سیل در افغانستان 38 کشته و 77 زخمی برجای گذاشت

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، مقام های دولتی ولایت پروان در شمال افغانستان می گویند در نتیجه جاری شدن سیل در چاریکار، مرکز این ولایت دستکم 38 نفر کشته و 77 نفر زخمی شده اند.

سیل در افغانستان 38 کشته و 77 زخمی برجای گذاشت

به گزارش بی بی سی، وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان گفت ده ها منزل مسکونی نیز در اثر بارندگی شدید و جاری شدن سیل در مرکز این ولایت تخریب شده اند.

به گفته شهکار بارندگی و سیل حوالی 2 بامداد امروز در چاریکار شدت گرفته است.

سخنگوی والی پروان اوضاع فعلی مرکز این ولایت را بحرانی خوانده و تاکید نمود که تعداد زیادی از افراد در حال حاضر زیر آوار گیر مانده اند.

در همین حال وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان از جاری شدن سیل در ولایت های پروان، کاپیسا، پنجشیر، میدان وردک، لوگر، پکتیا، پکتیکا، نورستان و ننگرهار خبر داده است.

در اعلامیه این وزارتخانه آمده است که براساس گزارش های ابتدایی در نتیجه جاری شدن سیل در این ولایت ها در مجموع 35 نفر کشته و 43 نفر دیگر زخمی شده اند.

سیل افزون بر تلفات جانی، خسارات اقتصادی زیادی را نیز در این ولایت ها برجا گذاشته است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث گفته 300 منزل مسکونی، 200 متر دیوار استنادی، 100 متر سرک و 100 جریب زمین زراعتی نیز تخریب شده اند.

سیل در غرب و شمال افغانستان جان دست کم 20 نفر را گرفت

این وزارتخانه گفته در اثر جاری شدن سیلاب در مرکز ولایت پروان 30 نفر کشته 20 نفر دیگر زخمی شده اند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث تاکید نموده که این آمار ابتدایی است و احتمال افزایش شمار تلفات و خسارات ناشی از بارندگی و سیل در این ولایت وجود دارد.

به گفته این وزارتخانه تیم های بهداشتی و ماشین آلات جهت پاک کاری راستا و نجات مردم به مرکز ولایت پروان اعزام شده اند.

همچنین غلام بهاوالدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث نیز صبح امروز جهت رسیدگی به متضررین ناشی از جاری شدن سیل به ولایت پروان رفته است.

سیلاب جان 72 نفر را در افغانستان گرفت

در همین حال ریاست هواشناسی افغانستان نیز شب گذشته از احتمال وقوع بارندگی نسبتا شدید و جاری شدن سیل در کابل، کنر، نورستان، بدخشان، پنجشیر، کاپیسا، پروان، لغمان، ننگرهار، لوگر، خوست، پکتیکا و پکتیا هشدار داده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر یک اعلامیه ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان این رویداد، گفته به وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث و سایر ادارات مربوط دستور داد تا به متضررین یاری های فوری ارسال گردد.

در اعلامیه ارگ آمده است که جاری شدن سیل در شمار دیگری از نقاط کشور از جمله به شاهراه کابل-جلال آباد و کابل-گردیز نیز خساراتی را به میان آورده است.

افغانستان به دلیل اقلیم ویژه ای که دارد کشوری سیل خیز به حساب می آید.

اوایل امسال خورشیدی نیز ریزش باران بهاری و جاری شدن سیل در افغانستان ده ها کشته و زخمی برجا گذاشت.

21 ولایت از 34 ولایت افغانستان در مقابل سیل و رانش زمین از آسیب پذیری بیشتر برخوردارند و در ولایت های شرقی و شمال شرقی خطر این حوادث بیشتر است.

منبع: فرارو

به "سیل در افغانستان 38 کشته و 77 زخمی برجای گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیل در افغانستان 38 کشته و 77 زخمی برجای گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید