چین در آستانه آزمایش نخستین راکتور هسته ای سبز دنیا

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، چین در آستانه آزمایش نخستین راکتور هسته ای بدون آب دنیا با سوخت توریم و نمک مذاب است که می تواند این کشور را به اهداف انرژی سبز خود نزدیک کند.

چین در آستانه آزمایش نخستین راکتور هسته ای سبز دنیا

به گزارش وبلاگ پایگاه داده و به نقل از آی ای، راکتور هسته ای نو چین که با سوخت توریم(thorium) کار می نماید، در حال آغاز آزمایشات خود است.

بر اساس گزارشی از مجله Nature، در حالی که این عنصر رادیواکتیو قبلاً آزمایشات راکتوری را تجربه نموده بود، بسیاری از دانشمندان و کارشناسان صنعت هسته ای بر این عقیده اند که این کار می تواند چین را به اولین کشوری تبدیل کند که این فناوری را در مقیاس تجاری توسعه می دهد و آن را با فاصله بسیار زیاد نسبت به دیگر کشورها قرار می دهد.

اگر این راکتور کارایی داشته باشد، می تواند نقطه عطف بزرگی در جامعه جهانی برای ایجاد جایگزین های ایمن تر و کارآمدتر برای اشکال متداول انرژی هسته ای باشد.

این راکتور نو، غیر معمول است، زیرا نمک های مذاب را به جای آب در داخل خود به گردش در می آورد. این امر می تواند انرژی هسته ای را با هزینه های نسبتاً ارزان و ایمن فراوری کند.

از همه مهم تر، راکتورهای سوخت توریمی می توانند مقادیر بسیار کمتری از زباله های رادیواکتیو نسبت به راکتورهای سنتی فراوری نمایند و به طور بالقوه گامی در جهت برطرف اعتراضات دیرینه به صنعت هسته ای برداشته می گردد.

بر اساس گزارش های چین، تکمیل ساخت این راکتور آزمایشی مستقر در شهر Wuwei در نزدیکی حاشیه صحرای گوبی در ماه اوت پیش بینی شده بود و طبق اعلام مسئولان، عملیات آزمایشی آن از این ماه آغاز می گردد.

توریوم یک فلز رادیواکتیو ضعیف و شبیه به نقره است که به طور طبیعی در سنگ ها وجود دارد و در حال حاضر در صنایع مدرن مورد استفاده قرار نمی گیرد. توریم بعلاوه محصول ضایعاتی حاصل از استخراج منابع کمیاب زمین در چین است، به این معنی که می تواند جایگزین مناسبی برای اورانیوم باشد که عنصری است که این کشور باید با هزینه های بالا آن را وارد کند.

لیندون ادواردز مهندس هسته ای از موسسه علوم و فناوری هسته ای استرالیا شرح می دهد: توریم بسیار فراوان تر از اورانیوم است و بنابراین در 50 یا 100 سال آینده که ذخایر جهانی اورانیوم آغاز به کاهش می نماید، یک فناوریِ بسیار مفید خواهد بود.

وی اضافه کرد: از آنجایی که دهه ها طول می کشد تا این فناوری به بلوغ کامل برسد، زمانی برای هدر دادن وجود ندارد و ما باید توسعه آن را از همین حالا آغاز کنیم.

طبق گفته ریتسوو یوشیوکا رئیس سابق مجمع بین المللی توریم نمک مذاب در ژاپن که با محققان زیادی در چین همکاری داشته است، چین پروژه راکتور نمک مذاب خود را در سال 2011 کلید زده و تقریبا 500 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری نموده است.

موسسه فیزیک کاربردی شانگهای(SINAP) مسئولیت اداره این راکتور را بر عهده دارد، راکتوری که برای فراوری تنها 2 مگاوات انرژی حرارتی ساخته شده است. این اندازه از انرژی تنها می تواند حداکثر 1000 خانه را تغذیه کند. البته این یک راکتور آزمایشی است. اما اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، چین میخواهد تا سال 2030 یک راکتور 373 مگاواتی دیگر از این نوع بسازد که یک راکتور هسته ای توریم با آن سطح قدرت می تواند انرژی مورد احتیاج صدها هزار خانه را تامین کند.

به گفته جیانگ کجون مدل ساز انرژی در موسسه تحقیقات انرژی و توسعه ملی پکن، چنین راکتورهای بسیار کارآمد و مطلع از تغییرات آب و هوایی از جمله فناوری های کاملی هستند که قادرند چین را به هدف انتشار کربن صفر خود نزدیک نمایند که برای سال 2050 معین شده است.

بر اساس گزارش Nature، نکته مهم این است که در حالی که ایزوتوپ طبیعی توریم-232 نمی تواند به شکافت برسد، می تواند هنگام تابش، نوترون های اورانیوم-233 را جذب کند که در آن صورت می تواند به شکافت برسد و گرما فراوری کند.

تا به امروز از توریم به اسم سوخت هسته ای بالقوه در آزمایشاتی در راکتورهای آلمان، انگلیس و ایالات متحده استفاده شده است.

بعلاوه در حال حاضر بخشی از برنامه هسته ای کشور هند است، اگرچه هزینه استخراج آن در مقایسه با اورانیوم موجود ناکارآمد بوده است، به ویژه اینکه توریم باید به یک ماده شکافت پذیر تبدیل گردد. اما اگر راکتور توریم چین موثر عمل کند، می تواند به نقطه عطفی در راستا توسعه انرژی هسته ای در مقیاس تجاری بر اساس این عنصر تبدیل گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چین در آستانه آزمایش نخستین راکتور هسته ای سبز دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در آستانه آزمایش نخستین راکتور هسته ای سبز دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید