راهنمای نگهداری از خودرو برای راننده های خسیس

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، خبرنگاران- هزینه نگهداری از خودرو های داخلی در سال می تواند از پنج میلیون تومان فراتر برود. مثلا راننده رانا بابت سرویس خودرو، تعویض لنت، دیسک و صفحه، لاستیک و ... دقیقا همین رقم را پرداخت می نماید، اما یک راننده خسیس می تواند خرج ماشینش را تا جایی که امکان دارد، پایین بیاورد.

راهنمای نگهداری از خودرو برای راننده های خسیس

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، مکانیک ها توصیه می نمایند لنت ترمز جلو را بعد از 20 هزار کیلومتر تعویض کنیم، اما این کار را می گردد بعد از 30 هزارکیلومتر انجام داد. یا تعویض تسمه تایم که باید بعد 60 هزار کیلومتر صورت بگیرد، اما با درنظر گرفتن یک سری ملاحضات امکان عقب انداختن آن تا 80 هزار کیلومتر وجود دارد.

راهنمای تعویض روغن خودرو برای خسیس ها

سرویس خودرو اصطلاحا به تعویض روغن موتور، روغن ترمز و فیلتر ها مربوط می گردد. توصیه مکانیک ها تعویض روغن موتور بعد هر پنج هزارکیلومتر است، اما این کار را می گردد پس از هر 10 هزارکیلومتر هم انجام داد. یا تعویض روغن ترمز که روی عملکرد تمام اجزای ترمز خودرو تاثیر می گذارد و مراقبت نکردن از آن عمل کم کردن سرعت و توقف اتومبیل را با مشکل روبرو می نماید. گفته می گردد هر سال تعویض روغن باید انجام گردد، اما تا دوسال هم امکان عقب انداختن تعویض روغن وجود دارد.

زمان تعویض فیلتر روغن و فیلتر بنزین هم به ازای هر 10 هزار کیلومتر است و نهایتا این ها را می گردد تا 20 هزار کیلومتر هم دست نگه داشت. فیلتر هوا خودرو های باید همزمان با سرویس خودرو تعویض گردد. پس می گردد حداکثر مهلت تعویض فیلتر هوا را همان 10 هزارکیلومتر ملاک قرار بدهیم. بعلاوه تعویض روغن گیربکس هم می تواند تا طی شدن 100 هزارکیلومتر به تعویق بیفتد، اما هر سال باید شرایط آن چک گردد.

حداکثر زمان تعویض روغن و فیلتر

اقلام مصرفی

حداکثر زمان تعویض

روغن موتور

10 هزارکیلومتر

روغن ترمز

دو سال

فیلتر روغن

20 هزار کیلومتر

فیلتر بنزین

20 هزار کیلومتر

فیلتر هوا

10 هزارکیلومتر

روغن گیربکس

100 هزارکیلومتر

راهنمای تعویض لنت ترمز و دیسک و صفحه خودرو برای خسیس ها

لنت ترمز یکی از قطعات مصرفی خودرو محسوب می گردد و همزمان با کم شدن ضخامت قطعه فلزی در آن ترمز ها به خوبی کار نمی نمایند. کاهش کیفیت ترمز، لرزش پدال ترمز، صدای سوت و ... می توانند نشانه های زمان مناسب برای تعویض لنت ترمز باشند و به طور کلی گفته می گردد زمان تعویض استاندارد لنت ترمز جلو دست کم 20 هزارکیلومتر است.

حالا اگر خیلی خسیس باشید، تا 30 هزارکیلومتر امکان تعویض این قطعه وجود دارد. لنت ترمز عقب هم که طبق توصیه مکانیک ها هر 70 هزارکیلومتر باید تعویض گردد قابلیت کار کردن تا 100 هزارکیلومتر را دارد.

دیسک و صفحه کار تعویض دنده و به حرکت درآوردن خودرو را انجام می دهد. بعد از مدتی و به خاطر کارکرد کلاچ ساییده می گردد و باید آن را تعویض کرد. اگر طبق حرف مکانیک ها برترین زمان تعویض دیسک و صفحه را 60 هزارکیلومتر درنظر بگیریم، تا 80 هزارتا هم قابلیت کارکشیدن از این قطعه وجود دارد.

حداکثر زمان تعویض لنت ترمز و دیسک و صفحه

اقلام مصرفی

حداکثر زمان تعویض

لنت ترمز جلو

30 هزار کیلومتر

لنت ترمز عقب

100 هزار کیلومتر

دیسک و صفحه

80 هزار کیلومتر

راهنمای تعویض لاستیک و دیگر اقلام مصرفی خودرو برای خسیس ها

لاستیک، شمع موتور، تسمه تایم و ضدیخ بخشی از خرج های جدانشدنی برای یک راننده هستند. زمان تعویض لاستیک خودرو در صورت سوراخ نشدن و ... 70 هزارکیلومتر است و بعضی از راننده ها این کار را تا 100 هزارکیلومتر عقب می اندازند.

تسمه تایم در صورت پاره شدن در بعضی از خودرو ها باعث کج شدن سوپاپ ها می گردد و توصیه مکانیک ها تعویض آن بعد از هر 60 هزارکیلومتر است. اگر شخصی خسیس باشد، می تواند با رسیدن کیلومترشمار به عدد 100 هزار اقدام به تعویض تسمه تایم کند.

شمع موتور عمل احتراق و رساندن برق را انجام می دهد و بعد از هر 50 هزارکیلومتر باید تعویض گردد. کیفیت شمع مهم است، اما این قطعه قابلیت کار کردن تا 100 هزارکیلومتر را دارد. یا مثلا تیغه برف پاک کن که بعضی از راننده ها سالی دوبار آن را عوض می نمایند. بعضی سالی یک بار و بعضی هم خودشان دست به کار می شوند.

ضدیخ در ماشین به صورت همزمان از جوش آورن خودرو جلوگیری می نماید. درصورت کمبود ضدیخ باید به محفظه آن افزود، اما نهایتا بعد دو سال باید ضدیخ قبلی را تخلیه و ضدیخ نو ریخت.

حداکثر زمان تعویض لاستیک و دیگر اقلام مصرفی

اقلام مصرفی

حداکثر زمان تعویض

لاستیک

100 هزارکیلومتر

تسمه تایم

100 هزارکیلومتر

شمع

100 هزارکیلومتر

ضدیخ

دو سال

تیغه برف پاک کن

هر سال

منبع: فرارو

به "راهنمای نگهداری از خودرو برای راننده های خسیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای نگهداری از خودرو برای راننده های خسیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید