ایران در بین سه کشور جهان از لحاظ آلودگی کادر درمان به کرونا

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در خصوص فرسودگی کادر درمانی در مقابله با کرونا، هشدار داد.

ایران در بین سه کشور جهان از لحاظ آلودگی کادر درمان به کرونا

به گزارش مهر، علیرضا زالی، معدل میزان ابتلای کادر درمان در ایران به ویروس کرونا را نسبت به استاندارد جهانی بالا دانست و گفت: آمار تطبیقی نشان می دهد ایران، آمریکا و روسیه سه کشوری هستند که از نظر قدر مطلق ابتلا، میزان ابتلای کادر درمان در این کشور ها بالاتر است.

وی اضافه نمود: در پیک اول که آغاز بیماری بود، تجهیزات حفاظتی به اندازه مکفی در بیمارستان ها توزیع نشده بود، طبیعتا جامعه پزشکی هم آموزش های لازم را در زمینه مقابله با اپیدمی و نحوه ابتلا به بیماری و حفاظت عمومی ندیده بودند. اما در حال حاضر به رغم اینکه وسایل حفاظت فردی در دسترس است و آموزش های لازم دیده شده و تجربه گروه های پزشکی هم افزایش پیدا نموده است، اما میزان ابتلا به چند دلیل بالاتر است.

زالی ادامه داد: مهم ترین دلیلش این است که فرایند خستگی مزمن تیم پزشکی که یک مسئله غیرقابل اجتناب است، موجب شده سطح دفاعی و ایمنی افراد کاهش پیدا کند. طبیعتا وقتی افراد خسته تر می شوند و انگیزه هایشان کمرنگ می گردد از نظر سیستم ایمنی بدن در معرض خطر بیشتری قرار می گیرد. سطح بالای خستگی و فرسایشی بودن بیماری کووید 19 موجب شده انگیزه های افراد برای استفاده از وسایل حفاظتی کاهش پیدا کند.

وی اضافه نمود: مطالعه میدانی در سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران نشان می دهد 23 درصد گروه های پرستاری و پشتیبانی بیمارستان ها به رغم وجود وسایل حفاظتی در مراکز درمان به اندازه کافی از این وسایل استفاده ننموده بودند. در جامعه پزشکی این عدد حدود 12 تا 18 درصد است. به این دلیل که پوشیدن لباس های کاور در فضای گرم و با تهویه نامناسب بیمارستان ها کاری سخت است.

زالی با تاکید بر اینکه فرایند جذب نیروی انسانی در حوزه بهداشت و درمان باید مورد توجه قرار بگیرد، ادامه داد: ما تنها دستگاهی هستیم که متاسفانه بخش زیادی از درآمد پرسنل مورد لزوم را باید از منابع غیردولتی پرداخت کنیم. در تهران نزدیک به 25 تا 30 درصد نیرو های شاغل مجموعه بیمارستان های ما کسانی هستند که بودجه دولتی و بند و برای آن ها ترسیم نشده و بیمارستان ها برای برطرف نیازهایشان مجبور شده اند از این نیرو ها استفاده نمایند. این مسئله فشار مضاعفی را به اقتصاد ضعیف و شنماینده بیمارستان ها در سال های اخیر وارد نموده است. متاسفانه هیچ وقت کسی این موضوع را بطور جدی مورد توجه قرار نداده است که یک بار و برای همواره تمام نیرو های بهداشتی درمانی کشور مورد حمایت بند و قرار بگیرند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، به مسائل جذب نیرو در حوزه بهداشت و درمان اشاره نمود و گفت: بعضی کشور ها الگوی پیروزی در این زمینه داشتند به طور مثال آلمان را کشور پیروزی در زمینه بحث جبران خدمات کارکنان بهداشتی و درمانی و رضایتمندی کارکنان می دانم. در آلمان از همان روز های آغازین به تمامی بیمارستان هایی که توانستند در ایجاد، توسعه و تبدیل تخت های مراقبت های ویژه کرونا امکانات ایجاد نمایند، پاداش روزانه پرداخت کردند که تقریبا بین 2.2 برابر حقوق روزانه پرسنل افزایش پیدا کرد و یکی از مدل های پیروز بود و در بعضی کشور های دیگر هم مدلی شبیه به آلمان رخ داد.

زالی اضافه نمود: در روز های اول پیشنهاداتی داشتیم به این مفهوم که کسانی که در حوزه بهداشت و درمان در مقابله با کرونا فعالیت می نمایند افزایش پایه حقوق 20 درصدی داشته باشند و این پاداش تا سال های متمادی استمرار پیدا کند. یعنی تقریبا شبیه به کاری که در کشور آلمان رخ داد. سازمان نظام پزشکی نیز می تواند با جمع آوری سایر بسته های تشویقی در کشور های مختلف به عنوان الگوسازی از آن بهره مند گردد تا این جنبه ها موجب ارتقای عملکرد تیم پزشکی گردد.

منبع: فرارو

به "ایران در بین سه کشور جهان از لحاظ آلودگی کادر درمان به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در بین سه کشور جهان از لحاظ آلودگی کادر درمان به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید