اتمام حجت دادستانی با شایعه پراکنان کرونا

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: نشر اکاذیب و تحریک مردم در فضای مجازی در رابطه با کرونا جرم است.

اتمام حجت دادستانی با شایعه پراکنان کرونا

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، جواد جاویدنیا سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در گفتگو با فارس در رابطه با شایعه پراکنی در فضای مجازی در مورد ویروس کرونا گفت: قانون مشخص است که نشر اکاذیب در فضای مجازی و تحریک مردم برای انجام اقداماتی که منجر به بروز ناامنی در جامعه شود جرم است و مرتکبین از ناحیه مراجع قضایی مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: در روزهای اخیر رصدهای خود را بر فضای مجازی در بحث نشر اکاذیب و شایعه در مورد ویروس کرونا انجام می دهیم. نیروی انتظامی و سایر دستگاه ها نیز به ما کمک کرده و پرونده های بسکمک در این زمینه تشکیل شده است.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور با اشاره به اینکه گزارش تعداد دستگیرشدگان توسط پلیس فتا اعلام شده، گفت: توصیه ای که در این زمینه باید به مردم داشته باشیم این است که اخبار را به محض شنیدن منتشر نکنند و حتماً از مراجع رسمی پیگیر اخبار باشند.

جاویدنیا گفت: طبق قانون منتشرکنندگان اخبار دروغین و شایعه ها نیز دارای مسئولیت خواهند بود و باید آنها نیز دقت لازم را در رفتار خود داشته باشند.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور افزود: متأسفانه اساس مسائل در این عرصه شبکه های اجتماعی خارجی است که نه نظارتی بر آنها می شود و نه می توان با آنها برخورد کرد، به طور مثال صفحه اینستاگرام در اقدام اخیر خود صفحاتی که امیدبخش هستند و در رابطه با ویروس کرونا به مردم امید می دهند را حذف کرده است. به نظر می رسد فقدان ساماندهی در شبکه های اجتماعی خارجی را داریم و هر قدر به جلو می رویم با گروه های خارجی شایعه پراکن روبرو می شویم که با شیوه های هنری و روانشناسانه کلیپ هایی تهیه می کنند و انتشار می دهند که متأسفانه در دسترس ما نیستند.

وی گفت: حتی در فضای مجازی این روزها دیده ایم که کلیپ هایی از قول و زبان پزشکان و پرستاران در بیمارستان های درگیر کرونا منتشر می شود که زمانی آنها را بررسی کردیم دیدیم کاملا کذب بودند، بنابراین توصیه می کنیم مردم و مسؤولان دقت لازم را در این زمینه داشته باشند؛ چراکه تشخیص درست در شرایط اضطرار سخت است.

رئیس پلیس فتا ناجا گفت: کارگروه ویژه برای مقابله با شایعه سازان در فضای مجازی با موضوع کرونا تشکیل شده است و در این رابطه 24 نفر بازداشت و 118 نفر از کاربران مورد تذکر و ارشاد قرار گرفته اند.

منبع: جام جم آنلاین

به "اتمام حجت دادستانی با شایعه پراکنان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام حجت دادستانی با شایعه پراکنان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید