کاشت هویج در گلدان به 2 روش (کاشت بذر و کاشت ته هویج)

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - کاشت هویج در گلدان با کاشت بذر و بهره مند شدن از خواص هویج ارگانیک، یا یک روش جالب دیگر یعنی کاشت ته هویج در یک ظرف کوچک آب و برداشت روزانه برگ هویج، به قدری لذتبخش است که پیشنهاد می دهیم حتما آن را امتحان کنید. این مطلب را از دست ندهید و مراحل کاشت هویج در گلدان، شرایط نگهداری و وسایل مورد نیاز را در ادامه مطلب بخوانید.

کاشت هویج در گلدان به 2 روش (کاشت بذر و کاشت ته هویج)

روش کاشت هویج در گلدان با بذر

برای کاشت هویج در گلدان می توانید بذر آن را از مراکز فروش گل و گیاه تهیه کنید و به راحتی در گلدان یا در باغچه بالکن پرورش دهید. به این منظور کافی است مقداری خاک مناسب و یک گلدان داشته باشید. مراحل کاشت بذر هویج در گلدان به شرح زیر است:

1- انتخاب بذر مناسب

بذر هویج را تهیه کنید. بذر های هویج؛ کوچک، معطر و به رنگ سبز و خاکستری هستند و شکل آن ها کمی محدب و دارای خار است که اغلب این خار ها موجب می شوند چند بذر بهم بچسبند. به همین دلیل پیشنهاد می کنم قبل از کاشت، بذر ها را کمی به یکدیگر بمالید تا از هم جدا شوند. همچنین برای کاشت در گلدان بهتر است از ارقام کوتاه هویج استفاده کنید. ارقامی که مناسب کاشت در گلدان هستند شامل: Thumbelina، Parmex و Parisienne می شوند.

2- انتخاب گلدان مناسب (جنس و اندازه)

گلدان مناسب برای کاشت هویج در گلدان باید عمق حداقل 30 سانتی متر داشته باشید زیرا هویج در زیر زمین رشد می کند و لازم است فضای کافی برای بزرگ شدن داشته باشد. شما می توانید از انواع گلدان های پلاستیکی، سرامیکی و سنگی برای این کار استفاده کنید؛ فقط مطمئن باشید که کف گلدان تعداد سوراخ کافی برای خروج آب اضافی را داشته باشد. همچنین توصیه می کنم حتما قبل از شروع کار، حتی اگر گلدان را تازه خریداری کرده اید آن را با آب گرم و صابون بشویید تا از آلوده شدن و حمله آفات به هویج ها در امان بمانید.

3- آماده کردن بستر کاشت مناسب

برای کاشت هویج در گلدان می توانید از مخلوطی از خاک لومی شنی، کمپوست تجزیه شده و شن و ماسه استفاده کنید. همچنین به روش هیدروپونیک نیز می توانید هویج را پرورش دهید. برای این منظور می توانید مقداری خاک کوکوپیت و پرلیت را نسبت مساوری با یگدیگر ترکیب و گلدانتان را با آن پر کنید. برای رشد سریع تر هویج می توانید از همان ابتدا مقداری کود را با خاک و بستر کاشت ترکیب کنید. در هنگام پر کردن گلدان، 2 تا 3 سانتی متر لبه گلدان را خالی بگذارید تا فضای کافی برای رشد گیاه وجود داشته باشد.

4- کاشت بذر

سطح خاک را کاملا خیس کنید و با انگشت سوراخ هایی به عمق 1 تا 3 سانتیمتر و با فاصله 7 تا 8 سانتیمتر از یکدیگر ایجاد کنید و در هر سوراخ تعداد دو تا سه بذر بکارید. روی بذر ها را با لایه نازکی از خاک بپوشانید و کمی با دست فشار دهید، سپس به وسیله یک آبپاش سطح خاک را نم دار کنید. درجه حرارت مناسب برای کاشت هویج دمای 15 تا 18 درجه سانتی گراد است ولی در دمای 7 درجه نیز قادر به رشد خواهد بود و در دمای بیشتر از 24 درجه محصول آن نامرغوب می شود.

5- شرایط نگهداری و نحوه مراقبت

2 تا 3 هفته طول می کشد که بذر های شما جوانه بزنند. در این مدت گلدان را در مقابل پنجره قرار داده و مراقب باشد تا زمان جوانه زدن بذرها، سطح بستر کاشت همیشه مرطوب (و نه خیس) باشد. درشرایط معمول دمایی آپارتمان توصیه می کنم روزی دوبار به گلدان هایتان با اسپری آب بدهید. هنگامی که طول جوانه ها به 5/2 سانتیمتر رسید، جوانه های ضعیف یا خیلی کوچک را جدا و هرس کنید و اگر فاصله بذر ها زیاد نزدیک هم است، هویج های جوان را به گلدان های مجزا منتقل کنید.

6- آفات هویج

یکی از مسائل رایج کاشت هویج در گلدان که شما را تهدید می کند، مگس هویج است و لارو های موجود در بستر کاشت که اگر کنترل نشوند باعث خسارت و از بین رفتن آن می شوند. برای مبارزه با آن می توانید از سم برموفوس و یا دیازینون استفاده کنید. البته توصیه ما استفاده نکردن از هیچ گونه سم شیمیایی است تا بتوانید محصول تولیدی خود را به طور سالم و کاملا ارگانیک مصرف کنید. برای مقابله با این آفت از کارت های زرد رنگ موجود در گلخانه ها استفاده کنید و فواصل آبیاری را بیشتر کنید تا مشکل برطرف شود. همچنین با هرس به موقع و چیدن برگ های اضافی می توانید از حمله مگس ها پیشگیری کنید.

7- برداشت هویج

به طور معمول بین 65 تا 85 روز طول می کشد تا شما بتوانید محصول خود را برداشت کنید. برای تشخیص زمان برداشت هویج ها کافی است به برگ ها توجه کنید. زمانی که برگ های بیرونی پژمرده شده، از رنگ سبز به زرد تغییر رنگ دادند و برگ های داخلی شروع به ریختن کردند، محصول شما آماده برداشت است.

در هنگام برداشت از یک چنگال استفاده کنید و به آرامی هویج را از گلدان بیرون آورید، خاک های روی آن را بتکانید، برگ ها را کاملا جدا کرده و در همان زمان مصرف ، (و نه قبل از آن) هویج ها را بشویید.

کاشت ته هویج در آب

شما می توانید با ته مانده هویج ها، گلدانی سرسبز در آشپزخانه خود ایجاد کنید! گلدانی که علاوه بر زیبایی، برگ های آن نیز در تهیه سالاد و چاشنی کاربرد دارد. به این منظور کافی است ته هویج را که همیشه جدا کرده و دور می انداختید، در یک ظرف کوچک آب گذاشته و پشت پنجره نورگیر قرار دهید تا بعد از چند روز برگ های هویج سبز شوند.

سخن پایانی

هویج از سبزیجات پرخاصیتی است که مصرف آن امروزه در غذا های رژیمی و غذای بچه ها توصیه می شود و به صورت خام، پخته، آب هویج و کنسرو مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله، به راحتی و با وسایل کم در منزل، برای کاشت هویج در گلدان اقدام کرده و یک محصول سالم مصرف کنید.

برگرفته از: کتاب پرورش سبزی و سبزی کاری در باغ و خانه

منبع: setare.com

به "کاشت هویج در گلدان به 2 روش (کاشت بذر و کاشت ته هویج)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت هویج در گلدان به 2 روش (کاشت بذر و کاشت ته هویج)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید