ویروس دلتا در یک قدمی شیوع گسترده در هرمزگان

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، هنوز چتر کرونای انگلیسی از آسمان هرمزگان برنداشته که نگرانی هایی از بابت شیوع نوع هندی آن با نام دلتا از سوی مسوولان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام شده است.

ویروس دلتا در یک قدمی شیوع گسترده در هرمزگان

گونه هندی کرونا یک نوع جهش یافته است که نسبت به سایر گونه های شناسایی شده از آن، قدرت سرایت، شیوع و ابتلای بیشتری دارد؛ هم اکنون براساس آمار های اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی بیش از 80 کشور و حتی کشور هایی که واکسیناسیون عمومی کرونا در آن اجرا شده، درگیر این گونه جهش یافته هستند.

ویروس ها برای ورود به هر شهر و منطقه ای احتیاج به مجوز ندارند و با توجه به جولان کرونای جهش یافته هندی در استان سیستان و بلوچستان در همسایگی هرمزگان، احتمال ورود و شیوع آن در منطقه ها شرقی هرمزگان هم بسیار بالا بوده که در این صورت و با توجه به سهل انگاری بعضی از افراد در رعایت پروتکل های بهداشتی باید منتظر یک بحران و شرایط اضطراری بود که می تواند محدودیت ها و آسیب های مالی و اجتماعی بسیاری به بار آورد.

کارشناسان بهداشتی می گویند گونه هندی کرونا بیش از نوع انگلیسی افراد جوان و کم سن و سال را درگیر می نماید و با توجه به اینکه علایمش نسبت به گونه های قبلی دیرتر خود را نشان می دهد، سرعت انتشارش بسیار بالا است و کنترل آن در صورت ایجاد شرایط بحرانی بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

خطر شیوع کرونای هندی در هرمزگان بسیار بالا است

بنا به اظهار کارشناسان بهداشت و درمان هرمزگان، گونهٔ دلتا با سرعت بیشتری منتقل می گردد، چون خود را بهتر به سلول های بدن می چسباند، اما هنوز اطلاعات کافی در دست نیست که نشان دهد این گونهٔ تازه از ویروس کرونا بیماری شدیدتری را هم ایجاد می نماید یا خیر.

مسوولان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می گویند، اندازه رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و پرهیز از برگزاری دورهمی و تجمع در این استان در دو ماه اخیر به طرز چشمگیری کاهش یافته و در نتیجه آن هم هر روز تعداد بستری ها و مبتلایان به کرونا در هرمزگان رو به افزایش است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این خصوص بیان داشت: با وجود هشدار های بسیار کارشناسان بهداشتی نسبت به خطر ابتلا به کرونا و آسیب های ناشی از آن، بعضی از مردم همچنان در رعایت پروتکل های بهداشتی سهل انگاری می نمایند که نتیجه آن تکمیل ظرفیت بخش های کووید در منطقه ها مختلف هرمزگان و افزایش تعداد مبتلایان است.

دکتر حسین فرشیدی بیان داشت: در حال حاضر سویه غالب کرونا در هرمزگان از نوع انگلیسی آن است، اما با توجه به همسایگی منطقه ها شرقی استان با سیستان و بلوچستان و تردد های میان استانی، احتمال ورود نوع هندی به هرمزگان بسیار زیاد است.

وی ادامه داد: البته پیش از این هم یک مورد کرونای هندی در هرمزگان مشاهده شده بود که بطور سریع شناسایی و اقدام های درمانی لازم انجام شد و تا به این لحظه هم مورد نوی مشاهده نشده، اما این به معنای نبود این ویروس در استان نیست، زیرا که ممکن است مواردی باشند که هنوز شناسایی نشدند و مردم باید خطر را بسیار جدی بگیرند.

دکتر فرشیدی با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی و اجتناب جدی مردم از انجام سفر های غیرضروری به ویژه به مقصد استان های همجوار و درگیر با ویروس دلتا، گفت: از مدیران دستگاه ها و سازمان ها هم خواستاریم تا با اعمال محدودیت های بیشتر و برنامه ریزی برای دورکاری نیروها، یاریگر نیرو های بهداشت و درمان در کنترل این ویروس باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان توضیح داد: از نیرو های پرتلاش انتظامی استان هم خواستاریم همانند گذشته نسبت به کنترل بیشتر ورودی های استان و اعمال ممنوعیت حضور مسافران و شهفرایندان در بوستان ها و برپایی چادر در این اماکن، توجه بیشتری داشته باشند تا بتوانیم زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.

شرایط شیوع کرونا در هرمزگان بحرانی است

به گفته کارشناسان و محققان، هرچند علایم بالینی سویه های مختلف ویروس کووید - 19 تفاوت چندانی ندارد، اما براساس گزارش های منتشر شده، بعضی علایم در گونه هندی شایع تر است و از جمله علایمی که در سوش هندی شایع تر هستند می توان به علایم گوارشی، تهوع و استفراغ، تب بالا، راش (ضایعه) پوستی، قرمزی چشم و خستگی مفرط در بین بیماران مبتلا اشاره نمود.

عادی انگاری شرایط و سهل انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی فرش قرمزی برای جولان بیشتر کرونا است که این فرش در هرمزگان پهن شده و هر روز شاهد مرگ تعدادی از هموطنانمان بر روی آن هستیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با انتقاد شدید از کسانی که با بی توجهی در رعایت پروتکل های بهداشتی جان خود و دیگر افراد جامعه را به خطر می اندازند، گفت: به نظر بنده باید برخورد جدی تری از سوی دستگاه های مسوول با این افراد صورت بگیرد که شاید در نتیجه این جرایم، این افراد به خود آمده و توجه بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشند.

دکتر فاطمه نوروزیان در گفتگوگفت: هر روز شاهد ثبت رکورد های تازه ای از تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا در هرمزگان هستیم و متاسفانه گونه های نو کرونا به ویژه نوع انگلیسی و هندی (دلتا) آن سنین پایین تر را بیشتر درگیر می نماید و قدرت انتشار بالایی دارد.

وی گفت: در شبانه روز گذشته 172 مبتلای نو در بیمارستان های هرمزگان بستری شدند و مجموع بستری ها در استان به 717 نفر رسید که 95 نفر از آن ها در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند.

نوروزیان آخرین آمار فوتی های کرونا در هرمزگان را یک هزار و 455 نفر اعلام نمود و گفت: از این تعداد، سه نفر در 24 ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و شرایط 20 نفر از بستری ها کرونا در استان بسیار وخیم گزارش شده و پزشکان امید چندانی به بهبودی آن ها ندارند.

به گفته این مقام مسوول تمام منطقه ها هرمزگان به جز دو شهرستان در شرایط قرمز قرار دارند و در بعضی از شهرستان ها از جمله حاجی آباد ظرفیت بخش های کووید تکمیل شده است.

نوروزیان بر اهمیت اطلاع رسانی به مردم در زمینه شیوع گسترده کرونا در استان و سرایت پذیری بالای آن که منجر به جان باختن افراد زیادی می گردد، تاکید نمود.

واکسیناسیون کرونا در هرمزگان طبق برنامه در حال اجرا است

علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه زدن ماسک و پرهیز از حضور در تجمع ها، واکسیناسیون هم از جمله راه های پیشگیری از شیوع گسترده کرونا در جامعه است که در استان هرمزگان طبق برنامه در حال اجرا است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به تشدید و تقویت بیماریابی در استان، گفت: واکسیناسیون از جمله راه های پیشگیری از انتشار ویروس در جامعه است که هم اینک برای افراد 60 سال به بالا در هرمزگان در حال اجراست.

دکتر محمود حسین پور بیان داشت: در نوبت اول واکسیناسیون 62 هزار و 261 نفر و در نوبت دوم بیش از 3 هزار و 50 نفر در هرمزگان برابر ویروس کرونا واکسینه شدند و فرایند واکسیناسیون طبق برنامه همچنان ادامه دارد.

وی اندازه واکسن تحویل داده شده به هرمزگان را 108 هزار و 621 دوز اعلام نمود و گفت: هنوز فاصله زیادی تا واکسیناسیون همه افراد جامعه به جای مانده و مطابق آمار یک میلیون 177 هزار و 739 نفر دیگر در استان باید برابر این ویروس ایمن شوند.

سرعت واکسیناسیون کرونا در هرمزگان افزایش می یابد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اعلام شرایط حاد و بحرانی شیوع کرونا در استان، گفت: این شرایط در نتیجه عادی انگاری شرایط و بی توجهی بعضی از مردم در رعایت شیوه نامه های بهداشتی ایجاد شده است.

علی رئوفی بیان داشت: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان و بستری های کرونا در هرمزگان فشار مضاعفی به نیرو های بهداشت و درمان استان وارد است و تا به امروز خسارت های اجتماعی و مالی بسیاری در نتیجه شیوع این ویروس به جامعه وارد آمده است.

وی ادامه داد: شرایط شیوع کرونا در هرمزگان حاد و بحرانی بوده و لازم است مردم به هشدار های دانشگاه علوم پزشکی به صورت جدی توجه نمایند تا از ابتلا به این ویروس مرگبار در امان بمانند.

معاون سیاسی، امنیتی و استانداری هرمزگان گفت: با برگزاری نشست ها و هماهنگی های لازم جهت ایمن سازی بیشتر افراد، از هفته آینده سرعت تزریق واکسن کرونا برای جمعیت بالای 60 و 57 سال در استان افزایش می یابد.

ویروس دلتا، مطمئنا در تهران و شهر های دیگر هم وجود دارد

پیغام طبرسی؛ رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفته است در جنوب ایران هم این ویروس ردیابی شده است و مطمئنا در تهران و شهر های دیگر هم وجود دارد.

ویروسی که شهر ها را قرمز نموده ویروس هندی است. مردم نسبت به ویروس های قبلی ایمنی نسبی پیدا نموده اند؛ چون مردم زیادی به آن ها مبتلا شدند. تفاوت ویروس دلتا با ویروس های قبلی قدرت انتقال بیشتر است و اینکه تعداد بستری ها در این نوع افزایش یافته است.

سرعت انتشار دلتا 8 برابر کرونای معمولی است

مدیر سلامت محیط کار دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفته است: سرعت انتشار ویروس کرونای دلتا که ترکیبی از هندی و آفریقایی است، هشت برابر کرونای معمولی است.

صالحیان 10 تیر ماه در جلسه ستاد پیشگیری از کرونا در اردبیل اظهار کرد: از منطقه ها جنوبی کشور سرعت انتشار این ویروس خطرناک به سمت منطقه ها شمالی به ویژه استان اردبیل در جریان است که اگر مراقبت های لازم را انجام ندهیم ما هم تا دو هفته آینده گرفتار موج پنجم کرونا خواهیم شد.

کرونای دلتا چه علائمی دارد؟

به گفته رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد علامت های کرونای دلتا با کرونای قبلی فرق می نماید. علائم کرونای دلتا با آبریزش بینی، تب و گلو درد شروع می گردد و شبیه سرماخوردگی است که در کمتر از 48 ساعت علائم آن بروز می نماید.

سه تا چهار روز این علائم وجود دارد و سپس به درگیری ریه می انجامد. درگیری ریه این نوع جهش یافته از ویروس تا به امروز مانند ویروس انگلیسی بوده است.

افرادی که واکسن زده اند هم در معرض خطر این ویروس قرار دارند و ممکن است آن را به دیگران منتقل نمایند.

منبع: فرارو

به "ویروس دلتا در یک قدمی شیوع گسترده در هرمزگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس دلتا در یک قدمی شیوع گسترده در هرمزگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید