دولت الکترونیک به صورتی که در قانون پیش بینی شده تحقق نیافته است

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه هوشمند جزء محورهای تحولی در دستگاه قضایی است.

دولت الکترونیک به صورتی که در قانون پیش بینی شده تحقق نیافته است

به گزارش خبرگزاری وبلاگ پایگاه داده به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای راهبردی دادرسی الکترونیکی، با قدردانی از کسانی که با تلاش مجاهدانه در راه اندازی دادرسی الکترونیک در سراسر کشور نقش داشته اند، گفت: قوه قضاییه هوشمند جزو محورهای تحولی در دستگاه قضایی است. البته اقداماتی از قبل اجرا شده بود؛ اما کافی نیست و لازم است در جهت دادگاه های برخط و هوشمندسازی همه بخش هایی که امکان هوشمندسازی آن وجود دارد، اقدام شود.

وی استعلامات را امر مهمی در قوه قضاییه دانست و تاکید کرد: قاضی باید دسترسی به اطلاعات پیدا کند و تشکیل بانک اطلاعاتی به گونه ای که قاضی بتواند به اطلاعات لازم دسترسی پیدا کند یک ضرورت است.

رئیس قوه قضاییه یادآور شد: باید این بانک اطلاعاتی که در آن ذخیره سازی اطلاعات انبوه اجرا شده باشد، برای قاضی و مسئول کشف جرم و تحقیق، قابل دسترسی باشد.

وی با بیان اینکه امکان ارتباط با همه بخش هایی که دارای یک بانک اطلاعاتی هستند، یک ضرورت است، گفت: اگر به بخش های مختلف نگاه کنیم، به نظر می رسد اقدامات خوبی اجرا شده؛ ولی دولت الکترونیک به صورت آنچه که در قانون پیش بینی شده و با آن درصدی که باید از موفقیت به دست بیاوریم، تحقق نیافته و به نظر می آید بخش زیادی از آن به جهت امساک در دادن اطلاعات و ارتباط با بخش هایی است که دارای اطلاعات هستند.

رئیسی تاکید کرد: اگر این ارتباط بین قوه قضاییه و نیروی انتظامی، قوه قضاییه و بخش های امنیتی، دستگاه قضایی و ادارات و سازمان هایی مثل نظام بانکی کشور، نظام صادرات و واردات، گمرکات و بنادر و وزارت صمت برقرار شود، می تواند به صورت سازمان یافته جلوی قاچاق کالا را بگیرد.

وی در ادامه سخنان خود بیان نمود: اگر بخواهیم دولت الکترونیک را به عنوان یک ضرورت پیگیری کنیم، باید دستگاه های مختلف مقداری از امساک اطلاعات پرهیز کنند و راضی شوند که این ارتباط به صورت لینک شدن بخش های مختلف با یکدیگر بطور کامل برقرار شود.

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: اگر برقراری این ارتباط اتفاق افتد، ما شاهد این خواهیم بود که دولت الکترونیک آنچنان که امروز یک ضرورت برای کشور است، اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: اقدامی که همکاران در دستگاه قضایی دنبال می کنند، حتما منتهی به افزایش رضایت عمومی و سرمایه اجتماعی خواهد شد.

رئیسی در ادامه اظهار کرد: شاخص های تامین امنیت در این رابطه بالاست و حفظ اطلاعات نیز بهتر انجام می شود و آثار و برکات بسکمک دارد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه گفت: چند اتفاق باید بیفتد که به این بایدها اشاره می کنم: یکی اینکه من از مجموعه صدا و سیما ضمن تشکر، می خواهم که مردم را با این خدمات الکترونیک آشناتر کنند تا مردم بدانند که این خدمات الکترونیک وجود دارد و اگر آشنا شوند، حتما از این خدمات بهره مند می شوند و کار برای مردم و ارباب رجوع تسریع می شود.

رئیسی گفت: دوم اینکه وزارت ارتباطات حتما در جهت پهنای باند و تدابیری که مربوط به حوزه وزارت ارتباطات است، اقدامات شایسته ای را انجام دهند که این کار در جهت خدمات عمومی و رفع مشکل مردم است.

رئیس دستگاه قضایی بیان نمود: ارتباط سنجی اسناد می تواند در این فضا صورت گیرد و این امر حتما به قاضی و نظام دادرسی کمک به سزایی خواهد کرد.

وی اضافه کرد: احراز هویت به صورت برخط از زمینه هایی است که هم به نیروی انتظامی، هم به دستگاه قضایی و هم به دستگاه امنیتی می تواند کمک کند و موضوع سرعت در احراز هویت اگر سامانه های آن در اختیار دستگاه های مسئول باشد، می تواند در جهت دادرسی سریع و عادلانه بسیار موثر باشد.

رئیسی گفت: ایجاد سامانه ذخیره سازی اطلاعات هم یکی از ضرورت هاست. در خصوص به روزرسانی و تجهیز دفاتر خدمات قضایی هم اگر اتصال به شبکه نوری بتواند تحقق پیدا کند، این قطع و وصل هایی که گاهی مردم را اذیت می کند، رفع خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم تشکیل یک بانک اطلاعاتی به صورت جامع و دقیق گفت: تشکیل بانک اطلاعاتی به صورت به روز کمک به سزایی در جهت رفع نیازهای بخش های بهره بردار خواهد بود.

منبع: خبرگزاری آریا

به "دولت الکترونیک به صورتی که در قانون پیش بینی شده تحقق نیافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت الکترونیک به صورتی که در قانون پیش بینی شده تحقق نیافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید