باز هم باد به داد تهران رسید

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به بهبود کیفیت هوای تهران تا پیش از ظهر امروز (7 آذرماه) گفت: بعد از ظهر روز گذشته، وزش باد موثر تا 12 متر بر ثانیه موجب کاهش تجمع آلاینده ها شد به گونه ای که تا ساعت 11 امروز هوای تهران در شرایط قابل قبول بود.

باز هم باد به داد تهران رسید

به گزارش ایسنا، محسن روشنی اضافه کرد: 9 روز اخیر هوای تهران آلوده بود که یک روز یعنی اول آذر ماه با شاخص 165 ناسالم برای همه گروه ها گزارش شد که آلوده ترین روز سال تا به امروز نیز بوده است. پیش از این تنها یک روز ناسالم برای همه گروه ها با شاخص 162 در تیرماه به علت افزایش آلاینده ازن ثبت شده بود، اما در دوره اخیر آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بوده است.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اضافه کرد: از ساعت 11 روز گذشته (6 آذرماه) تا ساعت 11 امروز (7 آذرماه) میانگین کیفیت هوای تمام ایستگاه ها 92 و در شرایط قابل قبول بود و آلاینده شاخص همچنان ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بود.

وی درباره علت بهبود نسبی کیفیت هوا طی صبح امروز اظهارکرد: ساعت 13 و 14 روز گذشته (6 آذرماه) باد نسبتا خوبی وزید این درحالیست که در روز های قبل از آن عدم وزش باد موثر باعث انباشت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا شده بود. بیشینه سرعت باد در روزگذشته 12 متر بر ثانیه و در برخی ساعت ها این سرعت 6 تا 7 متر بر ثانیه بود. حاکمیت این شرایط جوی موجب کاهش تجمع آلاینده ها در هوا شد، ولی در ساعت 9 و 10 امروز سرعت باد به صفر رسید. ساعت 2 تا 4 بامداد امروز (7 آذرماه) نیز سرعت باد نزدیک به صفر بود.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اضافه کرد: از بامداد امروز (7 آذرماه) سرعت باد به شدت افت کرد بنابراین اگر غلظت آلاینده ها روز گذشته در تهران کاهش نیافته بود امروز هم شرایط نامساعد کیفیت هوا را تجربه می کردیم، اما با توجه به کاهش سرعت باد انباشت آلاینده ها در ساعات آینده دور از انتظار نیست.

روشنی در انتها درباره علت نادرست بودن پیش بینی دستگاه های مختلف مبنی بر تشدید آلودگی هوای تهران در روز های اخیر گفت: پیش بینی مبتنی بر پارامتر های هواشناسی است. در سال های اخیر پیش بینی هوا خیلی بهتر بوده و در اغلب مواقع پیش بینی ها درست بوده است، هرچند به علت دشواری پیش بینی هواشناسی، احتمال خطا نیز وجود دارد.

منبع: فرارو

به "باز هم باد به داد تهران رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باز هم باد به داد تهران رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید