شناسنامه های های قدیمی هر چه سریع تر تعویض شوند، اعلام چگونگی تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، کارگر از ایجاد مشکل در دریافت خدمات برای دارندگان شناسنامه های قدیمی خبرداد و گفت: هرچه سریع تر شناسنامه های تازه دریافت کنید.

شناسنامه های های قدیمی هر چه سریع تر تعویض شوند، اعلام چگونگی تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه

اسناد هویتی در ایران جهت شناسایی ایرانیان و احراز هویت آن هاست و از مهم ترین اسناد هویتی ایران می توان به شناسنامه و کارت شناسایی ملی اشاره نمود.

شناسنامه یکی از اسناد هویتی در ایران است که سازمان ثبت احوال کشور موظف است آن را برای هر شهروند ایرانی صادر کند که نخستین شناسنامه ایرانی در دوران قاجار و در تاریخ 3 دی 1297 برای دختری به نام فاطمه بود و صاحب شماره شناسنامه یک شد تا این روز برای همواره روز ثبت احوال در ایران نام بگیرد.

با نظام مند شدن ثبت چهار رویداد (تولد، مرگ، ازدواج و طلاق) اداره ای برای ثبت این چهار رویداد ایجاد شد و سندی که این احوال چهارگانه در آن ثبت می شد را سِجِل نامیدند، البته توده مردم آن دوران به اشتباه این سند را سه جلد می گفتند در حالی که یک جلد بیشتر نداشت و بعد ها سجل را شناسنامه نامیدند.

افراد باید شناسنامه های قدیمی خود را تعویض کنند

رئیس سازمان ثبت احوال کشور درباره شناسنامه های قدیمی گفت: قطعا الزام برای نو کردن شناسنامه ها وجود دارد، زیرا افراد برای دریافت خدمات دچار مشکل می شوند که توصیه میکنیم افراد هرچه سریع تر مراجعه کنند و شناسنامه های نو را دریافت کنند چرا که باعث می گردد در کشور راحت تر خدمات دریافت کنند و مسئله ای برای آن ها ایجاد نگردد و از سوی دیگر پایگاه اطلاعاتی سازمان ثبت احوال نیز کامل تر شده و برای ارائه خدمات الکترونیک به شهروندان نیز کار تسهیل می گردد.

در حال حاضر شهروندان می توانند برای تعویض شناسنامه هایی که به دلیل قرار گرفتن در شرایط نامناسب مستعمل و فرسوده شده اند، شناسنامه هایی که به دلیل مرور زمان عکس آن با صاحب شناسنامه تطبیق ندارد، شناسنامه های دو برگی که صاحبان آن به سن پانزده سال تمام رسیده باشند، شناسنامه هایی که صاحب آن تغییر مشخصات سجلی نام و نام خانوادگی و تغییر سن با رأی مراجع ذی صلاح را دارد و همه شناسنامه های قدیمی (جلد قرمز) که به فرمت نو شناسنامه ها تبدیل نشدند، اقدام کنند.

حال با توجه به گفته رئیس سازمان ثبت احوال کشور برای تعویض شناسنامه های قدیمی جهت جلوگیری از مسائل دریافت اخذ خدمات، روند تعویض شناسنامه ها، مدارک مورد احتیاج و محل مراجعه از دغدغه هایی است که بیشتر شهروندان دارند و در پی این هستند که برای تعویض شناسنامه با چه مدارکی به کجا مراجعه کنند.

برای تعویض شناسنامه باید صاحب شناسنامه به دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی مراجعه نموده و درخواست تعویض را با تکمیل مدارک مورد احتیاج ارائه کند.

مدارک لازم برای تعویض شناسنامه

مدارک مورد احتیاج برای تعویض شناسنامه عبارتست از اصل شناسنامه در اختیار متقاضی به همراه 2 قطعه عکس نو با زمینه سفید. در صورتی که تغییری در مشخصات هویتی اتفاق افتاده باشد (نظیر تغییر نام یا نام خانوادگی)، ارائه مدارک مرتبط با آن تغییرات نیز الزامی است و به همراه داشتن شماره ملی پدر، مادر، همسر و بچه ها برای تکمیل فرم های مربوطه نیز الزامی است و در صورتی که ازدواج یا طلاق در شناسنامه فعلی ثبت نشده ارائه اصل سند ازدواج و طلاق نیز لازم خواهد بود بعلاوه اخذ درخواست تعویض شناسنامه صرفاً در دفاتر پیشخوان ارائه دهنده خدمات ثبت احوال انجام می گردد.

چگونگی تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه

متقاضیان تغییر نام یا نام خانوادگی در وهله اول باید نسبت به کسب هدایت از کارشناسان دفاتر پیشخوان یا ادارات ثبت احوال اقدام کنند تا با توجه به شرایط و مشخص این که شامل کدام بخش از قوانین و مقررات می شوند؛ نسبت به انجام مراحل بعدی اقدام گردد.

مدارک مورد احتیاج برای تعویض شناسنامه مستعمل و اخذ شناسنامه نو

برای تعویض شناسنامه های مستعمل احتیاج به اصل شناسنامه، 2 قطعه عکس 4×3 تمام رخ نو (برای اشخاص 15 سال به بالا) می باشد. بعلاوه اگر شناسنامه ای که جهت تعویض ارائه می گردد، فاقد عکس باشد، ارائه اصل مدارک معتبر عکسدار از قبیل گذرنامه، کارت خاتمه خدمت وظیفه عمومی یا معافیت، گواهینامه رانندگی، کارنامه عکسدار دوره های تحصیلی هدایت به بالا، معرفی نامه عکسدار محصلین از سوی مدرسه ای که مشغول تحصیل می باشند؛ الزامی است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به رونمایی و بهره برداری از درگاه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت احوال در هفته دولت از لکترونیکی شدن خدماتی نظیر تغییر نام، درخواست کارت ملی، درخواست گواهی تجرد و تغییر نشانی اطلاع داد و گفت: خدمات الکترونیکی ما در نسخه های بعدی توسعه پیدا خواهد نمود.

تعرفه های خدمات سازمان ثبت احوال کشور در سال 1401 را در ادامه بخوانید.

وبلاگ پایگاه داده اجتماعی رفاه و تعاون

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "شناسنامه های های قدیمی هر چه سریع تر تعویض شوند، اعلام چگونگی تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسنامه های های قدیمی هر چه سریع تر تعویض شوند، اعلام چگونگی تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید