ویرجین گلکتیک ریچارد برانسون را با موفقیت به لبه فضا فرستاد

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، ویرجین گلکتیک که ریچارد برانسون بنیانگذار آن است عصر دیروز با موفقیت به لبه فضا پرواز کرد. این پرواز با هواپیمای شرکت ویرجین انجام شد و برانسون به آرزوی دیرینه اش رسید.

ویرجین گلکتیک ریچارد برانسون را با موفقیت به لبه فضا فرستاد

وبلاگ پایگاه داده - ریچارد برانسون، بنیان گذار ویرجین گلکتیک و سه کارمند این شرکت امروز عصر به وقت ایران سوار بر هواپیمای فضایی اسپیس شیپ تو به فضا پرتاب شدند و سپس در نیومکزیکو فرود آمدند. برانسون، کارآفرین هفتادساله انگلیسی، بیش از یک دهه در انتظار نخستین سفرش به فضا بود و امروز با پیروزیت نخستین پرواز فضایی اش را تجربه کرد. این مأموریت با نام یونیتی 22 چهارمین پرواز فضایی آزمایشی هواپیمای ویرجین گلکتیک را هم رقم زد.

اولین پرواز

هواپیمای اسپیس شیپ تو با نام غیررسمی وی اس اس یونیتی ساعت 10:40 یکشنبه به وقت محلی (19:10 به وقت ایران) در حالی به هوا برخاست که به قسمت زیرین هواپیمای دوبدنه ای وایت نایت متصل بود. یونیتی تقریبا پنجاه دقیقه پس از برخاست، در ارتفاع نزدیک به چهارده کیلومتری از مرکز هواگرد حاملش جدا شد. هواپیمای فضایی لحظاتی بعد تک موتور موشکش را روشن و به لبه فضا در ارتفاع تقریبا 88 کیلومتری از سطح زمین صعود کرد. خدمه یونیتی پیش از بازگشت هواپیما برای فرود در فرودگاه اسپیس پورت در نیومکزیو توانستند لحظاتی بی وزنی را تجربه نمایند.

برانسون در تماس با کنترل زمینی، سفر به فضا را تجربه یک عمر نامید. او چند ساعت پیش از پرواز در تویییتر نوشت احساس وصف نشدنی و هیجان و آمادگی دارد و صبحش را با دیدار با ایلان ماسک شروع نموده است که برای تماشای پرواز یونیتی از نزدیک در نیومکزیکو حضور دارد. درکنار برانسون، دو خلبان هواپیما به نام های دیو مک کای و مایکل ماسوچی و سه کارمند ویرجین گلگتیک به نام بث موسس، مربی ارشد فضانوردی و کالین بنت، مهندس ارشد عملیات و سیریشا باندلا، معاون امور دولتی و تحقیقات، حضور داشتند.

برانسون زودتر از بزوش به فضا رسید

ویرجین گلکتیک پیش تر قصد داشت در پرواز آزمایشی دیگر، برانسون را به اسم مسافر به پرواز درآورد. اما شرکت ابتدای ماه جاری اظهار داشت او درعوض به اسم عضوی از خدمه در مأموریت یونیتی 22 حضور خواهد یافت. با این پرواز، برانسون پیروز شد زودتر از جف بزوس، رقیب میلیاردرش، به فضا سفر کند. بزوس میخواهد 29 تیر برفراز موشک نیوشپرد بلو ارجین رهسپار لبه فضا گردد. ویرجین گلکتیک با به پروازدرآوردن بنیان گذارش این پیغام را رسانده که هواپیمایش برای همگان ایمن است. سال 2014، پروازی آزمایشی به مرگ یک خلبان و جراحت شدید خلبان دیگر ویرجین گلکتیک منجر شد. برانسون تعهد داد پیش از آنکه شرکتش پرواز مشتریان را شروع کند، خود با اسپیس شیپ تو به فضا خواهد رفت.

ویرجین گلکتیک در کوشش برای پیش گامی در بازار رو به رشد گردشگری فضایی است و مأموریت یونیتی 22 گامی عظیم برای رسیدن به این هدف محسوب می گردد. این شرکت سال 2004 بنیان گذاری شد و هم اکنون نزدیک به ششصد بلیت با ارزش تقریبی 250 هزار دلار فروخته؛ اما هنوز هیچ مسافری را به پرواز درنیاورده است. ویرجین گلکتیک میخواهد پیش از شروع کسب وکار گردشگری فضایی تجاری اش در سال 2022، دو مأموریت آزمایشی دیگر انجام دهد؛ بااین حال همچون هر پرواز، برنامه مأموریت ها به نتایج پرواز آزمایشی امروز وابستگی دارد.

دیگر بازیگران عرصه فضا

بلو ارجین جف بزوس و اسپیس ایکس ایلان ماسک دیگر بازیگرانی هستند که می خواهند از بازار گردشگری فضایی سهمی برای خود به دست آوردند. فضاپیمای بلو ارجین مانند اسپیس شیپ تو ویرجین گلکتیک وسیله نقلیه ای زیرمداری به شمار میرود، با این تفاوت که کپسولی آب نبات شکل است و به صورت عمودی برفراز موشک نیوشپرد تا ارتفاع بیشتر 100 کیلومتری پرتاب می گردد. پرواز 29 تیر بلو ارجین که نخستین مأموریت سرنشیندار این شرکت به تعداد می آید، با حضور خودِ جف بزوس و مارک، برادر او و والی فانک، خلبان حرفه ای آمریکایی و برنده ناشناس مزایده 28 میلیون دلاری شرکت انجام خواهد شد. درمقابل، برنامه های گردشگری فضایی اسپیس ایکس بلندپروازانه تر است. فضاپیمای کرو دراگون این شرکت برفراز موشک فالکون 9 به مدار پرتاب می گردد و هر جایگاه آن تقریبا 55 میلیون دلار قیمت دارد.

در روزهای منتهی به پرواز یونیتی 22، رقابت بین بازیگران صنعت فضایی تشدید شد. دو روز پیش، بلو ارجین در توییتی کنایه آمیز اشاره نمود که برانسون واقعا به فضا نخواهد رسید؛ زیرا اسپیس شیپ تو کیلومترها پایین تر از خط کارمان پرواز خواهد نمود. بااین حال، دیروز بزوس در اینستاگرام برای برانسون آرزوی پیروزیت کرد. افزون براین، ایلان ماسک با وجود علاقه همیشگی اش به جنجال آفرینی کوشش کرد خود را از جنگ روابط عمومی دور نگاه دارد و حتی برای تماشای پرواز به نیومکزیکو سفر کرد.

منبع: زومیت

منبع: بیت ران

به "ویرجین گلکتیک ریچارد برانسون را با موفقیت به لبه فضا فرستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویرجین گلکتیک ریچارد برانسون را با موفقیت به لبه فضا فرستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید