جدیدترین ارزیابی اتحادیه اروپا از شرایط مذاکرات برجام در وین

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات درباره اجرای کامل برجام گفته دو طرف برای رسیدن به توافق اراده واقعی دارند.

جدیدترین ارزیابی اتحادیه اروپا از شرایط مذاکرات برجام در وین

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ پایگاه داده، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دقایقی قبل ارزیابی خودش را از شرایط مذاکرات جاری در وین درباره اجرای کامل برجام ارائه داد.

بورل امروز دوشنبه (30 اردیبهشت/19 آوریل) توضیح داد این گفت وگوها طی هفته گذشته از مرحله کلی وارد مراحل جزئی تر نظیر گفت وگو بر سر چگونگی برطرف تحریم ها و پایبندی به توافق هسته ای شدند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: پیشرفت هایی مشاهده شده است. او در ادامه گفت بازگشت آمریکا به برجام، جهان را به مکانی امن تر تبدیل خواهد نمود.

بورل در ادامه تأکید کرد: فکر می کنم از هر دو طرف اراده واقعی برای رسیدن به توافق وجود دارد و این خبر خوبی است.

ساعاتی قبل تر، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین گفته بود گفت وگوهای احیای برجام در وین وارد مرحله تهیه پیش نویس شده است.

میخائیل اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: در جمع بندی نتایج دو هفته ارزیابی درباره احیای برجام می توانیم با رضایت بگوییم که مذاکرات وارد مرحله تهیه پیش نویس شده است.

وی همچنین اضافه نمود: با راهکارهای عملی هنوز فاصله زیادی داریم اما از فقط صحبت کردن به توافق کردن روی گام های تعیین برای حرکت به سمت اهداف رسیده ایم.

دولت جو بایدن گفته میخواهد آمریکا را به توافق هسته ای برجام که دونالد ترامپ اردیبهشت ماه سال 1397 از آن خارج شد بازگرداند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مقاله ای که چندی پیش در مجله فارن افرز منتشر نموده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را برطرف بی قید و شرط تمامی تحریم های اعمال شده (imposed)، بازاعمال شده (reimposed) یا دوباره برچسب گذاری شده (relabaled) اعلام نموده بود.

دولت بایدن از سوی دیگر شرط بازگشت به برجام را عقب نشینی ایران از اقدامات جبرانی ای عنوان نموده که تهران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و محقق نشدن وعده های طرف های اروپایی در دستور کار قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تأکید نموده واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "جدیدترین ارزیابی اتحادیه اروپا از شرایط مذاکرات برجام در وین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین ارزیابی اتحادیه اروپا از شرایط مذاکرات برجام در وین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید