هنوز گویندگان هستند اندر عراق

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، خبرنگاران ،فرزاد ضیائی؛ پژوهشگر زبان و ادب فارسی: نمی دانم عبارت/حدیث کاد الفقر ان یکون کفرا با آنچه در پی خواهم آورد، چه مایه تناسب دارد. می خواستم بگویم که اوضاع مالی، چه پیامدهایی تواند داشت.

هنوز گویندگان هستند اندر عراق

شنیده شده در بعضی ممالک، که حقوق بشر را وقعی نمی نهند، فروشگاه ها اجناس پیشین را به قیمت پیشین و اقلام جدید را با قیمت جدید عرضه می دارند. اما در اینجا که 52 کشور دنیا از ما تقاضای الگوی مدیریتی کرده اند، به دلیل شیب ملایم تورم، اجناس6 ماه پیش هم به قیمت همین امروز عصر فروخته می گردد.

در این میان، کتاب نیز از سایر اجناس، مستثنی نیست و بسیاری ناشران و کتاب فروشان، کتاب های چاپ سال های پیش را با توجه به قیمت امروز کاغذ می فروشند و چنین توجیه می فرمایند که: این کتاب اگر امروز چاپ گردد قیمتش اینقدر خواهد شد!!

بحمدالله همه دوستان اهل کتابند و لازم نیست نام کثیری از ناشرانی را که کتاب های سال 77 را به قیمت امروز می فروشند بازگویم.

آنچه مرا به نوشتن این سطور واداشت این بود که:

هنوز گویندگان هستند اندر عراق

که قوت ناطقه مدد ازیشان برد!

به کتاب فروشی محلمان رفتم؛ کتاب پژوهش به مدیریت دوست فرهیخته ام، فرهاد اسکندری دانش آموخته رشته تاریخ دانشگاه اصفهان، به سبب فرهیختگی که در طبع وی هست، با نود و چند درصد از کتابفروشانی که من دیده ام، تفاوت ها دارد.

باری، 1 دوره از تفسیر کشاف(ترجمهءمسعود انصاری، نشر ققنوس، پاییز91) را به همان قیمت سال 91، یعنی 240تومان به من بفروخت؛ اما این، همه ماجرا نبود! وقتی کتاب درةالتاج (چاپ1386،قیمت پنج هزار و پانصد تومان!!!) را از میان کتاب هایش برداشتم و روی تفسیر کشافم نهادم، و از ایشان خواستم تا قیمت هر دو کتاب را محاسبه و اعلام نماید، فرمود:240 هزار تومان!

گفتم اینکه فقط بهای تفسیر است. باز فرمود : بله... درةالتاج را حساب نکردم!!!

گفتم چرا؟! فرمود: این هدیه من به تو باشد!!!

یعنی در شرایطی که می توانست کتاب369 صفحه ای چاپ 1386 را حدود 70-60 هزار تومان بفروشد، از دریافت همان پنج هزار و پانصد تومان سال 86 نیز صرف نظر فرمود!!

آخر کار هم، من که می خواستم هدیه ارزشمند او را از سایر کتاب هایم به نوعی جدا کنم، هرچه اصرار و خواهش کردم یک جمله در شروع کتاب برایم بنویسد، فروتنانه و البته با قدرت و صلابت، نپذیرفت! و این گونه شد که من در این نیم شبان، سطری چند در باب روش و منش او بنگاشتم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "هنوز گویندگان هستند اندر عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنوز گویندگان هستند اندر عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید