گیاه گنه گنه چه خواصی دارد؟

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، برطرف زخم های عفونی و دیرعلاج و از بین بردن بافت های مرده سطحی پوست بدن از دیگر خواص گنه گنه بوده، به این منظور محل مورد نظر را با جوشانده پوست این درخت شستشو می دهند.

گیاه گنه گنه چه خواصی دارد؟ گیاه گنه گنه، درخت جنگلی بزرگ با ساقه ها و شاخه های بلند و برگ های به رنگ سبز روشن و از تیره روناس ها می باشد.

گنه گنه معمولی برای پوست قرمز آن مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که گنه گنه زراعی برای پوست زرد آن مورد استفاده قرار می گیرد و به طور کلی پوست درخت گنه گنه خاصیت درمانی بسیاری دارد. منشاء این گیاه پرخاصیت ولی کمتر شناخته شده کلمبیا، غرب اکوادور و شمال پرو است و کاشت این درخت برای مصارف تجارتی عمدتاً در هند، اندونزی و آفریقا (بیشتر در کشور زئیر) صورت می گیرد.

قسمت های مورد استفاده گیاه پوست شاخه و تنه بوده، پوست گنه گنه زرد معروفترین آن است ولی از نظر خواص دارویی و درمانی نوع خاکستری و قرمز آن مقوی تر از نوع زرد می باشد.

مواد موثره موجود در پوست گنه گنه، حاوی آلکالوئیدهای کوئینولین (5 تا 15 درصد) مانند کوئینین، کوئینیدین، سینکونین و سینکونیدین، ساپونین های تری ترپن، اپی کاتچین ها (سینکوناین)، پرو آنتوسیانیدین ها (سینکوناین aII)، تانن های کاتکول و فلوبافن های قرمز می باشد. به طور کلی گنه گنه به عنوان گیاه دارویی موثر در همه داروخانه های معتبر دنیا ثبت شده است.

خواص گنه گنه (طبیعت و خواص درمانی)

خواص دارویی گیاه گنه گنه به طور خلاصه عبارتند از:

1- این گیاه برای مبتلایان به بیماری قند مفید است و باعث کاهش قند خون می گردد.

2- یکی از خواص گنه گنه تب بر بودن است و برای تب های عفونی مانند حصبه، گریپ و بادسرخ مفید می باشد.

3- جهت ضعف عمومی بیماران مسلول از پوست این گیاه استفاده می گردد.

4- گنه گنه ضد مالاریاست. برای درمان مالاریا حداقل دز روزانه مصرف 1 گرم عصاره مایع گنه گنه (حاوی 4-5 درصد آلکالوئید) ضروری است که باید به صورت حداکثر 0/5 گرم در هر بار و حداکثر 3 بار در روز مصرف گردد.

5- از خواص گنه گنه، درمان ضعف دوران نقاهت بعد از یک بیماری سخت است که برای این منظور از پوست این گیاه استفاده می گردد.

6- برطرف زخم های عفونی و دیرعلاج و از بین بردن بافت های مرده سطحی پوست بدن از دیگر خواص گنه گنه بوده، به این منظور محل مورد نظر را با جوشانده پوست این درخت شستشو می دهند.

7- برای درمان تب مالت 6 نخود از آن را با 10 گرم روغن بادام تلخ مخلوط نموده و به بدن بمالید.

8- تسکین درد مفاصل و کاهش درد موضعی که ناشی از ضعف بدن میباشد، از دیگر خواص مصرف گنه گنه است.

9- برای درمان عقب افتادگی عادت ماهانه میتوان دو نخود از گیاه گنه گنه را داخل یک کپسول خالی ریخته و هر شب 1 عدد از آن مصرف گردد.

خطرات و عوارض مصرف گنه گنه

وزوز گوش، سر درد، پوست داغ و برافروخته، حالت تهوع و درد شکم، بثورات جلدی، اختلالات بینایی شامل کوری موقت و کاهش شعور از عوارض زیاده روی و مصرف نادرست گنه گنه است. بعلاوه مصرف زیاد گنه گنه باعث سنگینی معده، استفراغ و بزرگی کبد میگردد. گفتنی است خانم های باردار بایستی از خوردن آن پرهیز نمایند.

آنچه در خصوص مصرف گیاه گنه گنه مهم است اینکه استفاده از آن بایستی حتما تحت نظر پزشک باشد.

منبع:سایت ستاره

منبع: راسخون

به "گیاه گنه گنه چه خواصی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاه گنه گنه چه خواصی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید