چطور از برف و کولاک جان سالم به در ببریم؟

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، سفر زمستانی مزایای فراوانی دارد ولی گاهی باعث بروز حوادثی ناگوار و شرایطی سخت می گردد. با این نکات از کولاک و برف جان سالم به در ببرید.

چطور از برف و کولاک جان سالم به در ببریم؟

با افزایش سفرهای زمستانی در این ماه، بسیاری از ما ممکن است مجبور به رانندگی در کوهستان های پربرف شویم؛ یعنی در شرایطی که اصلا با آن راحت نیستیم. البته لزوما رانندگی کردن در برف و کولاک برای شما مسئله ای ایجاد نمی نماید؛ ولی اگر این اتفاق بیفتد، نکاتی وجود دارد که با یاری آن ها می توانید شانس نجات پیدا کردن خود را افزایش دهید. این نکات شامل کارهایی است که باید قبل از سفر یا حین سفر انجام دهید تا بتوانید از این شرایط جان سالم به در ببرید.

پیش از این نیز در وبلاگ پایگاه داده در خصوص روش هایی برای زنده ماندن در شرایط سخت در طبیعت گردی و سفر مطالبی منتشر نموده ایم. این بار به سراغ برف و کولاک رفته ایم.

مت ناپیلتونیا، تکاور سابق نیروی دریایی است که بیش از هشت سال را در زمینه تخلیه و نجات به عنوان افسر خدمات پزشکی ارتش گذرانده است. در این مدت نجات جان مردم از شرایط سخت و نواحی دورافتاده را بر عهده داشته است. طی این سال ها چیزهای زیادی در خصوص نجات پیدا کردن در این شرایط یاد گرفته است و نکاتی را در ادامه توصیه می نماید که باید در خاطر داشته باشید تا در برف و کولاک گیر نکنید و اگر در چنین شرایطی گیر افتادید، بتوانید خودتان را نجات دهید.

1. سوخت کافی بزنید و باک ماشین را پر کنید

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که بازی طی مسافت با باک خالی را انجام می دهند، اگر در چنین بازی ای ببازید عواقب آن در بدترین حالت این است که مجبور می شوید خجالت زده، بزرگراه را طی کنید ولی زمانی که برف و کولاک باشد، خطرات بسیار زیادی در کمین شما است.

ناپیلتونیا می گوید: زیاد از مردم شنیده ام که در کوهستان بنزین تمام نموده اند. اگر هوا سرد است و برف می بارد با باک پر سفر کنید.

این مسئله بسیار اهمیت دارد، نه فقط به خاطر اینکه شما را تک و تنها در یک جادبه پربرف کوهستانی نمی گذارد بلکه هر چقدر سوخت بیشتری داشته باشید به این معنا است که می توانید ماشین را دفعات بیشتری روشن کنید تا گرم شوید.

2. بدون فعالیت اضافه در جای خود بمانید

ناپیلتونیا می گوید: یکی از کارهایی که مردم انجام می دهند این است که وقتی در جنگل یا دور از جاده گیر می نمایند، سر جای خود نمی مانند. این کار می تواند مرگ بار باشد. او هشدار می دهد: تصور کنید که در برف و کولاک گیر نموده اید، نمی توانید موقعیت جغرافیایی خود را شناسایی کنید، آنتن ندارید و نمی دانید تا شهر بعدی چقدر فاصله دارید. بیشتر مردم در این شرایط برای اینکه وارد کولاک و برف شوند و کار خاصی انجام دهند، آمادگی ندارند و به همین علت دچار مسائل متعددی می شوند.

البته ممکن است کوشش کردن برای نجات و بازگشت به شهر، وسوسه انگیز به نظر برسد؛ ولی ماشین شما می تواند سرپناهی در برابر خطرات باشد و نهایتا امن ترین جایی است که می توانید پیدا کنید. ناپیلتونیا بعلاوه خاطرنشان می نماید که اگر نزدیک جاده هستید، بالاخره ظرف مدت 48 ساعت یک کشاورز، یک موتوری یا یک برف روب از آن منطقه عبور می نماید. به همین علت او پیشنهاد می نماید که قبل از اینکه تصمیم به ترک ماشین بگیرید مدتی نسبتا طولانی منتظر بمانید.

3. پنل های علامت گذار همراه ببرید

ناپیلتونیا پیشنهاد می نماید که پنل های علامت گذار به رنگ های صورتی یا نارنجی فلوئورسنت و طناب پاراشوت همراه داشته باشید تا آن را به ماشین ببندید.

او می گوید: این پنل ها را به سرانجام و سقف ماشین ببندید تا ماشین شما از بالا قابل تماشا باشد.

4. آب، فندک و لیوان فلزی همراه داشته باشید

تامین آب مورد احتیاج بدن یکی از مهم ترین فاکتورها در نجات از شرایط سخت است به خصوص در برف و کولاک که بدن شما برای گرم نگه داشتن خود انرژی زیادی می سوزاند. ناپیلتونیا می گوید حداقل یک گالون آب برای سفر همراه داشته باشید؛ ولی در عین حال خودتان را برای شرایطی چون بی آبی هم آماده کنید.

خبر خوب در خصوص گیر افتادن در برف و کولاک این است که برای پیدا کردن آب آشامیدنی لازم نیست راه دوری بروید. خبر بد اینکه آنچه در دسترس دارید ممکن است همیشه برای نوشیدن قابل اطمینان نباشد و گاهی در بعضی شرایط هوا به قدری سرد است که امکان آب کردن برف وجود ندارد. همراه داشتن فندک و یک لیوان فلزی به شما امکان می دهد تا برف را آب کنید؛ ولی برای اینکه از سلامت آن مطمئن شوید باید آب را بجوشانید.

5. خاک گربه یا کیسه های شن را در صندوق عقب بگذارید

با یاری این کیسه های شن و ماسه می توانید راستای برای حرکت راحت تر ماشین ایجاد کنید.

او اضافه می نماید: همیشه باید یک بیل همراه داشته باشید. با یاری بیل می توانید خودتان را از برف بیرون بیاورید و اطراف را تمیز کنید و با شن و ماسه، راه ماشین را باز کنید. من قبلا هم یک بار توانستم این کار را انجام دهم.

اگر نیرو و توانایی کافی دارید، ناپیلتونیا پیشنهاد می نماید که به مقدار کافی شن و ماسه در کیسه همراه ببرید و آن را در صندوق عقب بگذارید. این کار باعث می گردد که سرانجامی ماشین سنگین تر گردد و راحت تر بتوانید آن را در برف کنترل کنید و احتمال اینکه از جاده خارج شوید کمتر می گردد.

6. یک کیت بقا همراه داشته باشید

علاوه بر چیزهایی که بالاتر اشاره کردیم از جمله شن و ماسه، آب و وسایلی برای درست کردن آتش، ناپیلتونیا بر اهمیت همراه داشتن کیفی حاوی آیتم های کوچک تر تاکید می نماید. وسایلی که در شرایط اضطراری در برف و کولاک می تواند به کار بیاید.

او در این مورد می گوید: من معمولا یک اره و چکش کوچک هم همراه می برم. همه این وسایل در یک کوله پشتی در صندوق عقب هر دو ماشینم واقع شده است. وسایل دیگری مثل جعبه یاری های اولیه، کابل جامپر، سوت و چسب نواری و یک روسری بزرگ و ضخیم همراه می برم. این روسری می تواند شما را در برابر وزش بادهای شدید حفظ کند.

او بعلاوه توصیه می نماید که باتری موبایل یدکی همراه داشته باشید. ممکن است این کار در جایی که جاده های کوهستانی و برفی معمولا سرویس سیم کارت ندارند بی مورد به نظر برسد؛ ولی اگر مجبور شوید که برای پیدا کردن جای امن و راستا درست حرکت کنید، ممکن است به کارتان بیاید و ضروری گردد.

او می گوید: اگر 48 ساعت گذشته است و هیچ کسی شما را پیدا ننموده است و فکر می کنید به مقدار کافی صبر نموده اید، ممکن است مجبور شوید تا به سمت راستا جاده پیاده روی کنید. آنتن موبایل ممکن است در جایی از این راستا برقرار گردد و در این زمان به شارژ بودن موبایل خود احتیاج دارید.

7. لوله اگزوز را تمیز کنید

وقتی وسیله ای از جاده دور می افتد به خصوص در جایی مثل جنگل ها، این اتفاق بسیار رایج است که چوب، سنگ و سایر موارد مشابه، لوله اگزوز را مسدود کند. در شرایط عادی این شرایط خطرناک نیست مگر اینکه بخواهید موتور را روشن کنید. زمانی که از ماشین خود به عنوان تنها منبع گرما استفاده می کنید، باید اطمینان حاصل کنید که گاز کربن مونواکسید ناشی از کار کردن موتور خودرو، وارد ماشین نگردد.

او می گوید:

ممکن است احتیاج پیدا کنید که در ماشین بمانید و در فواصل مختلف، خودرو را روشن نگه دارید تا فضای داخل آن گرم بماند. برای اینکه گاز کربن مونوکسید به داخل خودرو برنگردد، باید خروجی گاز را کنترل کنید.

8. چند لایه لباس بپوشید و برترین کیسه خوابی که می توانید را تهیه کنید

ناپیلتونیا توصیه های خود را در خصوص پوشیدن لباس مناسب برای فصل سرما با این جمله آغاز می نماید:

باید باکیفیت ترین کیسه خوابی را که می توانید تهیه کنید، همراه تان ببرید. می توانید آن را در صندوق عقب ماشین جای دهید و چیزهای دیگری مثل زیرپوش های بلند، لباس های پشمی و یک ژاکت کلفت هم به آن اضافه کنید. چون گاهی اوقات مجبور می شوید که برای مدت های طولانی در دمای بین 0 تا 20 درجه سانتی گراد بمانید.

خوشبختانه بیشتر کسانی که فصل زمستان را برای سفر انتخاب می نمایند، تقریبا این مورد را رعایت می نمایند. ولی مهم است که وسایل کارآمد را همراه ببرید. بد نیست یک جفت پوتین هم همراه داشته باشید تا در زمان لزوم برای حرکت کردن در برف از آن بهره ببرید.

9. ذهنیت انعطاف پذیر خود را حفظ کنید

ناپیلتونیا می گوید: روح انسان انعطاف پذیر است و 99 درصد بقا، کاملا ذهنی است. فرقی نمی نماید که فرد عادی باشید یا کسی که آموزش های مخصوص دیده است. اگر بتوانید از نظر ذهنی خودتان را آماده و امیدوار نگه دارید، تقریبا از هر شرایطی می توانید جان سالم به در ببرید؛ البته اگر ابزارهای لازمی که قبلا اشاره کردیم، همراه داشته باشید. ولی اگر ذهنی ضعیف و آشفته و عملکردی ضعیف داشته باشید، احتمالا به سمت مرگ پیش می روید.

منبع: کجارو / matadornetwork.com

به "چطور از برف و کولاک جان سالم به در ببریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور از برف و کولاک جان سالم به در ببریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید