خطر مصرف مکرر آنتی بیوتیک ها!

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، آنتی بیوتیک ها ممکن است به وسیله تغییر میکروبیوم منجر به بیماری التهابی روده شوند.

خطر مصرف مکرر آنتی بیوتیک ها!

تحقیقات تازه نشان می دهد که استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها ممکن است باعث بیماری التهابی روده گردد.

به نقل از مدیسن نت، نتایج یک مطالعه نشان داد در میان افراد 40 سال به بالا، مصرف آنتی بیوتیک ها ممکن است خطر بیماری های روده مانند کرون و کولیت اولسراتیو را برای یک تا دو سال پس از مصرف افزایش دهند؛ و بیشترین خطر مربوط به دو دسته از آنتی بیوتیک ها بود؛ نیترویمیدازول ها و فلوروکینولون ها که اغلب برای درمان عفونت های روده استفاده می شوند.

محققان می گویند این دارو ها به طور بی رویه همه باکتری ها را هدف قرار می دهند، نه فقط باکتری هایی که باعث بیماری می شوند. دکتر آدام فای، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نیویورک، گفت: آنتی بیوتیک ها ممکن است به وسیله تغییر میکروبیوم منجر به بیماری التهابی روده شوند.

برای کاهش خطر ابتلاء به بیماری التهابی روده، فای توصیه می نماید از آنتی بیوتیک ها فقط در صورت احتیاج بهره ببرید و نه برای بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا یا سایر بیماری های تنفسی و گوارشی. فای هشدار داد: استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها می تواند تعادل باکتریایی روده به نام میکروبیوم را با عواقب جدی تغییر دهد.

محققان از سال 2000 تا 2018، بیش از 36000 نفر مبتلا به کولیت اولسراتیو و نزدیک به 17000 نفر مبتلا به بیماری کرون را آنالیز کردند. تیم تحقیق دریافت که در بین افرادی که آنتی بیوتیک مصرف نموده بودند، افراد بین 10 تا 40 سال 28 درصد بیشتر در معرض ابتلاء به بیماری التهابی روده بودند، و 48 درصد از افراد 40 تا 60 ساله و 47 درصد از افراد بالای 60 سال در معرض خطر این بیماری بودند.

خطر ابتلاء به بیماری کرون کمی بیشتر از کولیت اولسراتیو بود: 40 درصد در بین افراد 10 تا 40 ساله؛ 62 درصد در بین افراد 40 تا 60 ساله؛ و 51 درصد در میان افراد 60 سال به بالا. محققان خاطرنشان کردند که این خطر با هر دوره مصرف آنتی بیوتیک افزایش می یابد.

افرادی که پنج دوره یا بیشتر آنتی بیوتیک مصرف کردند، بالاترین خطر ابتلاء به بیمای های التهابی روده را داشتند: برای افراد 10 تا 40 سال، خطر 69 درصد افزایش یافت. برای افراد بین 40 تا 60 سال دو برابر شد و برای افراد 60 سال به بالا 95 درصد بیشتر بود.

منبع: فرادید

به "خطر مصرف مکرر آنتی بیوتیک ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر مصرف مکرر آنتی بیوتیک ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید