امکانات تازه آمازون برای مطالعه کتاب های الکترونیک

به گزارش وبلاگ پایگاه داده به نقل از گودریدر، اگر قرار باشد سراغ آنالیز تاریخچه کتابخوان ها برویم، بدون شک باید بحث را از شرکت آمازون و کتابخوان کیندل آمازون آغاز کنیم. در سال های ابتدایی قرن بیست و یکم و پس از متداول تر شدن استفاده از جوهر الکترونیک، شرکت آمازون به فکر ساخت کتابخوان های الکترونیک افتاد. بوک ریدر هایی که قرار بود آرام آرام جای کتاب های کاغذی را بگیرند و به محصولی محبوب بین اهالی کتاب تبدیل شوند. در این سال ها آمازون قدم های مثبت زیادی در این راه برداشته است. و همین مسئله نیز باعث شده تا کتابخوان کیندل اگر نگوییم محبوب ترین، به معروف ترین کتابخوان الکترونیکی دنیا تبدیل گردد.

امکانات تازه آمازون برای مطالعه کتاب های الکترونیک

ماجرای کتابخوان کیندل تقریباً از سال 2004 میلادی شروع شد. از روزی که جف بزوس، بنیان گذار و مدیرعامل شرکت آمازون تصمیم گرفت تا جدی تر از قبل وارد بازار کتاب الکترونیک گردد. قبل از آن کتابخانه آمازون صرفاً یک پلتفرم مناسب برای ناشران و کتابخوان ها بود. به نحوی که هم ناشران می توانستند کتاب های خود را در آمازون به فروش برسانند، و هم دوست داران کتاب به شکل راحت تری به کتاب ها دسترسی داشتند. با این وجود هنوز کتاب الکترونیک صندلی راستین خودش را پیدا نکرده بود.

اختراع تکنولوژی جوهر الکترونیک و به کارگیری آن برای ساخت کاغذهای الکترونیکی به دهه های آخر قرن بیستم میلادی برمی گشت. در سال های شروعین قرن بیست و یکم، چندین شرکت به فکر ساخت دستگاهی افتاده بودند که از تکنولوژی جوهر الکترونیک بهره بگیرد. و وسیله ای باشد برای خواندن کتاب های الکترونیکی و به نوعی جایگزین کتاب های کاغذی گردد. جف بزوس نیز در سال 2004 به خوبی متوجه این فضای رقابتی شده بود. به همین دلیل از تیم تحقیق و توسعه شرکت خود خواست تا مقدمات ساخت اولین کتابخوان الکترونیکی را فراهم آورند.

نخستین کتابخوان کیندل آمازون در نوامبر 2007 به بازار عرضه شد. این دستگاه که kindle 1 نام داشت، یک کتاب خوان 6 اینچی بود که حافظه 256 مگابایتی آن به کاربر اجازه می داد تا حدود 200 فایل غیر مصور را روی کتابخوان داشته باشد. علاوه بر این kindle 1 قابلیت پخش صوت هم داشت و به یک بلندگو و جک هدفون مجهز بود. شرکت آمازون در این سال ها پیوسته به فکر به روزرسانی کتابخوان های خود بوده است. به خصوص اینکه رفته رفته بر تعداد کاربران این دستگاه های الکترونیکی نیز افزوده شده است. کتابخانه آمازون تا سال 2010 تقریباً حدود یک میلیون کتاب الکترونیک در خود داشت. که این آمار در حال حاضر به بیش از شش میلیون کتاب الکترونیک رسیده است. ناشران زیادی در تمام جهان به فکر عرضۀ تولیدات خود بر روی پلتفرم آمازون افتاده اند.

آخرین تغییرات کیندل مربوط به ابزارهای تسهیل مطالعه کتاب در این کتابخوان محبوب بوده است که نمونه آخر آن ابزاری برای جابجایی بین صفحات قبل و بعد کتاب است که در هیچ نمونه الکترونیکی مشابه دیده نمی گردد. آمازون قول داده است که ابزارهای بیشتری برای جلب نظر مخاطبان کیندل فراهم آورد که قرار است در ماه های آینده رونمایی گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "امکانات تازه آمازون برای مطالعه کتاب های الکترونیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکانات تازه آمازون برای مطالعه کتاب های الکترونیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید