جنت یلن وزیر خزانه داری جدید آمریکا کیست؟

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، خبرگزاری اسپوتنیک در مطلبی به معرفی جنت یلن و سیاست های او در قبال مسائل مختلف از جمله ایران پرداخت.

جنت یلن وزیر خزانه داری جدید آمریکا کیست؟

خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی تحت عنوان وزیر خزانه داری جدید آمریکا کیست؟ نوشت: جنِت یلن وزیر خزانه داری پیشنهادی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز دوشنبه با کسب 84 رای موافق و 14 رأی مخالف در مجلس سنا برای تصدی این سمت رای اعتماد گرفت.

یلن به عنوان نخستین زنی که سمت وزیر خزانه داری آمریکا را بر عهده می گیرد، پس از لوید آستین، وزیر دفاع، و آوریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی، سومین عضو دولت بایدن است که تاییدیه سنا را به دست می آورد.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات، قبل از رای گیری در سنا گفت یلن از حمایت هر دو حزب برخوردار بوده است. شومر همچنین ضمن ستایش از سوابق و تجربیات یلن گفت: او (یلن) برای مدیریت چالش های مالی زمان ما، به ویژه در بحبوحه این بحران مالی مناسب ترین فرد است.

بایدن کابینه ای را معرفی کرده است که بسکمک از مقامات سابق دولت اوباما با آن همکاری داشته اند و یلن نیز از این قاعده مستثنی نیست، زیرا او در دوره اوباما به عنوان رئیس بانک مرکزی آمریکا در سال 2014 منصوب شده بود.

یلن از سال 1994 تا 1997، عضو هیئت مدیره بانک مرکزی آمریکا بود و تا سال 1999 در سمت ریاست شورای مشاوران مالی در زمان بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا، خدمت می کرد.

او از سال 2004 تا 2010 رئیس بانک مرکزی سانفرانسیسکو بود و سپس نایب رئیس بانک مرکزی آمریکا شد.

یلن منتقد جدی سیاست های مالی ترامپ، به طور گسترده از چهره هایی شناخته می شود که معتقد هستند مسائلی مانند نرخ پایین بیکاری و تامین نیاز های اجتماعی باید بر پایین نگه داشتن نرخ تورم ارجحیت داده شود.

او در سخنانش در جلسه تایید کمیته مالی سنا در هفته گذشته اظهار کرد آمریکا با خطر رکود طولانی تر و دردناک تر روبرو است، مگر اینکه اقدامات سریع انجام شود.

در مورد پول ملی آمریکا نیز یلن متعهد شد تا اقتصاد سالم و اطمینان به نظام مالی آمریکا را حفظ و به دلار آمریکا کمک کند تا همچنان ارز ذخیره غالب جهان باقی بماند.

وزیر خزانه داری تازه منصوب آمریکا همچنین گفت فورا سیاست تحریم های مالی آمریکا را مورد بررسی قرار خواهد تا مطمئن شود این اهرم به گونه ای راهبردی و متناسب مورد استفاده قرار می گیرد.

یلن در جلسه استماع کمیته مالی سنا در تشریح موضع خود در مورد روابط آمریکا با روسیه شرح داد: در صورت تأیید، من در مورد سیاست آمریکا در قبال روسیه با کاخ سفید و همتایان دیگر در سایر نهاد های دولت از نزدیک همکاری خواهم کرد. من به اجرای دقیق تحریم ها علیه بازیگران روس به خاطر تجاوز های ارضی در شرق اوکراین و کریمه و سایر تهدیدات امنیت ملی آمریکا متعهد هستم.

هنگامی که از یلن در مورد موضع وی در قبال چین سوال شد، از پکن به عنوان رقیب آمریکا نام برد و گفت: ما باید اطمینان حاصل کنیم که پکن اجازه نقض تحریم های ما را نخواهد داشت.

او گفت: دولت بایدن رویکردی جامع در قبال چین در پیش خواهد گرفت و از ابزار های موجود به روشی استفاده می کند که برای دستیابی به اهداف مالی، امنیت ملی و سیاست خارجی ما طراحی شده باشد. تلاش های آمریکا برای حفظ رجحان فناوری و نوآوری خود، از جمله در فناوری های حساس با کاربرد دوگانه، باید بر روی بازسازی زنجیره های مهم عرضه متمرکز شود. در صورت تأیید، اطمینان از توانایی رقابت آمریکا در اقتصاد جهانی از اولویت های اصلی من خواهد بود.

یلن در مورد موضع خود در قبال ایران گفت آمریکا متعهد است اطمینان حاصل کند که ایران اقدامات مناسب را برای از سرگیری مجدد پایبندی به تعهدات انجام می دهد و تاکید کرد تحریم های تهران تنها در صورت رعایت محدودیت های هسته ای کاسته خواهد شد.

او در جلسه استماع ضمن مطرح کردن این ادعا که ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان محسوب می شود، گفت: افزون بر همه این ها در صورت تأیید، من اطمینان خواهم داد که وزارت خزانه داری به عمل به وظیفه مهم خود برای مبارزه با حمایت ایران از تروریسم و نقض حقوق بشر ادامه خواهد داد.

منبع: فرارو

به "جنت یلن وزیر خزانه داری جدید آمریکا کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنت یلن وزیر خزانه داری جدید آمریکا کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید