11 گیاه دارویی و ادویه که می توانند به کاهش وزن یاری نمایند

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، موفقیت در کاهش وزن رمز و راز پیچیده ای ندارد و همه می دانند آن چه در بشقاب خود می ریزند نقش اساسی در کاهش وزن خواهد داشت. اما گیاهان دارویی و ادویه هایی که در خانه نگهداری می کنید هم می توانند به همان مقدار مهم باشند. شواهد نشان می دهند بسیاری از گیاهان دارویی و ادویه ها می توانند با اشتهای زیاد مقابله نمایند، چربی سوزی را افزایش دهند و برای کاهش وزن مفید باشند.

11 گیاه دارویی و ادویه که می توانند به کاهش وزن یاری نمایند

در ادامه با تعدادی از گیاهان دارویی و ادویه هایی آشنا می شوید که می توانند به کاهش وزن یاری نمایند و تأثیرات شگفت انگیزی داشته باشند.

1. شنبلیله

شنبلیله گیاهی از تیره باقلاییان است که معمولاً به عنوان ادویه از آن استفاده می گردد.

پژوهش ها نشان می دهند از آن جا که شنبلیله می تواند اشتها را کاهش دهد، باعث می گردد فرد در هر وعده غذای کمتری مصرف کند و از این طریق به کاهش وزن یاری می نماید.

در واقع، فیبر موجود در شنبلیله باعث افزایش احساس سیری و کاهش اشتها می گردد که نتیجه آن کمتر غذا خوردن است. حتی پژوهش ها نشان می دهند که مصرف عصاره ی دانه های شنبلیله باعث می گردد فرد چربی کمتری جذب کند و از این طریق در کاهش کالری دریافتی مؤثر است.

2. فلفل قرمز کاین

فلفل قرمز کاین نوعی فلفل تند است که معمولاً به عنوان ادویه از آن استفاده می گردد.

فلفل های تند حاوی ترکیبی شیمیایی به نام کپسایسین هستند که علت تند بودن این فلفل ها است و فواید زیادی برای سلامتی دارد.

بعضی از پژوهش ها نشان می دهند که کپسایسین می تواند تا اندازه ای به بهبود سوخت وساز در بدن یاری کند و کالری سوزی را افزایش دهد.

از دیگر تأثیرات کپسایسین این است که می تواند احساس گرسنگی را در فرد کاهش دهد و از این طریق به کاهش وزن یاری کند. بعضی از پژوهش ها نشان می دهند مصرف غذاهای حاوی کپسایسین ترشح هورمون گرلین را کاهش می دهد و گرلین هورمونی است که ترشح آن باعث ایجاد احساس گرسنگی می گردد. در نتیجه کاهش غلظت گرلین، فرد غذای کمتری می خورد و کالری کمتری دریافت می نماید.

3. زنجبیل

زنجبیل نام ادویه ای است که از زمین ساقه یا ریزوم گیاهی گل دار به همین نام تهیه می گردد. در طب سنتی از زنجبیل برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می گردد و امروزه شواهد نشان می دهند که زنجبیل می تواند به کاهش وزن یاری کند.

در بعضی پژوهش ها معین شد مصرف مکمل های حاوی زنجبیل به اندازه قابل توجهی وزن بدن و چربی های ناحیه شکم را کاهش می دهد. زنجبیل به طور هم زمان سوخت وساز و چربی سوزی را افزایش و اشتها و جذب چربی را کاهش می دهد و با این تأثیرات به کاهش وزن یاری می نماید.

4. پونه کوهی

پونه کوهی که بعضی آن را با نام مرزنگوش می شناسند گیاهی پایا از تیره نعناعیان است. گیاهانی مانند نعناع، ریحان، آویشن، رزماری و مریم گلی از همین تیره هستند.

پونه کوهی حاوی ترکیب شیمیایی قدرتمندی به نام کارواکرول است که می تواند به کاهش وزن یاری کند.

پژوهش روی موش ها نشان داد موش هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند اما کارواکرول دریافت می کردند، افزایش وزن و چربی بدن در آن ها به اندازه قابل توجهی کمتر از موش هایی بود که رژیم غذایی پرچرب داشتند اما کارواکرول دریافت نمی کردند.

در بدن ژن ها و پروتئین های ویژه ای وجود دارند که فرایند سوخت وساز چربی را کنترل می نمایند. پژوهش روی موش ها نشان داد مصرف مکمل های حاوی کارواکرول تأثیر مستقیمی روی عملکرد این ژن ها و پروتئین ها دارد.

5. زردچوبه

زردچوبه ادویه ای است که خواص دارویی، رنگ و طعمی که دارد باعث شده است جایگاه ویژه ای در بین ادویه ها داشته باشد.

زردچوبه حاوی ترکیبی شیمیایی به نام کورکومین است که با بیشتر فواید زردچوبه برای سلامتی ارتباط دارد و به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

پژوهش ها نشان می دهند مصرف روزانه کورکومین به افراد مبتلا به چاقی یاری می نماید تا وزن و چربی بدنشان را بیشتر کاهش دهند.

6. فلفل سیاه

فلفل سیاه ادویه ای پرکاربرد است که در همه آشپزخانه ها می توانید اندازهی از آن را پیدا کنید. این ادویه از میوه خشک شده گیاه فلفل (با نام علمی Piper nigrum) تهیه می گردد. این گیاه رونده و گل دار بومی هند است.

فلفل سیاه حاوی ترکیب شیمیایی قدرتمندی به نام پیپرین است که علاوه بر طعم تندی که به فلفل سیاه می دهد، برای کاهش وزن هم مفید است.

پژوهش روی موش ها نشان داد مصرف مکمل های حاوی پیپرین در موش هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند، حتی بدون تغییر در رژیم غذایی هم به کاهش وزن آن ها یاری کرد.

بعلاوه بعضی از پژوهش ها نشان می دهند پیپرین به شکل مؤثری از تشکیل سلول های چربی جلوگیری می نماید.

7. دارچین

دارچین ادویه ای خوشبو است که از پوست داخلی گونه های مختلف درخت دارچین تهیه می گردد. دارچین سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی است و فواید زیادی برای سلامتی دارد.

بعضی از پژوهش ها نشان می دهند دارچین می تواند به کاهش وزن یاری کند. بعلاوه دارچین به طور ویژه در تنظیم قند خون مؤثر است و تنظیم قند خون می تواند به فرد یاری کند تا کمتر احساس گرسنگی کند و اشتهای کمتری داشته باشد.

پژوهش ها نشان می دهند ترکیب شیمیایی ویژه ای که در دارچین وجود دارد می تواند مشابه انسولین عمل کند و به انتقال قند از جریان خون به سلول ها یاری کند. سلول ها از این قند به عنوان منبعی برای تأمین انرژی استفاده می نمایند. بعلاوه دارچین می تواند ترشح بعضی از آنزیم های گوارشی را کاهش دهد تا تجزیه کربوهیدرات ها آهسته تر انجام گردد. نتیجه این تأثیرات کاهش اشتها است که می تواند به کاهش وزن یاری کند.

8. زیره سبز

زیره سبز ادویه ای است که از دانه های خشک شده گیاهی با نام علمی L. Cuminum cyminum تهیه می گردد که گیاهی گل دار و از تیره چتریان است. زیره سبز عطر و طعم ویژه ای دارد و ادویه ای بسیار مفید است. افرادی که در پی کاهش وزن و چربی سوزی هستند، می توانند با مصرف زیره سبز سریع تر به این هدف برسند.

پژوهش ها نشان می دهند مصرف زیره سبز می تواند به افراد یاری کند تا وزن بیشتری کم نمایند و چربی بیشتری بسوزانند.

یکی از برترین روش ها برای مصرف زیره سبز، اضافه کردن اندازهی زیره سبز آسیاب شده به ماست و مصرف آن در کنار وعده غذایی است.

9. هل

هل ادویه ای گران قیمت است که از دانه های گیاهی از تیره زنجبیلیان تهیه می گردد و مردم سرتاسر دنیا از آن در آشپزی استفاده می نمایند. هل می تواند به کاهش وزن یاری کند.

پژوهش روی موش هایی که رژیم غذایی پرچرب و پرکربوهیدرات داشتند نشان داد مصرف پودر هل می تواند به کاهش چربی ناحیه شکم در آن ها یاری کند. در این پژوهش ها معین شد هل سیاه تأثیر بیشتری در کاهش چربی بدن و به ویژه چربی ناحیه شکم دارد.

10. جینسنگ

جینسنگ گیاهی دارویی است که فواید زیادی دارد و در طب سنتی چینی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. جینسنگ گونه های مختلفی دارد از جمله کره ای، چینی و آمریکایی که همه این گونه ها متعلق به سرده جینسنگ یا آدم گیاه هستند.

بسیاری از پژوهش ها نشان داده اند این گیاه دارویی قدرتمند می تواند به کاهش وزن یاری کند. مصرف منظم جینسنگ کاهش قابل اندازه گیری وزن بدن را در پی دارد و ترکیب فلور میکروبی دستگاه گوارش را تغییر می دهد.

بعلاوه پژوهش روی حیوانات نشان می دهد جینسنگ می تواند به وسیله تغییر در الگوی تشکیل توده چربی و به تأخیر انداختن جذب چربی در روده با چاقی مقابله کند.

11. عصاره قهوه سبز

معمولاً بسیاری از مکمل های کاهش وزن حاوی عصاره قهوه سبز هستند. عصاره قهوه سبز از دانه های خام قهوه که هنوز بوداده نشده اند تهیه می گردد و حاوی اندازه زیادی کلروژنیک اسید است. بر اساس نظریه های موجود، کلروژنیک اسید می تواند در کاهش وزن مؤثر باشد.

بعضی پژوهش ها نشان می دهند مصرف قهوه سبز باعث کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و بعلاوه کاهش چربی های ناحیه شکم می گردد. نکته جالب این است که این تأثیر بدون تغییر در کالری دریافتی مشاهده شده است. حتی در آنالیز نتایج پژوهش ها مواردی مشاهده شده است که مصرف عصاره قهوه سبز وزن بدن را تا 2/5 کیلوگرم کاهش داده است.

نکاتی درباره استفاده درست از گیاهان دارویی و ادویه ها

هنگامی که از گیاهان دارویی و ادویه های معرفی شده در این مقاله به عنوان چاشنی غذا استفاده می کنید، در حالی از فواید آن ها بهره مند می شوید که احتمال بروز عوارض جانبی آن ها بسیار کم می گردد.

البته نباید در مصرف این گیاهان دارویی و ادویه ها زیاده روی کنید و نباید در یک روز بیشتر از یک قاشق غذاخوری (14 گرم) از آن ها مصرف کنید. اگر می خواهید تأثیر این گیاهان دارویی و ادویه ها در کاهش وزن بیشتر گردد، باید آن ها را به غذاهای سالم و مغذی اضافه کنید.

اگر از مکمل های حاوی گیاهان دارویی استفاده می کنید، بر اساس اندازه توصیه شده روی بسته بندی محصولات مکمل ها را مصرف کنید تا دچار عوارض جانبی نشوید. علاوه بر این، اگر بیماری زمینه ای دارید یا دارو مصرف می کنید، بهتر است قبل از آغاز مصرف این مکمل ها با پزشک مشورت کنید. بعلاوه با مشاهده هر گونه عارضه جانبی یا علائم حساسیت غذایی، فوراً مصرف را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید.

جمع بندی

بسیاری از گیاهان دارویی و ادویه ها علاوه بر افزودن عطر و طعم به غذاها، به بهبود سوخت وساز در بدن یاری می نمایند، چربی سوزی را افزایش می دهند و باعث می شوند تا برای مدت بیشتری احساس سیری کنید.

اگر می خواهید کوشش های شما برای کاهش وزن بهتر و سریع تر به نتیجه برسد، کمی تنوع بخشیدن به گیاهان دارویی و ادویه های موجود در آشپزخانه می تواند راهکاری آسان و مؤثر باشد.

مصرف این گیاهان دارویی و ادویه ها در کنار رژیم غذایی کامل و متعادل و سبک زندگی سالم باعث می گردد تا کاهش وزن بیشترین فواید را برای شما به همراه داشته باشد.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ پایگاه داده مگ را بخوانید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ

به "11 گیاه دارویی و ادویه که می توانند به کاهش وزن یاری نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 گیاه دارویی و ادویه که می توانند به کاهش وزن یاری نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید