آموزش و پرورش نباید در مواجهه با آسیب های اجتماعی کرونا منفعل باشد

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، تهران (پانا) - وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش نباید در مواجهه با آسیب های اجتماعی کرونا منفعل باشد، گفت مدارس کشور با رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی باید به ارائه خدمات آموزشی و تربیتی خود ادامه دهند.

آموزش و پرورش نباید در مواجهه با آسیب های اجتماعی کرونا منفعل باشد

هزار و ششمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش با حضور وزیر آموزش و پرورش، دبیرکل شورای عالی و سایر اعضای آن در سالن جلسات وزارت آموزش و پرورش برگزار گردید، در این جلسه اعضای شورای عالی آموزش و پرورش دیدگاهها و پیشنهادهای خود را درباره مسائل مختلف آموزش و پرورش از جمله: پیش بینی برنامه هایی برای مواجهه با آسیب های اجتماعی کرونا، بازگشایی مدارس، آموزش پساکرونا، ترک تحصیل دانش آموزان در دوران کرونا، مسائل تربیتی و جسمانی دانش آموزان،اجرای رتبه بندی معلمان، کاهش بخشنامه های ارسالی به مدارس، مسائل سامانه سیدا، لزوم مطالعه بر روی تقویم آموزشی و... بیان نمودند.

در ادامه یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش در دوران کرونا از لحاظ جامعه شناختی، فرهنگی، اجتماعی و... دچار آسیب های زیادی شده است.

وی توضیح داد: هر چند کرونا آموزش و پرورش را دچار مشکل کرد ولی فرصت های خوبی برای برون رفت از آموزش سنتی و استفاده از روش های آموزش مدرن در اختیار آموزش و پرورش قرار داد.

وزیر آموزش و پرورش ابراز داشت: برای ساماندهی فضای مجازی در حوزه یادگیری دانش آموزان باید برنامه ریزی متناسب با شرایط و مقتضیات جامعه انجام شود.

وزیر آموزش و پرورش بیان نمود: استفاده از روش های آموزشی مدارس خاص یکی از راه های موثر ارائه آموزش به دانش آموزان است در این مدارس معلمان در دوران کرونا از موقعیت های یادگیری مختلف از جمله فضای آزاد و بعضی اوقات از مساجد و برنامه بوم برای ارائه آموزش به دانش آموزان استفاده کردند، این روش یک نوع مهارت استفاده از موقعیت های مختلف برای آموزش و یادگیری دانش آموزان است.

وی با اشاره به اینکه مدارس همواره باید آماده ارائه خدمات آموزشی و تربیتی به دانش آموزان باشند، تاکید نمود: از ستاد ملی مبارزه با کرونا درخواست کرده ایم تا جایی که امکان دارد اجازه بدهند مدارس به صورت حضوری به فعالیت خود ادامه دهند و از تعطیل کردن مدارس خودداری کنند.

نوری با اشاره به اینکه برای بازگرداندن دانش آموزان بازمانده از تحصیل به مدرسه باید چاره اندیشی کنیم، اعلام کرد: با یک برنامه ریزی هوشمندانه می توانیم دانش آموزانی که ترک تحصیل و از آموزش بازمانده اند به چرخه آموزش بازگردانیم تا بتوانند از خدمات آموزشی بهره مند شوند.

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: آمار آموزش و پرورش یکی از مواردی است که دارای ایراد است، یک بار برای همواره باید این نقص رفع شود، البته قبلا توانایی ارائه آمار و اطلاعات دقیق تر و بروزتری از شرایط آموزش و پرورش داشتیم که الان دچار مشکل شده و در صدد هستیم این مشکل را بر طرف کنیم.

وی گفت: باید رصدهای لازم درباره آسیب های اجتماعی و عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان در دوران کرونا به وسیله پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش انجام و نتایج آن در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد.

نوری اضافه نمود: با توجه به اینکه بیشتر مردم و معلمان واکسیناسیون شده اند، مدارس با رعایت پروتکل ها و توصیه های بهداشتی باید باز باشند و معلمان در مدارس حضور داشته باشند تا چرخه آموزش و پرورش دچار مشکل نشود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: آمادگی لازم برای مواجهه فعال و پویا با موضوعات مختلف آموزش و پرورش داشته باشیم تا با آگاهی کاملی نسبت به موضوعات مختلف آن اقدام کنیم.

نوری ابراز داشت: محتواهای بسیاری درباره آموزش و پرورش دانش آموزان در فضای مجازی تهیه و فراوری شده است، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و معاونت های آموزش و پرورش باید یک ممیزی و تنظیم گری مناسب بر روی این محتواها احتمال کنند.

وی بیان نمود: تعدادی از مدارس خوب در کشور داریم که باید یک کانال ارتباطی و تعاملی موثر و سازنده بین این مدارس و سایر مدارس کشور برقرار کرده و آنها را به هم پیوند بزنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به لزوم تهیه پیوست فرهنگی برای سامانه شاد، گفت: سامانه شاد نباید به یک سامانه اختصاصی تبدیل شود بلکه باید در کنار آن از سامانه های اثربخش و کارآمدتری هم استفاده شود.

نوری با اشاره به اینکه چرخه آموزش و پرورش دانش آموزان نباید در هیچ شرایطی تعطیل شود، تاکید نمود: آسیب های تعطیلی مدارس بعدا جامعه را دچار بحران و مشکل خواهد نمود، مدرسه دروازه ورود دانش آموزان به اجتماع برای پذیرش مسئولیت های آن هستند لذا تعطیلی مدارس آسیب های جبران ناپذیری را بر جامعه تحمیل می نماید. معلم اصلی ترین فرد در نظام تعلیم و تربیت کشور است که باید شان و جایگاه او حفظ شود.

وزیر آموزش و پرورش در خاتمه تاکید نمود: نباید در مدارس خلاقیت و نوآوری را از معلمان گرفته شود بلکه باید فضایی ایجاد شود تا معلمان بتوانند اثربخشی و کارآمدی خود را در جریان آموزش و پرورش دانش آموزان بروز دهند.

در ادامه جلسه، راهبردها و برنامه های ارتقای کیفیت نظام آموزش و پرورش مبتنی بر تحلیل نتایج مطالعات بین المللی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان(تیمز و پرلز) مورد بحث و آنالیز نهاده شد و ادامه آنالیز آن به جلسه آینده موکول شد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "آموزش و پرورش نباید در مواجهه با آسیب های اجتماعی کرونا منفعل باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش و پرورش نباید در مواجهه با آسیب های اجتماعی کرونا منفعل باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید