بهره برداری از فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی سه شهید

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی سه شهید پژوهشگاه فضایی ایران با هدف جوشکاری دقیق سازه های پیشرفته فضایی افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

بهره برداری از فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی سه شهید

دکتر حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، ضمن اعلام خبر فوق و با بیان این که در این فاز، واحد جوشکاری سازه های فضایی، شامل واحد جوشکاری و سالن اپراتوری و مانیتورینگ، آماده بهره برداری شد، اظهار کرد: توسعه زیرساخت های آزمایشگاهی از مولفه های اصلی شتابدهی فعالیت های فضایی در کشور است. جوشکاری سازه های فضایی هم به علت اهمیت ماموریت محموله ها و حامل های فضایی و بعلاوه هزینه بالای این سازه ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا شکست ماموریت های فضایی در بسیاری از مواقع به علت معایب جوشکاری است.

وی اضافه نمود: روش های جوشکاری و محیط جوشکاری در رسیدن به یک اتصال جوش بی عیب، نقش بسزایی دارد. در یک آزمایشگاه جوشکاری سازه های فضایی، ایجاد یک محیط تمیز عاری از براده های فلزات مضر، گرد و غبار، رطوبت و مواد آلی روغنی برای حوضچه مذاب بسیار حائز اهمیت است. بعلاوه استفاده از میز جوشکاری کامپیوتری به منظور تکرارپذیری شرایط جوش در رسیدن به اتصال جوش با کیفیت، لازم است. از این رو، در مرکز جوش سازه های فضایی پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی سعی شده است، تمامی این موارد کلیدی لحاظ گردد و تمامی فعالیت های اجرا شده در این مرکز، با رعایت الزامات و ملاحظات ایمنی اجرا شده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران بعلاوه خاطر نشان کرد: با ایجاد این زیرساخت مهم، یاری شایانی به فراهم شدن زیرساخت لازم برای جوشکاری ایده آل انواع آلیاژهای مورد استفاده در سازه های فضایی مانند آلیاژهای تیتانیوم (مخازن سوخت جامد و مایع)، سوپر آلیاژ پایه کبالت و نیکل (بدنه های تراستر تک مولفه)، آلیاژهای پلاتین و نیوبیوم (بدنه های تراستر دو مولفه) و فولادهای زنگ نزن (مخازن سوخت مایع) در کلاس استاندارد فضایی می گردد.

به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، مرکز جوش سازه های فضایی با در اختیار داشتن میز کامپیوتری جوشکاری، میز مونتاژ مهندسی، میز متحرک افقی، دستگاه های جوشکاری قوس تنگستن با گاز خنثی (گام الکتریک) و دستگاه جوشکاری قوس پلاسما (EWM) و نیروی مهندسی خبره، سهم بسزایی در رسیدن به اهداف بلند مدت ساخت سازه های فضایی دارد و با بهره برداری از این مرکز، امکان جوشکاری دقیق سازه های پیشرفته فضایی فراهم شده و این مرکز جزء معدود مراکز دارای این قابلیت خاص در کشور است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "بهره برداری از فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی سه شهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از فاز دوم مرکز یکپارچه سازی پیشرانش فضایی سه شهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید