سرگردانی کارگران مهاجر ناقل کرونا در کشورهای عربی، تهدید و پول کارساز نیست!

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، روزنامه گاردین در گزارشی به موضوع سرگردانی کارگران مهاجر در کشورهای عربی پرداخت و نوشت: کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج(فارس) بازگرداندن کارگرانی را که ناقل ویروس کرونا تلقی می شوند، در دستورکار قرار داده است.

سرگردانی کارگران مهاجر ناقل کرونا در کشورهای عربی، تهدید و پول کارساز نیست!

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری وبلاگ پایگاه داده، روزنامه گاردین چاپ انگلیس در گزارشی اطلاعات مهمی از دو دیپلمات و مدافع حقوق مهاجران منتشر کرد و نوشت: فرایند شلوغ شدن اردوگاه کارگران خارجی در خلیج(فارس) در حالی ادامه دارد که هزاران نفر از کسانی که دست از کار کشیده اند، با خطر ابتلا به ویروس کرونا روبروند و کشورهایشان اجازه بازگشت به آنها نمی دهند. این در حالی است که صدها هزار نفر از این کارگران خارجی بهای سنگینی بابت شیوع کرونا در خاورمیانه پرداخت نموده اند.

ترامپ مهاجرت به آمریکا را تعلیق می نماید

طبق این گزارش، مجامع حقوقی معتقدند که خطر ابتلای کارگران خارجی و مهاجران به کووید-19 بی نهایت زیاد است و کشورهایی که آنها را برای همکاری استخدام نموده اند، دو گزینه پیش پایشان گذاشته اند؛ یا به آنها حمایت های مشابه شهفرایندانشان اعطا نمایند یا باید با خطر ابتلا به همه گیری کرونا که مهار آن دشوارتر از گذشته شده است، روبرو شوند.

کارگران خارجی در عربستان

مارتین کلوف، خبرنگار گاردین در غرب آسیا به نقل از ریچارد خولیونسکی، آمارگیر ارشد مهاجرت در سازمان جهانی کار می نویسد: مشکل در سلول هایی است که نمی توان فاصله گذاری اجتماعی را در آن ها رعایت کرد، به ویژه در زمان غذا خوردن و خواب. در کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج(فارس) کارگران مهاجر بیشترین میزان ابتلا به کرونا را دارند و آمارهای رسمی نشان می دهد تقریباً بیشتر موارد ابتلا به کرونا در این کشورها ناشی از تماس مستقیم افراد با کارگران خارجی است که در اردوگاه ها زندگی می نمایند.

در گزارشی که مرکز غیردولتی امور کار و حقوق بشر منتشر کرد، آمده است: کارگران مهاجر در کشورهای عربی حوزه خلیج(فارس) در اردوگاه های کار محصور شده به سختی و در شرایط غیربهداشتی زندگی می نمایند و حتی بعضی از آنها به آب جاری دسترسی ندارند.

گاردین نوشت: میزان ابتلا به کرونا در میان کارگران مهاجر کشورهای حوزه خلیج(فارس) بسیار وحشتناک است. در این میان کشورهای میزبان کوشش های زیادی برای بازگرداندن بیشتر آنها به کشورهایشان انجام داده اند، اما با پاسخ مثبت دولت های مبدأ همراه نبوده است. از زمانی که بعضی کشورهای عربی به مهاجرانی که ابتلایشان به کرونا تأیید شده است، توصیه های بهداشتی ارائه کردند، نگرانی زیادی در زمینه توانایی درمان مبتلایان به کرونا در اردوگاه های کارگری به وجود آمده است.

در گزارش گاردین آمده است: بیش از 40 هزار پاکستانی مقیم امارات نام خود را برای بازگشت به کشورشان ثبت نموده اند. از سوی دیگر ابوظبی، هند را به تجدیدنظر در روابط دوجانبه تهدید کرد و گفته است اگر دهلی نو به کوشش های صورت گرفته در زمینه بازگشت کارگران هندی به کشورشان بی توجه باشد، تهدید را عملی می نماید.

خولیونسکی توضیح داد: تعداد زیادی از کارگران فعال در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج(فارس) نمی خواهند به کشورهایشان بازگردند و تمایل دارند در کشورهای عربی بمانند و در جستجوی کار باشند. بعضی از کشورهای عربی در ابتدا پیشنهادهای وسوسه انگیزی را برای تشویق کارگران مهاجر با هدف بازگشت به کشورهای مبدأ ارائه نموده بودند. کشورهای عربی خوب می دانند خطر انتقال کرونا در میان کارگرانی که شرایطشان را ثبت ننموده اند، زیاد است و پیگیری شرایط آنها را در دستورکار خود قرار داده اند.

کارگران بی پناه در امارات

امارات مانند بسیاری از دیگر کشورها در شرایط تعطیل و قرنطینه به سر می برد و بسیاری از هتل ها فعالیت خود را متوقف نموده و تعطیل هستند. کارگران مهاجر و کم دستمزد این هتل ها بدون هیچ چشم انداز درآمدی گرفتار آمده اند.

موارد ابتلا به کرونا در امارات در میان کارگران مهاجر بیشتر دیده می گردد و دلیل آن هم شرایط زندگی این دسته از کارگران است که معمولاً به صورت اشتراکی و در مکان های تنگ با بسیاری دیگر زندگی می نمایند.

دولت امارات اجازه داده تا بعضی پروازها برای بازگرداندن کارگران مهاجر آسیایی که در جریان کرونا بیکار شده اند برقرار گردد، اما بعضی از کشورها (از ترس انتقال بیماری) حاضر نیستند که به شهفرایندانشان اجازه بازگشت به خانه بدهند و در نتیجه کارگران بی پول و بی کار به سختی در کوشش برای بقا و جان سالم به در بردن از این شرایط هستند.

4106/4033/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "سرگردانی کارگران مهاجر ناقل کرونا در کشورهای عربی، تهدید و پول کارساز نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگردانی کارگران مهاجر ناقل کرونا در کشورهای عربی، تهدید و پول کارساز نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید