دلیل لرزش ماشین لباسشویی و راهکار آن

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، ممکن است شما هم چند بار با تکان خوردن ماشین لباسشویی و صدای ناهنجار ناشی از لرزش آن روبرو شده باشید. برای برطرف این مشکل ابتدا باید دلیل لرزش ماشین لباسشویی را پیدا کنید و در صورت احتیاج از نمایندگی های معتبر یا تعمیرکاران حرفه ای یاری بخواهید. ماشین لباسشویی یکی از پراستفاده ترین لوازم خانگی در منازل است و خراب شدن آن می تواند موجب نگرانی گردد؛ چرا که هیچکس دوست ندارد با کوهی از لباس های کثیف و نشسته روبرو گردد.

دلیل لرزش ماشین لباسشویی و راهکار آن

معمولا اولین علت تکان خوردن ماشین لباسشویی که به فکر افراد می رسد، نقص فنی دستگاه است. این اتفاق معمولا در دستگاه های قدیمی شایع است؛ با این حال علت لرزش ماشین لباسشویی تنها محدود به نقایص فنی نیست. در بسیاری از موارد با آنالیز چند فاکتور علت تکان خوردن ماشین لباسشویی مشخص می شود. با تغییر چند مورد جزئی و رعایت بعضی نکات ساده معمولا می توان از صدا و لرزش ماشین لباسشویی جلوگیری کرد.

برای یافتن علت تکان خوردن ماشین لباسشویی باید شرایط مختلفی در نظر گرفته شود تا مشخص شود اشکال ایجادشده مربوط به سیستم داخلی دستگاه است یا علت اصلی یک موضوع دیگر است. در این مقاله به آنالیز علت لرزش ماشین لباسشویی و راهکار های احتمالی برای برطرف این مشکل پرداخته شده است. اگر این موضوع برای شما هم پیش آمده است یا در پی جلوگیری از رخداد این مسئله در آینده هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب از بلاگ وبلاگ پایگاه داده با ما همراه باشید.

علت تکان خوردن ماشین لباسشویی چیست؟

معمولا لرزش ماشین لباسشویی و سروصدای ناشی از آن مربوط به مراحل انتهایی شستشو و خشک کردن است. هنگامی که خشک کن لباسشویی روی دور تند قرار می گیرد، ممکن است لرزش پیدا کند. پیداکردن علت لرزش ماشین لباسشویی اولین قدم برای برطرف این مشکل است.

برای فهمیدن آن قبل از هر چیزی باید موقعیت مکانی آن را آنالیز کنید؛ چرا که عموما در دستگاه های تازه علت لرزش ماشین لباسشویی، ترازنبودن آن است. از دیگر دلایل مهم ایجاد صداهای شدید و لرزش دستگاه، عدم توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی ست؛ چرا که این موضوع می تواند در بلندمدت روی عملکرد دستگاه تاثیر منفی بگذارد.

در ادامه مهم ترین دلایل لرزش ماشین لباسشویی شرح داده شده است. قبل از هر اقدامی به این موارد توجه و آن ها را آنالیز کنید. در صورتی که هیچ مسئله ای در موارد زیر وجود نداشته باشد، احتمال وجود نقص فنی مطرح است. توجه داشته باشید که هرگز خودتان دست به تعمیر ماشین لباسشویی نزنید و برای این کار حتما از تعمیرکاران مجرب یاری بخواهید.

حتما بخوانید: علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

تراز نبودن ماشین لباسشویی

رایج ترین علت تکان خوردن ماشین لباسشویی، ترازنبودن محل قرارگیری آن است. سطحی که لباسشویی روی آن قرار می گیرد باید کاملا صاف و یکدست باشد تا در زمان دور تند، لباسشویی لق نزند. اگر شرایط جابه جایی لباسشویی وجود ندارد، می توانید از یک تخته با ابعاد مناسب برای هم ترازکردن دو سمت دستگاه بهره ببرید.

علت لرزش ماشین لباسشویی می تواند تنظیم ناهماهنگ پایه های آن باشد. با تنظیم پایه های جلویی می توانید لباسشویی را تراز کنید. پس از ترازبندی باید پایه ها قفل و در جای خود ثابت شوند. معمولا تنظیم پایه های عقبی به صورت اتوماتیک انجام می شود. ممکن است به مرور زمان پایه ها آسیب ببینند؛ بنابراین هر چند وقت یک بار شرایط آن ها را آنالیز کنید. پیشنهاد می شود از پدهای مخصوص ضدلرزش برای زیر پایه ها بهره ببرید.

استفاده بیش از ظرفیت مجاز

علت لرزش ماشین لباسشویی می تواند مربوط به استفاده بیشتر از ظرفیت تعریف شده دستگاه باشد. اگر به صورت مکرر بیش از ظرفیت ذکرشده در دفترچه راهنما در دستگاه لباس بریزید، می تواند به مرور زمان به ماشین لباسشویی آسیب بزند و موجب لرزش و صدا حین کار شود.

هنگام پرکردن لباسشویی باید به طور حدودی میانگین وزن لباس ها را تخمین بزنید. وجود لباس های سنگین و زیاد در دستگاه می تواند علت تکان خوردن ماشین لباسشویی باشد و به همین دلیل توصیه می شود همیشه مقداری کمتر از حد نصاب مشخص شده، لباس در محفظه دستگاه بریزید.

بار نامتعادل لباس ها

علت لرزش ماشین لباسشویی می تواند مربوط به بار نامتعادل لباس ها باشد. به عنوان مثال وقتی یک پالتو سنگین را به همراه چند تیشرت نازک در لباسشویی می ریزید، هنگام شستشو فشار نامتعادلی ایجاد می شود. لباس ها نباید در یک سمت جمع شوند؛ باید توزیع متعادلی از وزن آن ها در محفظه دستگاه صورت بگیرد. لباس های با تفاوت وزن قابل توجه را از هم تفکیک کنید؛ چرا که عدم رعایت این موضوع ممکن است علت تکان خوردن ماشین لباسشویی باشد.

بهتر است از لباسشویی های خانگی برای شستشوی پرده، حوله های بزرگ و پتو استفاده نشود؛ اما در صورتی که ظرفیت لباسشویی شما بالاست، می توانید با رعایت توازن بین لباس ها این کار را انجام دهید. توصیه می شود از شستن پارچه های سنگین همراه لباس های نازک خودداری کنید و آن ها را به طور تفکیک شده داخل ماشین قرار دهید.

اشکال در فنرهای دیگ

اشکال در فنرهای دیگ یک علت لرزش ماشین لباسشویی محسوب می شود. این قطعات تاثیر زیادی در کنترل لرزش های دستگاه و جلوگیری از ایجاد صدا دارند. فنرها از یک سو به کابین اصلی و از سوی دیگر به دیگ متصل هستند تا دیگ در حالتی معلق اما ثابت در کابین قرار گیرد. این فنرها ممکن است به مرور زمان فرسوده شوند که این موضوع باعث لرزش ماشین لباسشویی خواهد شد.

مشکل یاری فنر

یاری فنر وظیفه اصلی خنثی سازی ارتعاشات در زمان عملکرد ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. استفاده بیش از حد از دستگاه و فرسودگی یاری فنرها می تواند علت لرزش ماشین لباسشویی باشد. یاری فنرها باید هر سال چک شوند تا از صحت عملکرد آن ها اطمینان حاصل شود. در صورت فرسودگی یا آسیب به این قطعات حتما از یک تعمیرکار متخصص یاری بخواهید.

حتما بخوانید: راهنمای کامل طرز کار با لباسشویی ال جی

عدم تخلیه صحیح آب دستگاه

عدم تخلیه صحیح و به موقع آب دستگاه می تواند علت تکان خوردن ماشین لباسشویی باشد. اگر آب دستگاه به درستی به وسیله شلنگ مخصوص تخلیه نشود، وزن زیادی به لباسشویی وارد می شود. این فشار مضاعف در نهایت می تواند علت لرزش ماشین لباسشویی و ایجاد سروصدا از آن باشد.

علت تکان خوردن ماشین لباسشویی ال جی

ال جی یکی از پرفروش ترین برندهای ماشین لباسشویی در بازار است و آمار رضایت بالایی از خریداران این محصول ثبت شده است. ماشین لباسشویی های این برند دارای برنامه های بسیار متنوعی هستند که تجربه ای فوق العاده از کار با این دستگاه را به همراه دارند.

عدم تناسب بین برنامه شستشو با جنس لباس و نوع پارچه، یک علت تکان خوردن ماشین لباسشویی محسوب می شود. حتما قبل از استفاده از این دستگاه، دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا بدون وجود لرزش ها و صداهای ناهنجار، از پاکیزگی لباس های خود لذت ببرید.

متصل بودن پیچ های حمل و نقل یک اتفاق رایج نیست؛ اما می تواند علت لرزش ماشین لباسشویی ال جی باشد. پیچ ترنسفر در پشت دستگاه واقع شده است تا ایمنی آن را هنگام حمل ونقل افزایش دهد و باید بلافاصله پس از نصب از لباسشویی جدا شود.

علت لرزش دیگ لباسشویی سامسونگ

برند مطرح سامسونگ یکی از پرطرفدارترین تولیدکنندگان در بازار لوازم خانگی ست. لباسشویی های این برند از کیفیت ساخت بسیار بالایی برخوردار هستند و معمولا گزارش نقص فنی در این دستگاه ها ناچیز است. در بعضی مواقع ممکن است لرزش دیگ لباسشویی سامسونگ اتفاق بیفتد که معمولا علت آن، پرکردن بیش از حد نصاب ظرفیت دیگ است. آسیب فنر، یاری فنر و تسمه می توانند از دیگر دلایل لرزش دیگ لباسشویی سامسونگ باشند.

حتما بخوانید: معرفی 12 کد خطا لباسشویی ال جی

نکات مهم برای جلوگیری از لرزش ماشین لباسشویی

 • پرکردن بیش از حد محفظه دستگاه می تواند علت لرزش ماشین لباسشویی باشد؛ بنابراین هرگز بیش از حد مجاز در آن لباس نریزید.
 • ماشین لباسشویی را در مکانی مناسب نصب کنید.
 • در لباسشویی های اتوماتیک انتخاب برنامه درست اهمیت بالایی در جلوگیری از لرزش دستگاه دارد.
 • بهتر است از لباسشویی خانگی برای شستشوی پتو و پرده های سنگین استفاده نکنید.
 • از ترازبودن سطح زمین و پایه های ماشین لباسشویی اطمینان حاصل کنید.
 • به توازن وزن لباس ها دقت کنید.
 • فیلترهای آب ماشین لباسشویی را تمیز نگه دارید.
 • روی ماشین لباسشویی هیچ وسیله ای قرار ندهید.
 • تنها در مواقع لزوم از برنامه هایی با حرارت بالا بهره ببرید.
 • رسوب زدایی و جرمگیری ماشین لباسشویی را از قلم نیاندازید.
 • بهتر است هر سال ماشین لباسشویی خود را سرویس کنید.
حتما بخوانید: پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی؟ کدام برای استفاده در ماشین لباسشویی بهتر هستند؟

سخن پایانی

تکان خوردن ماشین لباسشویی می تواند امری نگران کننده باشد؛ بنابراین باید به سرعت علت لرزش ماشین لباسشویی را پیدا کرد. لرزش ماشین های لباسشویی تنها ناشی از ایرادات فنی دستگاه نیست و ممکن است عوامل دیگری باعث این موضوع شده باشند.

پیش از تماس با تعمیرکار باید مواردی مانند موقعیت قرارگیری دستگاه و ترازبودن پایه ها را آنالیز کنید. در بسیاری از موارد می توان به راحتی مشکل لرزش لباسشویی را حل کرد؛ اما اگر متوجه شدید که ایراد مربوط به سیستم داخلی دستگاه است، حتما از یک تعمیرکار مجرب یاری بخواهید.

آیا تا کنون با مشکل لرزش لباسشویی روبرو شده اید؟ قبل از تماس با تعمیرکار لباسشویی معمولا چه فاکتورهایی را آنالیز می کنید؟ به نظر شما مهم ترین علت لرزش ماشین لباسشویی چیست؟

منبع: اسنپ مارکت

به "دلیل لرزش ماشین لباسشویی و راهکار آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل لرزش ماشین لباسشویی و راهکار آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید