خروج از ناتو به نفع ترکیه است

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، خبرنگاران- گروه بین الملل: سایت تحلیلی نشنال اینترست اخیراً در مقاله ای با قلم کوین براون به آنالیز ابعاد خروج ترکیه از ناتو پرداخته است که ترجمه متن کامل مقاله در ادامه آمده است.

خروج از ناتو به نفع ترکیه است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، در سفر اخیر خود به کاخ سفید با خشم نمایندگان هر دو حزب کنگره روبرو شد. در حالی که اقدام محدود ترامپ در مقابل حمله آنکارا به سوریه باعث شد منتقدان رئیس جمهور و حامیانش از او شدیدترین نقدها را داشته باشند، باید گفت حمله اخیر ترکیه به شمال سوریه فقط یکی از موارد بسیاری است که نشان می دهد آنکارا تا چه حد از متحدان سنتی خود در ناتو فاصله گرفته است.

چند جانبه گرایان لیبرال از این می ترسند که رئیس جمهور دونالد ترامپ ایالات متحده آمریکا را از ناتو خارج کند. با این حال در این مرحله، بهترین راه این است که آنکارا از این اتحاد 70 ساله خارج گردد به این دلیل که در زمان زمامداری اردوغان، اتحادیه ناتو در خدمت منافع ملی ترکیه نبوده است. در عین حال، روندهای ژئوپلتیک نشان می دهد که استراتژی ترکیه از سمت غرب به سمت شرق تغییر جهت داده است. ترکیه اولین کشوری نیست که از این اتحاد خارج می گردد زیرا چارلز دوگل فرانسه را در سال 1967 از ناتو خارج کرد.

نقطه اوج همکاری آنکارا با ناتو در زمان حمله نیروی هوایی ترکیه به یک جنگنده روسی سوخو SU-24 و کشته شدن یک خدمه آن در سال 2015 بود. در آن موقع ناظران نگران اظهار داشتند که این حادثه می تواند لحظه شروع جنگ جهانی اول در سال 1914 باشد و باعث می گردد جنگ سوریه به یک جنگ گسترده تر تبدیل گردد. با این حال هنگامی که ایالات متحده آمریکا از تقویت روایت ترکیه ای از این واقعه خودداری کرد، اردوغان با عذرخواهی و تعهد جهت ترمیم روابط با روسیه پاسخ داد.

باید گفت خروج از ناتو به ترکیه فرصت می دهد از لحاظ استراتژیک به ایالات متحده امریکا و اروپا وابسته نبوده و آزادانه تصمیم گیری نماید. با این تصمیم اردوغان دیگر در موقعیت ژئوپلتیک ناخوشایند قرار نخواهد گرفت و به سازمان هایی به رهبری آمریکا و اروپا، هیچ تعهدی نخواهد داشت و دیگر با خشم واشنگتن و بروکسل روبرو نخواهد شد. آنکارا اکنون خود را در شرایطی می بیند که نتوانسته به منافع ملی خود پس از 1989 خدمت کند.

خروج از ناتو همچنین باعث می گردد ترکیه احتیاج به تحقق هرگونه تعهد در آینده در خصوص اتحاد نداشته باشد و به حدبیشتر انعطاف پذیری استراتژیک آنکارا جهت اعمال نفوذ در خاورمیانه، آسیای میانه و حتی آفریقا یاری می نماید، از طرف دیگر ترک ها دیگر کمتر نگران انتقاد غربی ها خواهند بود. با خروج از این اتحادیه، ترکیه جهت تقویت مشارکت نوظهور خود با روسیه آزادتر خواهد بود و با انتقال یاری های فنی مسکو به صنعت دفاعی تازه کار خود، زمینه را برای خرید تجهیزات نظامی بیشتر ساخت روسیه مانند سیستم دفاع هوایی S-400 فراهم می نماید. از نظر ترکیه تأمین کنندگان سلاح دفاعی روسیه قابل اطمینان تر هستند زیرا آنها به سابقه حقوق بشر اردوغان اهمیتی نمی دهند. در جبهه تجاری، آنکارا برای میزبانی از پروژه یک کمربند یک جاده چین محدودیت نخواهد داشت.

با خروج از این اتحاد نظامی خواسته های نئو عثمانی حزب عدالت و توسعه جهت دستیابی به شرایط قدرت برتر بار دیگر برای ترکیه قابل تحقق خواهد بود. به همین ترتیب، ترکیه درباره سیاست دیرینه آن در انکار نسل کشی ارامنه کمتر جوابگو خواهد بود. با وجود اطمینان رئیس جمهور ترامپ مبنی بر برقراری ارتباط گرم با همتای ترک خود، بیشتر مقامات در واشنگتن احساس متفاوتی دارند. سناتور متحد ترامپ، لیندسی گراهام از لایحه حمایت از تحریم های مالی علیه آنکارا به دلیل تهاجم یک جانبه خود علیه نمودها حمایت کرد.

داگ بندو از مؤسسه کاتو در این مورد گفت: تنها تهدید جدی امنیتی امروز برای اروپا از طرف روسیه است. با این وجود به ترکیه نمی توان اعتماد کرد که در یک درگیری مسئولیت های ناتو را به عهده بگیرد. سیاست خارجی آنکارا اکنون بسیار متفاوت از سیاست خارجی کشورهای غربی بوده و رابطه آن با روسیه از جمله همکاری در سوریه می تواند آن را از به چالش کشیدن مسکو در آنجا یا جاهای دیگر منع کند.

مرکز مطالعاتی پیشرفت آمریکا این سوال را مطرح می نماید: ترکیه تا چه حد خرابکاری خواهد نمود و از هنجارهای اتحاد فاصله خواهد گرفت؟ آیا بلوک غربی باید برای بدترین سناریو برنامه ریزی کند؟

باید گفت فاصله دریافت ترکیه از ناتو از مدتها قبل شروع شده است. سال گذشته کاخ سفید با صدور بیانیه ای رسمی اعلام نموده که ترکیه را از پروژه ساخت جنگنده های اف -35 کنار گذاشته است. در بیانیه دولت آمریکا علت حذف ترکیه از پروژه ساخت جنگنده های اف -35، خرید موشک های روسی اس -400 توسط ترکیه عنوان شده و گفته شده است که، متأسفانه تصمیم ترکیه برای خرید سامانه های دفاع هوایی اس -400 موجب می گردد ادامه مشارکت این کشور در پروژه ساخت اف -35 غیرممکن گردد. اخیراً نمایندگان کنگره نیز رأی دادند که نسل کشی ارامنه را به رسمیت می شناسند (کنگره در گذشته به منظور جلوگیری از توهین به ترکیه نسل کشی ارامنه را به رسمیت نمی شناخت).

در طرح های استراتژیک اردوغان، خروج از ناتو باعث ایجاد تعادل بین شرق و غرب شده و به موقعیت تاریخی ترکیه تبدیل خواهد شد. این موقعیت به آنکارا فرصت می دهد از برقراری ارتباط با غرب و شرق سود ببرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "خروج از ناتو به نفع ترکیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج از ناتو به نفع ترکیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید