8 فیلم و انیمیشن دیزنی شبیه افسون که به شخصیت شرور نیاز نداشتند

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، انیمیشن افسون یکی از کارهای پیروز دیزنی در سال های اخیر بوده است. ترانه ها، طراحی و انیمیشن و صحنه های اشک آور این فیلم تحسین طرفداران دیزنی و منتقدان را برانگیخت. موسیقی این میان نقش بسیار مهمی داشت. اما طبعاً انتقاداتی هم به این انیمیشن وارد شد که یکی نبود شخصیت شرور بود. مخاطبان دیزنی به وجود شخصیت شرور در فیلم های دیزنی عادت دارند، بنابراین برایشان سخت است تضادها و اختلاف های اجتماعی، نیروهای خارج از کنترل قهرمان و نقص های فردی او جای شخصیت شرور را پر کند.

8 فیلم و انیمیشن دیزنی شبیه افسون که به شخصیت شرور نیاز نداشتند

میرابل، قهرمان جوان انیمیشن محبوب افسون که همچون سایر اعضای خانواده اش قدرت جادویی ندارد، باید برای رسیدن به رستگاری و موفقیت در خاتمه با مانعی که مادربزرگ خودش است روبرو گردد و از او عبور کند. این مادربزرگ اگرچه میرابل را به خاطر نداشتن قدرت جادویی نادیده می گیرد و او را همچون لکه ننگ خانوادع می داند، لزوماً شخصیت شرور نیست. او صرفاً مادرسالار ایده آل گرایی است که نمی تواند کاستی های اعضای خانواده اش را بپذیرد.

این یک معضل مدرن است که دیزنی به خوبی متوجه آن شده و در کارهای اخیرش آن را به کار می بندد. به خصوص اینکه شخصیت های شرور کارهای اخیرش چندان به مذاق طرفداران خوش نیامدند و به مقدار شخصیت های شرور کلاسیکش به یاد ماندنی یا نمادین نبودند. البته بسکمک این رویکرد دیزنی را پسندیده اند و جالب اینکه این اولین باری هم نیست که دیزنی فیلمی بدون شخصیت منفی می سازد.

پیش از این هم فیلم هایی را بدون شخصیت شرور و منفی ساخته است که هر یک به نوبه خود به یاد ماندنی و تحسین برانگیز بوده اند اما به مرور زمان فراموش شده اند. این فهرست هشت مورد از فیلم های بدون شخصیت شرور دیزنی را برمی شمرد؛ اگر شما هم فیلمی این چنینی را به یاد دارید، برای ما بنویسید.

پیکسل پرمانه طرح انیمیشن افسون کد pm.31370

13,000

تومان

پیکسل پرمانه طرح انیمیشن افسون کد pm2n.31385 مجموعه 2 عددی

24,000

تومان

محصولات افسون در وبلاگ پایگاه داده

مشاهده همه

1. مری در مری پاپینز (Mary Poppins) خانواده بنکس و میرابل در افسون خانواده ماردیگال را نجات می دهند

مادربزرگ میرابل در افسون و آقای بنکس در مری پاپینز (Mary Poppins) کاملاً شبیه هم هستند. آن ها هر دو سخت کوش و خوش نیت هستند، اما سختگیر، غیرصمیمی و دور از دسترس هم هستند و نسبت به نیازهای عاطفی خانواده خود بی توجه. هر دو آن ها در ابتدای فیلم در قالب شخصیت مخالف که احساس همدردی با دیگران ندارند ظاهر می شوند. با این حال، در طول فیلم، به تدریج هر دوشان افکار و نگاه بچه ها خود را درک می کنند و بچه ها هم به درک متقابلی از آن ها می رسند.

درست مثل افسون، مشکل و گره ای که در مری پاپینز وجود دارد نه نابودی نیروی شرّ که با شفقت، همدلی و آشتی حل و برطرف می گردد. با این تفاوت که در مری پاپینز، صلح و آشتی از طریق یک نیروی خیرخواه بیرونی میسر می گردد و در افسون این اتفاق در درون شخصیت مادربزرگ می افتد، البته به کمک میرابل که در برابرش می ایستد.

مری پاپینز فیلم موزیکال فانتزی محبوب دیزنی محصول 1964 به کارگردانی رابرت استیونسون است که ستارگانی همچون جولی اندروز در کنار دیک ون دایک، کرن دوتریس، متیو گاربر، دیوید تاملینسون، گلینیس جونز، هرمیون بادلی، اد وین و دوریس لوید در آن ایفای نقش می کنند. فیلم قصه پرستاری با قدرت های جادویی را روایت می کند که به درخواست بچه های خانواده بنکس از آسمان می آید تا از آن ها که پدر سختگیرشان نسبت به شان بی تفاوت است، مراقبت کند. این فیلم سراسر موسیقی و خنده و شادی و زیبایی است.

2. در ماجراهای بی شمار وینی پو (The Many Adventures Of Winnie The Pooh) عشق بر همه اختلافات غلبه می کند

بین افسون و ماجراهای بی شمار وینی پو، اولین قسمت از فرنچایز وینی پو محصول 1977 به کارگردانی جان لانزبری و ولفگانگ رایترمن، چند ویژگی مشترک وجود دارد. اول اینکه هر دو پر از شحصیت های رنگارنگ با توانایی ها و ویژگی های عجیب و غریب هستند. دوماً کشمکش و گره داستانی را یک شخصیت شرور منفرد به وجود نمی آورد، بلکه صرفاً از کشمکش میان شخصیت ها با هم ناشی می گردد.

ببر و خرگوش در ماجراهای بی شمار وینی پو همیشه با هم کنار نمی آیند و همین طور میرابل و ایزابلا در افسون. با وجود این، آن ها آن قدر به هم اهمیت می دهند که اجازه ندهند اختلافاتشان منجر به ایجاد شکاف دائمی میانشان گردد. وقتی فاجعه ای رخ می دهد، آن ها همیشه پشت یکدیگر خواهند بود. همه فیلم های وینی پو همین طورند. این همان اتفاقی است که در نهایت در افسون می افتد یا مثلاً یخ زده.

عروسک انگشتی پرشین صبا مدل Winnie The Pooh And Friends بسته 5 عددی

47,200

تومان

استخر بادی اینتکس مدل Winnie The Pooh 57424NP

630,000

تومان

محصولات وینی پو در وبلاگ پایگاه داده

مشاهده همه

3. هم در افسون و هم در یلر پیر (Old Yeller) دو جوان باید از پس مسائل و غم از دست دادن برآیند

افسون و یلر پیر، درام وسترن محصول 1957 به کارگردانی رابرت استیونسن، هر دو داستان هایی در حال بلوغ درباره جوانانی هستند که مسئولیت های جدیدی بر دوششان گذاشته می گردد و سعی می کنند از خانواده خود در برابر خطر محافظت کنند. در یلر پیر تراویس باید خانواده اش را تا زمانی که پدرش دور از آن هاست حفظ کند و میرابل افسون باید شکاف های خانواده اش را از میان بردارد. هر دو فیلم به غم از دست دادن، اندوه و در نهایت رستگاری می پردازند.

یلر پیر ماجرای پسر نوجوانی را روایت می کند که در غیاب پدرش به همراه مادر و برادر کوچکش مزرعه خانوادگی شان را اداره می کنند، سگ ولگردی وارد زندگی آن ها می شوند که به شدت به او دل می بندند. اما این سگ که حالا بهترین دوست تراویس و مدافع وفادار خانواده است بر اثر بیماری می میرد.

در افسون هم مادربزرگ میرابل هرگز واقعاً از سوگواری همسرش دست برنداشت. هیچ شخصیت شروری هم وجود ندارد که خانواده میرابل از او متنفر باشند و به خاطر مرگ پدربزرگ سرزنش اش کنند. آن ها فقط می توانند به جلو حرکت کنند و سعی کنند تا آنجا که می توانند بهبود یابند. در خاتمه، میرابل به مادربزرگش کمک می کند تا کمی آرامش پیدا کند و در یلر پیر هم پدر تراویس همین کار را برای او می کند.

4. با جامعه شرور چه باید کرد؟

شاید پیش خود بگویید که دامبو (Dombo) نباید در این فهرست بیاید، چرا که می توان رینگ مستر و دلقک هایش را شخصیت های شرور داستان دانست. در واقع، همین طور هم هست. در دامبو تقریباً همه به جز تیموتی و خانم جامبو دامبو را به خاطر گوش های بزرگش اذیت می کنند. حتی کلاغ ها که در نهایت در پیروی دامبو نقش اساسی دارند، اولش با او خوب نیستند. اینجا ما با یک جامعه شرور طرفیم نه یک شخص شرور.

میرابل افسون هم در موقعیت مشابهی قرار گرفته است؛ البته با تفاوتی ظریف و جزئی. در افسون خانواده میرابل او را دوست دارند اما نمی توانند او را به این خاطر که همچون خودشان قدرتی جادویی ندارد بپذیرند. بنابراین هم دامبو و هم میرابل در برابر اجتماعی که آن ها را به خاطر نقصی شخصی طرد می کنند تنها هستند. در هر دو مورد قرار نیست قهرمان قصه از شرّ یک شخص شرور خلاص گردد. این جامعه است که باید رفتار و دیدگاه خودش را تغییر دهد.

دامبو انیمیشن غم انگیز و محبوب دیزنی محصول 1941 به کارگردانی بن شارپستین درباره بچه فیلی در سیرک است که به خاطر گوش های بزرگش مسخره اش می کنند. اما او به کمک بهترین دوستش می فهمد که می تواند با گوش هایش پرواز کند.

5. ابولا در افسون و کنی در خرس برادر (Brother Bear) در نهایت اشتباهات خود را جبران می کنند و رستگار می شوند

همه فکر می کنند قهرمان داستان هستند. هیچ فیلم دیزنی بیشتر از کمدی درام موزیکال فانتزی محصول 2003 خرس برادر این را نشان نمی دهد. این انیمیشن نامزد اسکار داستان یک شکارچی جوان به نام کنی را روایت می کند که برای تفریح خرسی را می کشد. بعد از این اتفاق او به طرزی اسرارآمیز به یک خرس تبدیل می گردد تا مجازات عملی را که انجام داده است ببیند. کنی فکر می کند که در این سناریو مرد خوبی است، اما در نهایت متوجه می گردد که او در واقع شخصیت شرور داستان شخص دیگری است. غم و اندوه او را به انجام یک کار وحشتناک سوق می دهد و حالا او باید همه چیز را اصلاح کند.

در افسون برای ابولا هم چنین اتفاقی می افتد؛ رستگاری او به همین شکل میسر می گردد. او علی رغم نیت خوبش، از غم و اندوه و ترس از دست دادن خانواده اش و هر آنچه دارد، دست به کارهایی می زند که به دیگران آسیب می رساند. اما وقتی متوجه این موضوع می گردد، برای بهبود شکافی که در خانواده ایجاد کرده است، دست به اقداماتی می زند. برای ابولا و کنی این به معنای جبران آسیبی است که به یک شخص به خصوص وارد کرده اند.

پیکسل پرمانه طرح خرس های برادر کد pm.12640

13,000

تومان

پیکسل پرمانه طرح خرس های برادر کد pm.12655

13,000

تومان

محصولات خرس برادر در وبلاگ پایگاه داده

مشاهده همه

6. گوفی و ابولا هر دو یک سیر شخصیتی را در مسیرهایی متفاوت پشت سر می گذارند

فیلم سینمایی گوفی یا ماجرای گوفی (A Goofy Movie) و افسون هر دو داستان بهبود روابط از هم گسسته را روایت می کنند. روابط میان اعضای خانواده مادریگال به خاطر فشاری که از سوی ابولا برای بی نقص بودن و کامل به نظر رسیدن وارد می گردد، همیشه متشنج است. در فیلم سینمایی گوفی هم رابطه گوفی با مکس به دلیل سوءتفاهم تیره و تار شده است. تنش ها در نهایت به یک بحث ناخوشایند می رسد که به یک ویرانی بزرگ و در پی آن آشتی در کنار آب منجر می گردد.

تفاوت واقعی میان این دو انیمیشن در نحوه برخورد آن ها با مشکل پیش آمده است. در فیلم سینمایی گوفی گوفی مکس را به تعطیلات می برد تا همه مسائل را برطرف کند، در حالی که در افسون میرابل در پی سرنخ هایی در اطراف خانه می گردد تا منبع مشکل را پیدا کند. یکی به بیرون می پردازد و دیگری به درون.

کمدی ماجراجویانه موزیکال ماجرای گوفی محصول 1995 به کارگردانی کوین لیما، داستان مکس را روایت می کند که وقتی به دختری ابراز علاقه می کند شانس اینکه به او برسد با توجه به سفری که با پدرش می رود کاهش می یابد.

دمپایی پسرانه مدل گوفی 108

53,000

تومان

قمقمه طرح گوفی گنجایش 0.5 لیتر

35,000

تومان

محصولات گوفی در وبلاگ پایگاه داده

مشاهده همه

7. در اژدهای خجالتی (The Reluctant Dragon) تصور امنیت همیشه امن نیست

اژدهای خجالتی یکی از انیمیشن های کوتاه قدرنادیده دیزنی است که روند انیمیشن را جشن می گیرد. این انیمیشن محصول 1941 طبق ایده رابرت بنچلی ِ طنز پرداز سعی دارد ماجراهای یک اژدهای خجالتی را به تصویر بکشد. در نیمه اول فیلم، تماشاگران از استودیوهای دیزنی بازدید می کنند و اطلاعات اولیه ای از نحوه ساخت انیمیشن ارائه می گردد. اما نکته قابل توجه فیلم، انیمیشن کوتاه خاتمهی آن است. اژدهای خجالتی درباره اژدهایی است که بیشتر به چای و شعر علاقه دارد تا پرسه زدن در جنگل های اطراف شهر.

با وجود این، اژدها و دوست شوالیه اش نمایشی را برای کاهش ترس مردم محلی برگزار کردند. پنهان کردن یک شخصیت واقعی برای اینکه دیگران احساس امنیت کنند کاری است که مادریگال ها در افسون هم انجام می دهند. با این حال، آنجا که فریب اژدها و شوالیه به نتایج مطلوب ختم می گردد، مادریگال ها باید یاد بگیرند که تصویر خود را رها کنند و خودشان باشند.

8. در سفر شگفت انگیز (The Incredible Journey) هر کس به حکم غریزه خودش عمل می کند

لایو اکشن ماجراجویی سفر شگفت انگیز و بازسازی آن در سال 1993، داستان دو سگ و یک گربه را روایت می کنند که راهی خانه می شوند. موانع زیادی در این راه وجود دارد، از جمله حیوانات وحشی و چند انسان متخاصم، اما انسان های مهربان زیادی هم در این مسیر وجود دارند. هیچ شرور یا شخص شرور دیگری وجود ندارد.

در سفر شگفت انگیز فقط یک مشت جانورند که به حکم غریزه رفتار می کنند و آنچه را باید انجام دهند انجام می دهند. شرایط میرابل افسون پیچیده تر از این حرف هاست. ابولا و باقی اعضای خانواده مادریگال کاری را انجام می دهند که معتقدند باید انجام دهند، در حالی که در واقعیت، اصلاً نیازی به انجام آن کارها ندارند. قصه و سفر قهرمانی میرابل در خانه با هدف کمک به آن ها برای درک این موضوع و کشف ماهیت واقعی خود است.

سفر شگفت انگیز فیلم ماجراجویی محصول 1963 به کارگردانی فلچر مارکل داستان سه حیوان خانگی، یک گربه و دو سگ که وقتی همه در تعطیلات هستند صاحبان خود را از دست می دهند. آیا آن ها می توانند راه خانه خود را پیدا کنند؟

منبع: cbr

منبع: دیجیکالا مگ

به "8 فیلم و انیمیشن دیزنی شبیه افسون که به شخصیت شرور نیاز نداشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 فیلم و انیمیشن دیزنی شبیه افسون که به شخصیت شرور نیاز نداشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید