بارش سنگ از آسمان سیاره فراخورشیدی

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، دانشمندان جو و چرخه آب وهوایی جدیدی را در سیاره فراخورشیدی K2-141b شناسایی کرده اند که بسیار شدید و عجیب به نظر می رسد.

بارش سنگ از آسمان سیاره فراخورشیدی

در سیاره فراخورشیدی K2-141b که هم اندازه زمین است و بیش از 200 سال نوری با ما فاصله دارد، اقیانوس ها از گدازه مایع شکل گرفته اند، بادها با سرعت فراصوت می وزند و باران های سنگی می بارد و این شرایط باعث شده دانشمندان از آن به عنوان یکی از سخت ترین شرایط آب وهوایی یاد کنند. در ادامه این مطلب از وبلاگ پایگاه داده درباره این بارش سنگ از آسمان سیاره فراخورشیدی بخوانید.

این سیاره در اصل سال 2018 توسط تلسکوپ کپلر کشف شد اما در مطالعه ای تازه به سرپرستی جیانگ گوین (Giang Nguyen) که در نشریه Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده، دانشمندان دانشگاه مک گیل، دانشگاه یورک و مؤسسه آموزش علوم هند برای نخستین بار به پیش بینی شرایط آب وهوایی K2-141b می پردازند. شرایطی که با تلسکوپ های نسل بعدی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب می تواند از صدها سال نوری دورتر قابل تشخیص باشد.

دانشمندان هنگام تجزیه و تحلیل الگوی روشنایی این سیاره دریافتند که حدود دو سوم این سیاره نور روز را تجربه می کنند. نزدیکی K2-141b به ستاره اش باعث قفل گرانشی آن شده و همیشه یک سمت آن به طرف ستاره است. این بخش گرم و سوزان این سیاره به دمای بیش از 2900 درجه سانتی گراد می رسد و به اندازه ای زیاد است که نه تنها سنگ ها را ذوب می کند، بلکه آن ها را بخار می کند و جوی نازک و غیر قابل سکونت ایجاد می کند.

نیکولاس کووان (Nicolas Cowan) نویسنده همکار در این پژوهش گفت: یافته ما احتمالا به این معنی است که جو کمی فراتر از سواحل اقیانوس گدازه گسترش یافته و این موضوع ردیابی آن را با تلسکوپ های فضایی آسان تر می کند.

بخش های دیگر این سیاره فراخورشیدی در تاریکی سرانجام ناپذیری پوشانده شده است و دمای بسیار سرد 200- درجه سانتی گراد را تجربه می کند.

در چرخه آب وهوایی روی زمین، آب بخار می گردد، به بالای جو می رود، متراکم می گردد و هنگام باران به سطح زمین بازمی گردد. اکنون همین فرآیند در سیاره K2-141b روی می دهد فقط به چرخه آب، چرخه سنگ ها روی می دهد.

سدیم، سیلیسیم مونواکسید و سیلیسیم دی اکسید موجود در آسمان سیاره فراخورشیدی K2-141b به بخار مواد معدنی تبدیل می گردد و توسط بادهای فراصوت که سرعت آن ها به بیش از 5000 کیلومتر بر ساعت می رسد، به بخش های تاریک این سیاره منتقل می شوند. در آن جا سنگ ها به درون اقیانوس ماگما با عمق نزدیک به 100 کیلومتر می بارند و برای آغاز دوباره چرخه به سمت روشن سیاره جریان می یابند.

به گفته دانشمندان این چرخه به اندازه چرخه آب روی زمین ثابت نیست. جریان اقیانوس ماگما از سمت تاریک به روشن آهسته تر روی می دهد. پژوهشگران پیش بینی می کنند که ترکیب مواد معدنی این سیاره با گذشت زمان تغییر می کند و موجب می گردد که در نهایت سطح و جو سیاره کاملا دگرگون گردد.

کووان افزود: همه سیارات سنگی از جمله زمین به صورت دنیایی مذاب آغاز به کار کردند اما به سرعت سرد و جامد شدند. سیارات گدازه ای، دید یکتایی درباره این مرحله از تکامل سیاره ای به ما می دهند.

دانشمندان امیدوارند که با راه اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال 2021 مشاهدات خود را بیشتر بررسی کنند.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر در حوزه نجوم مطلب ارتباط با وویجر 2 پس از هفت ماه را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "بارش سنگ از آسمان سیاره فراخورشیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش سنگ از آسمان سیاره فراخورشیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید