چرا هر روز صبح باید ورزش کنیم؟

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، چگونه خود را هر روز صبح مجبور به انجام تمرینات ورزشی کنید؟ برترین توصیه ها برای ایجاد انگیزه چیست؟ مزایای ورزش صبحگاهی و دویدن چیست؟ چه تمریناتی به شما یاری می نماید تا از خواب بیدار شوید و باتری های خود را شارژ کنید؟

چرا هر روز صبح باید ورزش کنیم؟

به گزارش ایسنا و به نقل از ژورنال اسپورت دیلی، تمرینات صبحگاهی به شما این امکان را می دهد که به سرعت خستگی را از تن بیرون کنید تا در طول روز از نظر بدنی فعال باشید. این تمرینات بعلاوه به حفظ تناسب اندام یاری می نماید، نکته اصلی این است که این تمرینات باید منظم باشند.

ورزش صبحگاهی چه فوایدی دارد

ما از دوران کودکی در خصوص فواید ورزش صبحگاهی می شنویم، اما اگر آن را بخشی از زندگی خود نکنید، پایبندی به این عادت بسیار سخت است. در واقع، برای انجام یک سری حرکات ساده، اما موثر به پانزده دقیقه زمان احتیاج دارید و در صورت تمایل، می تواند بدن را آماده یک دویدن نیز کند.

حرکات ساده ژیمناستیک در صبح مجموعه نسبتاً ساده ای از حرکات است که به بیدار شدن فرد و آمادگی برای کل روز یاری می نماید. علاوه بر این، تمرینات صبحگاهی تأثیر مفیدی بر عملکرد سیستم قلبی عروقی دارد، فرآیند های متابولیک را در بدن فعال می نماید و مغز و سیستم عصبی را نیز تحریک می نماید.

با انجام منظم تمرینات صبحگاهی موجی از قدرت و نشاط را در سراسر بدن احساس خواهید کرد. با توجه به اینکه تمرینات پیچیده و طاقت فرسا را انجام نمی دهید، بدن هورمون های شادی فراوری می نماید که به این معنی است که خلق و خوی شما بهبود می یابد.

ورزش منظم به سوزاندن چربی اضافی (و در نتیجه کاهش وزن)، تقویت بافت عضلانی و افزایش استقامت یاری می نماید.

مهم است که در نظر داشته باشید که خلق و خوی بد در صبح، تنبلی و عدم تمایل به بلند شدن از تخت خواب اغلب دقیقاً ناشی از عدم فعالیت بدنی است. واقعیت این است که بدن انسان نمی تواند بلافاصله پس از به صدا درآمدن زنگ بیدار گردد. در واقع در فرآیند خواب تمام فرآیند های بدن کند می شوند و صبح ها زمان می برد تا توان فیزیکی به حالت عادی خود بازگردد. برای فعال کردن جریان خون و فعال کردن تمام فرآیند های بدن، می توانید با ماساژ خود (self-massage) آغاز کنید.

نحوه سازماندهی تمرینات و دویدن در صبح

یک فرد بزرگسال می تواند تمرینات صبحگاهی را کاملاً فشرده انجام دهد، اما مدت آن از 30 دقیقه تجاوز نکند.

ورزش یا ژیمناستیک باید با معده خالی انجام گردد. قبل از آغاز تمرینات کمی ماساژ (self-massage) داشته باشید، صورت خود را بشویید، یک لیوان آب بنوشید. لباس و کفش ورزشی راحت بپوشید. پس از انجام یک سری تمرینات، می توانید به دویدن بروید. این فرآیند ها بدن را با اکسیژن پر و متابولیسم را فعال می نماید.

دویدن در پارک یا منطقه ها دیگری که درختان زیادی در آن وجود دارد بهتر است که به معنای هوای تمیزتر است. سرعت دویدن نباید شدید باشد، اگر احساس خستگی می کنید یا در بدن خود درد دارید، آهسته تر بدوید. مدت و شدت تمرین دویدن باید به تدریج افزایش یابد.

با تصمیم به آغاز ورزش در صبح، باید زمان بیدار شدن را بدانید تا زمان داشته باشید نه تنها تمرینات، بلکه تمام فعالیت های صبحگاهی را انجام دهید. پس از این تمرینات گرفتن دوش مفید خواهد بود.

بهتر است مجموعه ای از تمرینات را در صبح با موسیقی شاد و پرانرژی انجام دهید. در حال حاضر پس از هفته اول، اولین تغییرات مثبت را در بدن خود و در شرایط روانی-عاطفی خود در صبح احساس خواهید کرد.

اگر انگیزه ندارید، می توانید به چنین اقداماتی متوسل شوید:

ساعت زنگ دار خود را چند متر دورتر از خود قرار دهید تا مجبور شوید صبح که از خواب بیدار می شوید چند متر راه بروید و آن را خاموش کنید.

برای بیداری ها و فعالیت های هفته پیش رو برنامه ریزی کنید.

یک انتخاب موسیقی مورد علاقه اداشته باشید که تحت آن انجام تمرینات صبحگاهی برای شما جالب خواهد بود.

بعد از ظهر مکان تمرینات صبحگاهی خود را آماده کنید.

برای انجام تمرینات در طول هفته، ماه، سه ماهه و سال به خود انگیزه دهید و به خود پاداش دهید.

نحوه انجام تمرینات صبحگاهی

تمرینات صبحگاهی به منظور کشش عضلات انجام می گردد، این تمرینات شامل انجام تمرینات قدرتی با هدف رشد عضلانی نیست. وظیفه شما در صبح این است که بدن را تحریک کنید، آن را شاد کنید و به کار بپردازید. پس از بیدار شدن از خواب، کمی خود را ماساژ دهید که برای فعال کردن جریان خون انجام می گردد.

اگر تصمیم دارید که ژیمناستیک را از صبح آغاز کنید، ابتدا با ده دقیقه کلاس آغاز کنید. سپس به تدریج مدت آن را به پانزده یا بیست دقیقه افزایش دهید. قبل از آغاز ورزش یک لیوان آب بنوشید و در حین تمرین به مقدار لازم آب بنوشید. سعی کنید در محیطی با تهویه مناسب با موسیقی شاد ورزش کنید.

برای اینکه ورزش مفید باشد، باید به طور منظم، یعنی روزانه ورزش کرد. در عرض یک ماه، احساس می کنید که بدن شما قوی تر شده است و استرس در زندگی بسیار کمتر شده است.

می توانید خودتان تمرینات مورد نظر را انجام دهید یا به وسیله فیلم انجام دهید. برای جلوگیری از کسالت، می توانید ترتیب و انواع تمرینات را هر چند وقت یک بار تغییر دهید.

منبع: فرارو

به "چرا هر روز صبح باید ورزش کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هر روز صبح باید ورزش کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید