و آبشار دودن (Düden Waterfalls)، یکی از معروف ترینِ آن ها است. جریان رود دودن از کوه توروس (Taurus Mountains) تا دریای مدیترانه ادامه پیدا می نماید و در بین راه، 2 آبشار به وجود می آورد که به آبشار دودن بالا و پایین شناخته می شوند. چندین باغ، این منطقه تماشایی را احاطه نموده اند که بازدیدنمایندگان می توانند برای پیکنیک از آن ها استفاده نمایند. آبشار بالا، 15 متر ارتفاع دارد و یک غار طبیعی را پشت خود پنهان نموده که می توانید آنجا بنشینید و به منظره زیبای اطراف دسترسی داشته باشید.

7. آسپندوس

شهر باستانی آسپندوس (Aspendos)، یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ترکیه و مهم ترین دلیلی است که دوستداران تاریخ به آنتالیا سفر می نمایند. این منطقه باستان شناسی، یک تئاتر رومی را دربرمی گیرد و از آن به قدری خوب محافظت نموده اند که درحال حاضر توانسته مقام اول را از این لحاظ در دنیا کسب کند. این تئاتر به طور کامل بازسازی شده و می تواند 15،000 نفر را در خود جای بدهد. بیشتر قسمت های این شهر را در قرن دوم و سوم ساخته اند و به جز تئاتر خیره نماینده آن، بقیه بخش ها به همان شکل خرابه باقی مانده اند.

8. المپوس و کایمرا

دو روستای المپوس (Olympos) و چیرالی (Çıralı)، در کنار ساحل و خرابه های شهر قدیمی المپوس در لیکیه قدیم قرار گرفته اند و مکان مناسبی برای ماجراجویان به حساب می آیند. علاوه بر این خرابه ها، جاذبه معروف این ناحیه، کوه کیمرا (Mount Chimaera) یا همان شیمرا است که به معنی شعله های بی انتها می باشد و در زبان ترکی به آن یانارتاس (Yanartaş) می گویند. ظاهراً در قدیم از این شعله ها برای راهنمایی ملوانان و جلوگیری از برخورد آن ها به صخره ها استفاده می کردند. امروزه حدود 20 ناحیه در پایین صخره این منطقه وجود دارد که به محض خارج شدن گاز از حفره ها، به طور طبیعی شعله ور می شوند. بهترین زمان برای بازدید از شعله های بی انتها در شب است؛ اما حتماً چراغ قوه با خودتان بیاورید؛ زیرا راستا تپه ای که باید از آن بالا بروید، روشنایی ندارد.

9. پرگه

شهر تاریخی پرگه (Perge)، زمانی پایتخت ناحیه پامفالیا (Pamphylia) بوده و در دوران حکومت یونان و روم باستان به اوج شکوفایی خود رسیده است. این منطقه بقایای یک دژ، استادیوم، ردیفی از ستون ها، معبدی نیمه مخروبه، حمام رومی و دروازه هلنیستی را دربرمی گیرد که تصور دوران اوج آن را آسان تر می نماید. پرگ در مقایسه با مناطق تاریخی دیگر، خلوت تر است و می توانید با خیال راحت و به دور از همهمه از تمام نقاط آن بازدید کنید.

10. فاسلیس

ناحیه تاریخی فاسلیس (Phaselis)، همان مکانی است که اسکندر کبیر اردوگاه های زمستانی اش را در سال 334 قبل از مسیح برپا می کرد. این منطقه یک تئاتر، چندین معبد، خیابان ستون بندی شده و طاق دروازه هادریان را شامل می شود که در سال 114 بعد از میلاد ساخته شده است. همچنین یافته های این ناحیه را در موزه ای نزدیک این منطقه به نمایش می گذارند. چند کیلومتر قبل از فاسلیس، تله کابین قرار داده اند که شما را به بالای کوه تهتالی (Tahtali Mountain) و ارتفاع 2،275 متری آن می برد. در این کوه می توانید پاراگلایدر سواری و در زمستان، اسکی کنید.

11. غار کارائین

یافته ها نشان می دهد که برخی از انسان های ماقبل تاریخ در غار کارائین (Karain Cave) زندگی می کردند. همچنین این غار شامل آثاری از دوران پارینه سنگی قدیم و میانی می شود و استخوان ها و دندان هایی که حین حفاری پیدا نموده اند به دوران نو سنگی تعلق دارد. تعدادی از این یافته ها را در موزه نزدیک این منطقه به نمایش می گذارند و بهتر است وسط هفته از آن بازدید کنید تا خلوت تر باشد. دیوارهای قوس دار این غار، عریض هستند و برای راه رفتن میان آن ها به مشکل برنخواهید خورد. بعد از اتمام بازدیدتان از این غار، می توانید سری به شهر قدیمی ترمسوس (Termessos) بزنید که فاصله کمی تا غار کارائین دارد.

12. موزه آنتالیا

موزه آنتالیا (Antalya Museum)، یکی از بهترین موزه های ترکیه است و تاریخ پیچیده این کشور را به شکلی ساده و قابل فهم به نمایش می گذارد. در بخش باستان شناسی آن می توانید از آثار مربوط به عصر برنز تا بیزانس دیدن کنید. اگر وقت زیادی برای بازدید از تمام آثار این موزه ندارید، پیشنهاد می کنیم 3 گالری مرتبط با مجسمه های الهیات پرگه، موزاییک های شهر سلوکیه و نمایشگاه نقره های آسپندوس را از دست ندهید.

منبع: گردشبان

به "آنتالیا، شهری برای دیدن سواحل شنی سفید و مناطق تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتالیا، شهری برای دیدن سواحل شنی سفید و مناطق تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید