اسلامی: باید سریع تر به سمت حذف آلاینده ها پیش رویم

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، ایسنا نوشت: رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان فناوری های هسته ای گسترده و پرکاربردی برای حفاظت از محیط زیست در اختیار دارد که می تواند با حمایت مسئولین هر چه سریعتر بکار گرفته گردد.

اسلامی: باید سریع تر به سمت حذف آلاینده ها پیش رویم

تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان انرژی اتمی با موضوع اصل 50 قانون اساسی به منظور ایجاد و توسعه زمینه های مناسب همکاری مشترک و بهره مندی از فناوری هسته ای در حفاظت از محیط زیست به وسیله روسای سازمان انرژی اتمی و حفاظت محیط زیست امضا شد.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در این مراسم با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست یک تکلیف فردی و اجتماعی است و عدم رعایت آن حق الناس است، گفت: بر اساس اجلاس پاریس مقرر شده است که در سال های آینده استفاده از کربن در جهان به صفر برسد و بطور قطع این مسئله و تصمیم در سطح بین المللی به لحاظ سیاسی به ما هم فشار خواهد آورد. از این رو لازم است تا به سمت حذف آلاینده ها و استفاده از انرژی پاک هر چه سریعتر پیش برویم.

وی در مورد استفاده از معادن اورانیوم در کشور و رعایت مقررات حفاظت از محیط زیست در اطراف این معادن گفت: سازمان انرژی اتمی طبق ضوابط کار استخراج از معادن را انجام می دهد و تمام معادن ما با پیوندهای زیست محیطی کشور مطابقت دارد.

اسلامی درباره فناوری های هسته ای پر کاربرد در حفاظت از محیط زیست به فناوری پلاسما اشاره نمود و گفت: ما از این فناوری در حوزه های مختلف از جمله پزشکی بسیار کم استفاده کردیم اما گام های خوبی در کشور برداشته شده است. بعلاوه این فناوری برای مدیریت شیرابه ها بسیار مورد استفاده است و در توافق سه جانبه ای که با سازمان محیط زیست و وزارت کشور چندی پیش داشتیم قرار شد در یکی از نقاط بحرانی کشور از این فناوری استفاده گردد. بعلاوه سازمان انرژی اتمی در رابطه با سولفور زدایی فناوری پرکابرد در اختیار دارد که می توان از آن استفاده کرد. استفاده از شتاب دهنده الکترواستاتیک از جمله دیگر فناوری هایی است که در پالایشگاه ها و نیز تصفیه پساب های صنعتی استفاده کرد.

وی گفت: ما باید در حوزه نیروگاه های هسته ای ظرفیت سازی بیشتری را در سال های گذشته انجام می دادیم. الان یک نیروگاه 1000 مگاواتی در اختیار داریم و بهره برداری از 10 هزار مگاوات دیگر در دستور کار است و الزامات زیست محیطی در ساخت و بهره برداری از این نیروگاه ها مورد توجه ماست.

به گزارش ایسنا، تفاهم نامه همکاری سازمان انرژی اتمی و سازمان حفاظت محیط زیست در جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار با بهره گیری از ظرفیت های علمی دو طرف در محورهای زیر و در چهارچوب وظایف و اختیارات قانونی دو طرف است:

مدیریت موثر حفاظت از محیط زیست در سطح ملی به نفع نسل های حاضر و آینده

بکارگیری و توسعه فناوری هسته ای در حفاظت از محیط زیست

تحقیق، پژوهش، مطالعه و آموزش در راستای بهبود حفاظت محیط زیست

ایجاد همگرایی و هم افزایی در برنامه ها و فعالیت های دو طرف به منظور حفاظت و حمایت از محیط زیست

بهره گیری از انرژی پاک در راستای دستیابی به محیط زیست سالم و پایدار و ارتقاء آن با بهره گیری از ظرفیت های علمی طرفین

311311

منبع: خبرآنلاین

به "اسلامی: باید سریع تر به سمت حذف آلاینده ها پیش رویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی: باید سریع تر به سمت حذف آلاینده ها پیش رویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید