همه چیز درباره آنالیز پارکت، لمینت و پی وی سی

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، اگر به کشورهای اروپایی سفر کنید در بیشتر خانه ها زیر پایتان پارکت یا لمینت خواهید دید. این کفپوش ها محبوب مردمان قاره سبز است که حالا در کشور ما هم هواداران زیادی پیدا نموده است. مخصوصاً آن هایی که از سردی سرامیک و سنگ مرمر خوششان نمی آید، برترین گزینه برایشان پارکت، لمینت و البته پی وی سی است که می توان در همین دسته بندی کفپوش ها قرار داد. اگر برای خرید و اجاره به بازدید خانه ای رفتید که چنین کفپوش هایی داشت، خیلی ذوق زده نشوید و حتما نگاهی دقیق به آن ها بیندازید. حتما می پرسید باید به چه چیزهایی توجه کنید؟ ما در این مطلب نکاتی را در این زمینه به شما خواهیم گفت.

همه چیز درباره آنالیز پارکت، لمینت و پی وی سی

تفاوت پارکت با لمینت

خیلی ها هنوز فرق پارکت با پارکت لمینت را نمی دانند. پارکت ها، که از جنس چوب طبیعی و در قطعات کوچک هستد که به کف خانه چسبیده می شوند، این روزها خیلی کمتر شده اند، چون هم هزینه نگهداری آن ها بالاتر است و هم هزینه اولیه نصب آن ها سر به فلک می کشد. اما لمینت ها به علت اینکه جنس شان از الیاف فشرده شده چوب است بسیار ارزان تر هستند. ضمناً احتیاجی نیست آن ها را به کف اتاق بچسبانند بلکه لمینت ها قطعات بزرگی به شکل نر و مادگی هستند که در هم قفل می شوند و روی کف خانه قرار می گیرند.

پارکت زیبایی بیشتری نسبت به لمینت دارد، اما زیر لمینت ها، فومی قرار می گیرد که باعث عایق بندی صدا هم می گردد.

کفپوش پی وی سی چه ویژگی هایی دارد؟

پی وی سی هم کفپوش دیگری است که بسیار شبیه لمینت هاست، به همین علت خیلی ها آن را با این نوع کفپوش اشتباه می گیرند. پی وی سی از جنس پلاستیک فشرده است ولی طرح و رنگ چوب دارد. برای نصب این نوع کفپوش هم از چسب صنعتی استفاده می گردد.

ضخامت پی وی سی از پارکت و لمینت بسیار کمتر است و البته روی سطح بسیار صاف هم می توان آن ها را چسباند.

به برآمده شدن پارکت و لمینت توجه کنید

اولین نکته ای که در آنالیز این کفپوش ها باید به آن ها دقت کنید برآمده شدن قطعات پارکت یا لمینت است. این مهم ترین آسیبی است که در آن ها بر اثر رطوبت یا آب به وجود می آید. در آینده خود شما هم باید در نگهداری از این کفپوش ها بسیار دقت کنید، چون بسیار نسبت به آب حساس هستند. اگر چند قطعه از پارکت یا لمینت دچار این آسیب برآمدگی شده باشد می توان به یاری یک نصاب، آن ها را تعویض کرد، البته اگر صاحب قبلی خانه، تعدادی از قطعات پارکت و لمینت را اضافه خریده و داشته باشد. در مورد پی وی سی این مشکل وجود ندارد، چون مزیت مثبت این کفپوش این است که قابلیت شست وشو دارد.

یادتان نرود که لمینت ها به آب حساس هستند

قاعده درخشندگی لمینت و پی وی سی با پارکت ها فرق می نماید، زیرا لمینت و پی وی سی را با یک بار طی کشیدن می توان درخشان کرد. فقط باید حواستان باشد که لمینت ها به آب خیلی حساس هستند، پس نباید سطح کفپوش خیس بماند.

  • بیشتر بخوانید: نکات مهم در هنگام خرید انواع پارکت و لمینت

شاید پارکت خانه مورد نظر شما احتیاج به واکس داشته باشد

پس از نصب پارکت ها، روی آن ها ساب و سپس لاک می زنند تا صاف و صیقلی شوند، به همین علت به مرور زمان ممکن است این صیقلی و شفاف بودن قطعات پارکت از بین برود. درضمن برای شفافیت بیشتر هر چند وقت یکبار روی آن واکس مخصوصی می زنند. به کفپوش خانه ای که پارکت دارد خوب دقت کنید چون شاید احتیاج داشته باشد واکس بخورد. یادتان هم باشد که هر چند سال یک بار باید به پارکت ها ساب و لاک بزنید.

حواستان به خراشیدگی ها باشد

برویم سراغ یکی دیگر از آسیب های جدی پارکت ها و لمینت ها؛ یعنی خراشیدگی. کشیده شدن هر شی تیز روی این کفپوش ها می تواند باعث خراشیده شدن آن ها گردد. البته لمینت ها از این نظر کمی مقاوم تر هستند، اما باز هم آسیب پذیرند. اگر صاحب قبلی خانه خیلی اهل توجه به این موضوع نبوده باشد حتما می توانید چند اثر خراشیدگی روی این کفپوش ها پیدا کنید. اگر حیوانات خانگی مثل سگ و گربه هم در این خانه نگهداری می شده، احتمال خراشیدگی پارکت ها و لمینت ها از طریق پنجه این حیوانات زیاد است. این نکته را هم در یاد داشته باشید که خراشیدگی روی پارکت و لمینت قابل جبران است، اما برای خراشیدگی روی کفپوش پی وی سی کاری نمی توان کرد.

در ویدیوی زیر می توانید نکاتی کاربردی را برای آنالیز خراشیدگی ها و آسیب ها ببینید.

چطور خراشیدگی روی پارکت یا لمینت را از بین ببریم

خب اگر خراشیدگی روی قطعاتی از پارکت یا لمینت ایجاد شده بود چه کنیم؟ یک چاره این است که این کار را به تعمیرکارهای مخصوص بسپارید، اما اگر می خواهید ارزان تر باشد می توانید بسته های مخصوص تعمیر را بخرید. داخل این بسته ها تمام وسایل مورد احتیاج تعمیر وجود دارد و نحوه استفاده از آن ها شرح داده شده است. اگر کمی فنی باشید، کار کردن با این وسایل چندان پیچیده نیست. البته خراشیدگی عمیق قابل تعمیر نیست و باز هم باید فکری برای تعویض آنها کنید.

به رنگ کفپوش دقت کنید

اگر از صحت و سلامت این کفپوش ها در خانه ای مطمئن شدید، حتما توجه ای به رنگ آن ها هم داشته باشید. خیلی ها بوده اند که وارد خانه جدیدی شده اند اما روشن بودن یا تیره بودن کفپوش خانه به سرعت دلشان را زده و مجبور به تعویض آن ها شده اند.

جمع بندی

یادتان باشد همان قدر که وبلاگ پایگاه دادهها، در و پنجره، نورگیر بودن، آشپزخانه، معماری داخلی و… در بازدید از یک خانه اهمیت دارد، کفپوش هم مهم است. اگر کفپوش خانه ای که قصد خرید یا اجاره دارید از جنس پارکت، لمینت یا پی وی سی باشد با خواندن نکات بالا می توانید دقیق آن ها را به خوبی آنالیز کنید تا در آینده با دردسری در این زمینه روبرو نشوید. یادتان نرود این کفپوش ها زیبا هستند، اما اگر خوب از آن ها مراقبت نشوند بسیار آسیب پذیرند!

منبع: بلاگ دیوار

به "همه چیز درباره آنالیز پارکت، لمینت و پی وی سی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره آنالیز پارکت، لمینت و پی وی سی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید