عمارت خسروآباد؛ روایتی از تاریخ اردلان ها

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، خبرنگاران/کردستان عمارت خسروآباد، عمارتی بازمانده از دوران زندیه و تلفیقی از هنر معماری ایرانی است که جلوه خاصی به معماری شهر بخشیده و از زیبایی چشم گیری برخوردار است.

عمارت خسروآباد؛ روایتی از تاریخ اردلان ها

خسرو آباد عمارتی است با مساحتی قریب به 6 هزار متر مربع که ساختمان اصلی در وسط باغی زیبا و بی نظیر ساخته شده و جلوه ای از معماری ایرانی را به نمایش می گذارد، این عمارت در سال 1223 هجری قمری به وسیله حاکم سنندج، امان الله خان اردلان در بلوار شبلی ساخته شده که در نوع خود بسیار زیبا و بی نظیر است.

در بازدید خود بە این عمارت زیبا اولین چیزی که در نگاه اول خودنمایی می نماید حوض بزرگ واقع در جلوی درب عمارت است که سال ها مامنی دلنشین برای سیاحت مردم شهر است.

صدای آبی که از حوض به پایین دست کوچه سرازیر می گردد چنان موسیقی دلنوازی را طنین انداز نموده است کە روح هر رهگذری را جلا می دهد.

از درب ورودی عمارت کە وارد شوید حوض صلیبی شکل وسط حیاط عمارت خودنمایی و زیبایی خاصی را بە محوطە عمارت بخشیدە است.

روبەروی حوض عمارت زیبای خسروآباد خودنمایی می نماید، کە از چند بخش مختلف تشکیل شده است که نمای بیرونی عمارت با آجرهای شکیل و گچ بری ها و اُرُسی زیبا تزئین شده است.

در ورودی عمارت به سبک و سیاح دروازه های قلعه حکومتی ساخته شده است که در نوع خود جالب و کم نظیر است.

بخش اصلی عمارت خسروآباد، یک قصر سلطنتی با ورودی ستون دار که در غرب عمارت قرار گرفته و در ضلع شرقی، غلام گردش ها و یک ایوان ستون دار مشاهده می گردد؛ حمام، اتاق خدمه و درباران، آشپزخانه و اصطبل دیگر قسمت های این عمارت زیبا را شکل می دهند.

در طبقه سوم عمارت حوضی شبیه به چشمی پر اشک در وسط اتاق های عمارت قرار گرفته است که از قنات های کوه آبیدر سرچشمه و بدون پمپاژ تا ارتفاع دو متر و نزدیک به سقف فوران می نماید که در طول فصل تابستان موجب خنک نگه داشتن عمارت میشدە است.

در عمارت خسرو آباد کتیبه ای وجود دارد که نام امان الله خان اردلان والی کردستان، فتحعلی شاه قاجار پادشاه وقت و تاریخ 1223 هجری قمری بر روی آن حک شده است.

امروزه این عمارت زیبا و دل فریب میزبان تعداد زیادی از سیاحتگران داخلی و خارجی و مراسم و مناسبات و کنسرت های موسیقی دانان نام آوازه کُرد است که جدا از آسیب های ممکنه شادابی و سرزندگی خاصی به این عمارت زیبا بخشیده است.

این عمارت در امسال بە کاخ موزە فرهنگ و مفاخر ایران زمین تبدیل شد.

حال پس از گذر روزهای سخت کرونایی و در قرنطینە ماندن، می توانید بە شهر زیبای سنندج سفر و از عمارت زیبای خسروآباد تماشا کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عمارت خسروآباد؛ روایتی از تاریخ اردلان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت خسروآباد؛ روایتی از تاریخ اردلان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید