قدیمی ترین و دورترین اختروش دنیا کشف شد

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، گروهی از محققان پیروز شدند دورترین و قدیمی ترین اختروش (کوازار) دنیا را در فاصله 13.03 میلیارد سال نوری از زمین کشف نمایند

قدیمی ترین و دورترین اختروش دنیا کشف شد

به گزارش پایگاه اینترنتی فیزورگ، تقریباً هر کهکشان میزبان یک سیاهچاله بزرگ و بزرگ در مرکز خود است که اندازه آن میلیون ها تا میلیاردها برابر خورشید است. در حالی که هنوز مسائل زیادی برای یادگیری در خصوص این اجرام وجود دارد، اما بسیاری از محققان معتقدند که وجود آنها برای شکل گیری و ساختار کهکشان ها بسیار مهم است.

بعضی از این سیاهچاله ها به ویژه فعال هستند؛ بطوری که ستاره ها، گرد و غبار و گازها را به درون دیسک های براق و درخشانی پرتاب می نمایند که تابش های قدرتمندی را در حین مصرف مواد اطراف خود به کیهان ساطع می نمایند.

این اختروش ها از دورترین اجرامی هستند که ستاره شناسان می توانند مشاهده نمایند و اکنون رکورد جدیدی برای دورترین مورد مشاهده شده به ثبت رسیده است.

بر اساس نتایج تحقیقات ستاره شناسان دانشگاه آریزونا در آمریکا، دورترین اختروش یا همان کوازار در فضا یک سیاهچاله بسیار بزرگ را در خود پنهان نموده است. ستاره شناسان این ابر سیاهچاله را در یک اختروش در فاصله 13.03 میلیارد سال نوری از زمین کشف نموده اند. اختروش ها از نورانی ترین اجرامی هستند که در کیهان وجود دارند. آنها هسته های کهکشانی فعالی هستند که در خود یک سیاهچاله بزرگ را جای می دهند.

مطالعه این محققان نشان می دهد که اختروش یاد شده که J0313-1806 نام دارد، 670 میلیون سال نوری پس از مه بانگ (انفجار بزرگ) به وجود آمده است. این موضوع نشان می دهد که این اختروش زمانی به وجود آمده است که تنها پنج درصد از کل دنیا شکل گرفته بود. محققان اکنون معتقدند که این کوازار قدیمی ترین و دورترین اختروش موجود در دنیا است.

محققان همچنین متوجه شدند که سیاه چاله موجود در این اختروش با وجود اینکه از اولین سیاه چاله هایی است که شکل گرفته است، اما وزنی بیش از 1.6 میلیارد برابر خورشید را دارد و از بزرگ ترین سیاهچاله های کشف شده است. آنها در این تحقیقات همچنین متوجه شدند که توفان های فوق داغ از جنس گاز دور این سیاهچاله ایجاد می گردد.

مشروح این مطالعه در مجله Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "قدیمی ترین و دورترین اختروش دنیا کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین و دورترین اختروش دنیا کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید