کشف گورستان رومی و تابوت سربی 1600 ساله در انگلستان

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، باستان شناسان خبر از اکتشافی نادر در یک سایت رومی و ساکسونی دادند که قدمت آن به 1600 سال پیش بازمی شود.

کشف گورستان رومی و تابوت سربی 1600 ساله در انگلستان

وبلاگ پایگاه داده | بقایای اسکلت یک اشراف زاده رومی در یک گورستان مخفی بسیار خارق العاده کشف شده است که قدمت آن به 1600 سال قبل می رسد. این استخوان ها که متعلق به زنی هستند که در یک تابوت سربی دفن شده است. باستان شناسان گفته اند این یافته نادر می تواند به رمزگشایی دوره سقوط امپراتوری روم در 400 پس از میلاد تا شروع عصر آنگلوساسکون یاری کند.

به گزارش وبلاگ پایگاه داده ؛ دیوید هانتِر، باستان شناس اصلی خدمات مشترک یورکشایر غرب گفته است: این یافته برای آن چه که ما درباره پیشرفت بریتانیای باستان و یورکشایر درک می کنیم اهمیت بسیار زیادی دارد.

بقایای یافت شده در گارفورث که برای یک گورستان باستانی غیرعادی است متعلق به مردمان دوره اواخر روم و اوایل عصر ساکسون است. اسکلت این زن اشرافی دوره اواخر روم در کنار بقایای 60 مرد، زن و کودک متعلق به این دو دوره پیدا شد. باستان شناسان سنت های تدفین هر دو فرهنگ را در این گورستان شناسایی کردند؛ جایی که مکان دقیقش تا پیش از این، یک رازِ برملانشده بود.

هانتِر می گوید: حضور دو جامعه که از یک سایت تدفینی استفاده می کردند به شدت غیرعادی است. اینکه آیا استفاده آن ها از این گورستان هم پوشانی پیدا نموده یا نه مشخص خواهد نمود که این یافته تا چه حد اهمیت دارد. وقتی این گور ها را با هم ببینیم متوجه پیچیدگی و ناپایداری زندگی در دورانی می شویم که در تاریخ یورکشایر یک دوره پویا بوده است. تابوت سربی خود به تنهایی یافته بسیار کمیابی است، بنابراین می توان گفت این حفاری به معنای واقعی کلمه خارق العاده است.

کارشناسان در صدد ردیابی چارچوب زمانی دقیق تدفین ها با استفاده از سن یابی کربنی هستند. آزمایشات شیمیایی برای مشخص چگونگی زندگی، نوع رژیم غذایی و جزئیاتی درباره اجداد آن ها نیز انجام خواهد شد. شورای شهر لیدز گفته است که این اکتشاف بهار گذشته انجام شد، اما خبر آن را حالا اعلام کردیم، چون حین انجام آزمایشات، باید امنیت سایت را حفظ می کردیم.

کایلی باکستون، ناظر حفاری سایت گفته است کار کردن در چنین پروژه ای آرزوی هر باستان شناسی است. او می افزاید: همواره شانس پیدا کردن گور ها وجود دارد، اما کشف گورستانی با این اهمیت در چنین دوران گذاری کاملاً باورنکردنی بود. برای من، حفر تابوت سربی این زن اشرافی افتخار بزرگی بود. این کار نتیجه یک کوشش تیمی بود که همه درگیر آن بودند.

تحلیل های اولیه نشان داد بعضی از افراد مدفون در گورستان باور های اولیه مسیحی داشتند و همراه ساکسون ها اموالی از قبیل چاقو و ظروف سفالین دفن شده بود. شورای شهر امید دارد این تابوت را در موزه شهر لیدز به زودی به نمایش بگذارد.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "کشف گورستان رومی و تابوت سربی 1600 ساله در انگلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گورستان رومی و تابوت سربی 1600 ساله در انگلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید