تمرین مغزی برای بهبود حافظه

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، نتایج تحقیقی در سال 2019 روی نزدیک به 200 هزار بزرگسال نشان داد کسانی که سبک زندگی سالم تری داشتند، طی هشت سال کمتر به زوال عقل مبتلا شدند؛ حتی اگر از نظر ژنتیکی در معرض خطر زوال عقل قرار داشته باشند. یک تحقیق در سال 2020 نیز به نتیجه مشابهی رسید. با این حال فراتر از عادات کلی سالم، فعالیت های خاص برای تقویت قدرت مغز و پیشگیری از زوال شناختی یعنی تمرینات مغز در ذیل معرفی شدند.

تمرین مغزی برای بهبود حافظه

آیا تمرینات مغز جواب می دهد؟

شاید، اما پیچیده است. دکتر زالدی اس. تان، مدیر برنامه حافظه و پیری سیستم سلامت، می گوید: حافظه یک موضوع نیست بلکه ترکیبی از مسائل مختلف است؛ بنابراین وقتی در مورد ورزش یا تمرینات حافظه صحبت می کنیم، تصور می کنم بستگی به نوع حافظه ای دارد که به آن اشاره می کنیم. رفتن به خواربارفروشی را در نظر بگیرید؛ یادآوری آنچه قصد خرید آن را داشتید، بدون داشتن فهرستی که به آن نگاهی بیندازید، مستلزم توانایی یادآوری چیزهاست. به خاطر سپردن چیدمان فروشگاه و یافتن مکان چیز ها نیاز به حافظه بصری/فضایی بیشتری دارد. برخورد با همسالان دوران دبستان، به یاد آوردن نحوه آشنایی شما و انجام مکالمه، نیازمند سرعت پردازش سریع در کنار یادآوری است.

داگلاس شار، مدیر بخش اعصاب شناختی مرکز پزشکی اوهایو وکسنر آمریکا، اظهار کرد: افزایش این ارتباطات سیناپسی (افزایش این نواحی از ارتباطات در مغز) ممکن است به حفظ مغز کمک کند. اگر در آینده با مسائل ناگواری روبرو شوید که بر مغز تاثیر می گذارد، مانند سکته مغزی یا شرایط زوال عقل، از پیش مغز خود را حفظ کرده اید.

تمرینات مغزی مفید برای حافظه در خانه

بهترین شانس شما انواع مختلفی از چیز هایی است که مغز شما را به روش های مختلف تمرین می دهند.

دکتر شار معتقد است که تنوع عالی است. به طور معمول هر چه بیشتر با مغز خود کار کنید، بهتر است. در اینجا فهرستی از تمرینات برای مغز شماست که می تواند به شما در شروع کار کمک کند، آمده است:

ورزش کنید

به نظر می رسد یکی از بهترین کار هایی که می توانید برای شناخت بهتر انجام دهید، ورزش بدنی است که باعث افزایش جریان خون به مغز می شود. خطر سکته مغزی، فشار خون بالا و دیابت (سه عامل خطر برای ایجاد مسائل حافظه) را کاهش می دهد و به گفته دکتر تان اکسیداسیون التهابی را نزولی می کند (که در زوال عقل نیز نقش دارد).

در واقع یک تحقیق در سال 2023 روی 1300 زن 65 ساله و بالاتر نشان داد که به ازاء هر 31 دقیقه فعالیت بدنی میانه تا شدید فرد در هر روز 21 درصد کمتر خطر ابتلا به زوال عقل وجود داشت. در همین حال یک متاآنالیز در سال 2022 به این نتیجه رسید کسانی که به طور منظم در پیاده روی، دویدن، شنا، دوچرخه سواری، پایکوبی، یوگا، ورزش و تمرین با دستگاه های ورزشی شرکت می کنند، 17 درصد کمتر از افرادی که این کار را انجام نمی دهند، در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

بازی ورزشی کنید

اگر می خواهید فواید ورزش را به سطح تازهی برسانید، ورزشی را در نظر بگیرید که شما را ملزم به بازی با افراد دیگر می کند. علاوه بر تمرین بدنی، نتایج تحقیقات نشان می دهد که ورزش از شما می خواهد که سریع تصمیم بگیرید و مسائل را حل کنید (هم تیمی من کجاست؟ آیا باید سریعتر بدوم؟ کدام بازی راهبردی ممکن است در حال حاضر بهتر عمل کند؟) و به شما این فرصت را می دهد که با دیگران معاشرت کنید.

دکتر شار گفت: کل مغز در واقع خوب کار می کند و این یک فعالیت عالی برای کل مغز است.

معاشرت کنید

به طور جدی دور هم بودن با افراد دیگر برای مغز شما بسیار مفید است.

شار توضیح می دهد: شما باید از چشمان خود برای دیدن قیافه ها و ارتباطات غیرکلامی آنان استفاده کنید. شما چیز ها را از این طریق انتخاب و قضاوت می کنید. آنان داستانی را تعریف می کنند؛ شما در حال یادآوری خاطرات هستید و فکر می کنید اوه، در رابطه با آن موضوع، من یک داستان عالی برای گفتن دارم و سپس شما داستان خود را به اشتراک می گذارید.

با این کار در موقعیتی به نام گفتمان درگیر می شوید. شما از زبان خود، از بینایی خود و از شنوایی خود استفاده می کنید. تمام این بخش های مغز درگیر و یکپارچه شده اند. اگر نمی توانید حضوری کسی را ملاقات کنید، تلفن را بردارید و با وی تماس بگیرید؛ با این کار مغز هر دوی شما کمی تقویت می شود.

کمی ریاضی کار کنید

نتایج تحقیقات نشان می دهد دفعه بعد که برنامه ماشین حساب را روی تلفن خود باز می کنید، ممکن است بخواهید برای یک ثانیه مکث کنید و تصمیم بگیرید که آیا مساله ریاضی چیزی است که می توانید بدون فناوری آن را حل کنید یا خیر. نتایج تحقیقی نشان داده سالمندانی که به مدت 6 ماه هر روز به مسائل ریاضی و خواندن می پردازند، سرعت پردازش و عملکرد اجرایی را افزایش می دهند.

زبان تازه یاد بگیرید

دانستن 2 زبان به شما امکان برقراری ارتباط با افرادی می دهد که ممکن است پیش از این با آنان ارتباط برقرار نکرده اید؛ سفر را آسان تر و از سلامت مغز پشتیبانی می کند. یک متاآنالیز در سال 2020 نشان داد افرادی که دوزبانه هستند، در سنین بالاتری نسبت به کسانی که فقط به یک زبان صحبت می کنند، دچار زوال عقل می شوند ..

منبع: فرارو

به "تمرین مغزی برای بهبود حافظه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرین مغزی برای بهبود حافظه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید