7 ورزشکار مطرح ایران زیر پرچم کشور دیگر ، تغییر تابعیت های سریالی در یک رشته

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، در میان شطرنجبازان ایرانی که پیروز به کسب عنوان استاد بزرگی شده اند، هستند نفراتی که بنا به دلایل شخصی تغییر تابعیت داده و با پرچم کشور دیگری در میادین شرکت دارند.

7 ورزشکار مطرح ایران زیر پرچم کشور دیگر ، تغییر تابعیت های سریالی در یک رشته

به گزارش وبلاگ پایگاه داده شطرنجبازان حرفه ای و توانمند جهان مانند ورزشکاران دیگر رشته ها، می توانند با قهرمانی در جهان توانمندی خود را به رخ بکشانند اما علاوه بر این، آنها با دستیابی به عناوین برجسته و اختصاصی هم مهر تاییدی بر قابلیت ها توانمندی های شان بزنند، عناوینی مانند استاد بزرگ

استاد بزرگی عنوانی اختصاصی برای شطرنجبازان است که فدراسیون جهانی این رشته (فیده) تنها به شطرنجبازان قابل این رشته اختصاص می دهد. فیده برای معرفی یک شطرنجباز به عنوان استاد بزرگ متر و معیارهای متفاوتی دارد که قهرمانی جوانان، بانوان و پیشکسوتان جهان، 16 نفر برتر جام جهانی، حضور در سه تورنمنت بین المللی با شرایط مورد تایید فیده و البته البته دستیابی به ریتینگ 2500 از جمله آنها به شمار میرود.

با لحاظ کردن این معیارها تا به امروز شطرنجبازانی از ایران در هر دو بخش مردان و بانوان پیروز به کسب عنوان ارزشمند استاد بزرگ از فیده شده اند. بردیا دانشور جدیدترین شطرنجباز ایرانی است که پیروز به کسب نورم استاد بزرگی شده است.

وی اخیراً از حضور در مسابقات یادبود لوزواتسکی روسیه و کسب نتایج لازم، به سومین نورم استاد بزرگی دست یافت و در جمع استاد بزرگان شطرنج ایران و جهان قرار گرفت. پیش از بردیا دانشور هم شطرنجبازان دیگری از کشورمان صاحب عنوان استاد بزرگی شده بودند که البته بعضاً با تصمیمات شخصی از زیر پرچم کشورمان خارج شده اند.

24 استاد بزرگ برای شطرنج ایران

احسان قائم مقامی اولین شطرنجباز ایرانی بود که پیروز به کسب عنوان استاد بزرگی شد. او در سال 2001 صاحب این عنوان شد. در این میان فیده شطرنجبازان دیگری از ایران در هر دو بخش را مستحق دریافت عنوان استاد بزرگی تشخیص داد و این عنوان را به آنها اختصاص داد.

در مجموع و با احتساب استاد بزرگی بردیا دانشور، تا به امروز 24 شطرنجباز ایرانی در فهرست استاد بزرگان فیده قرار گرفته اند. البته عنوان استاد بزرگی دانشور هنوز به صورت رسمی از سوی فیده به وی اختصاص پیدا نکرده است.

فدراسیون جهانی سالیانه طی چهار کنگره شرایط استاد بزرگی شطرنجبازان را بررسی و نتیجه را به صورت رسمی اعلام می کند. پرونده بردیا دانشور هم در اولین کنگره 2023 فیده بررسی می شود اما آنچه مسلم است استاد بزرگی او قطعی است.

بر این اساس تاریخ شطرنج ایران تا به امروز 17 استاد بزرگ در بخش مردان و 7 استاد بزرگ در بخش بانوان داشته است.

همه استاد بزرگان دیروز و امروز شطرنج ایران

از میان شطرنجبازان ایرانی که پیروز به کسب عنوان استاد بزرگی شده اند، هستند نفراتی که بنا به دلایل شخصی تغییر تابعیت داده و با پرچم کشور دیگری در میادین شرکت دارند. بنابراین آنها امروز جزو استاد بزرگان شطرنج ایران به حساب نمی آیند در حالی که همگی زمانی حضور در ایران و فعالیت زیر پرچم ایران صاحب عنوان استاد بزرگی شدند.

با این اوصاف امروز شطرنج ایران 15 شطرنجباز در بخش مردان و 2 شطرنجباز در بخش بانوان دارد که به نام ایران و با پرچم کشورمان راهی مسابقات می شوند. 7 استاد بزرگ شطرنج ایران هم برای دیگر کشورها رقابت می کنند.

اسامی استاد بزرگان امروز شطرنج ایران به این شرح است:

بخش مردان

1- احسان قائم مقامی 2- پرهام مقصودلو، 3- سید محمدامین طباطبایی، 4- پویا ایدنی، 5- سید علی موسوی، 6- آرین غلامی، 7- علیرضا پوررمضانعلی، 8- شاهین لرپری زنگنه، 9- مسعود مصدق پور، 10- اصغر گلی زاده، 11- پوریا درینی، 12- همایون توفیقی، 13- حسن عباسی فر، 14- شجاعت قانع، 15- بردیا دانشور

بخش بانوان

1- مبینا علی نسب 2- شادی پریدر

همچنین الشن مرادی، علیرضا فیروزجا، سارا خادم الشریعه، آتوسا پورکاشیان، میترا حجازی پور، غزل حکیمی فر و درسا درخشانی هم هفت استاد بزرگ شطرنج هستند که در ایران به نورم استاد بزرگی دست یافتند اما امروز برای دیگر کشورها بازی می کنند.

منبع: همشهری آنلاین

به "7 ورزشکار مطرح ایران زیر پرچم کشور دیگر ، تغییر تابعیت های سریالی در یک رشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 ورزشکار مطرح ایران زیر پرچم کشور دیگر ، تغییر تابعیت های سریالی در یک رشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید