قبض آبی که منجر به کشف یک غار در کاشان شد، تصاویر

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، در 50 کیلومتری جنوب غرب کاشان روستای برزک به یک روستای گردشگری تبدیل شده است. در یکی از این خانه ها صاحب ملک متوجه شده بود که چند ماهی است بدون اینکه استفاده زیادی از آب داشته باشد، قبض آب نشان می دهد که او مصرف زیادی نموده و مبلغ قبض هم بالا رفته است.

قبض آبی که منجر به کشف یک غار در کاشان شد، تصاویر

تنها راه ورودی به غار از حیاط یک خانه

او در پی کشف این موضوع بود که چطور وقتی در خانه حضور ندارد اما بازهم کنتور آب نشان از مصرف می دهد.

تا اینکه دو سال پیش متوجه شد آب شهری از یک جایی در خانه او به هدر می رود. پی آن را گرفت و رسید به یک حفره که در آنجا لوله ای ترکیده بود. این حفره تنها یک فرو رفتگی معمولی نبود. گویا این چاله هشت متری به جهتی دیگر می رسید. جهتی که این مرد روستایی باز کرد او را به یک پدیده طبیعی رساند. غاری که چند دهنه عظیم داشت و قندیل هایش پیدا بودند. او در واقع یک غار را پیدا نموده بود. مدتی گذشت و او این کشف را مانند راز نزد خود نگه داشت تا اینکه آن را چند روز پیش فاش کرد.

محمد مشهدی نوش آبادی رئیس مرکز پژوهشی کاشان شناسی به تازگی از این حفره و غاری که در زیر زمین خانه پیدا شده تماشا نموده است او به خبرنگار گفت: این غار کاملاً زیر زمین وجود دارد و به صورت طبیعی ایجاد شده است. به گفته کارشناسان میراث فرهنگی این غار انسان ساز نیست و از دوره های گذشته آثاری که نشان دهد انسان در آنجا زندگی می نموده وجود ندارد. حتی ابزار سنگی هم ایجاد نشده است. این غار چهار جهت دارد که بعضی از آن جهتها از روی هم رد می شوند. هر کدام از جهتها از 100 تا 150 متر طول دارد.

وی ادامه داد: در نزدیکی اینجا یک تپه باستانی وجود دارد که تکه های سفال هم در آنجا قابل تماشا است. غاری هم وجود دارد که بعضی می گویند ممکن است این دو غار به هم مرتبط باشند ولی این طور نیست. با این وجود باید بعضی از جهتها را برای شناسایی بیشتر این غار باز کرد.

مشهدی نوش آبادی با اعلام اینکه 500 تا 600 متر از این غار تا کنون شناسایی شده است اعلام کرد: بعضی از غارنوردان این غار را تماشا نموده اند ولی به صورت تخصصی می خواهیم که روی آن کار گردد تا بتوانیم جهتهای دیگر آن را شناسایی کنیم.

منبع: گردشبان

به "قبض آبی که منجر به کشف یک غار در کاشان شد، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبض آبی که منجر به کشف یک غار در کاشان شد، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید