مسمومیت بارداری و علائم آن

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی نوعی از مسمومیت است که زنان باردار به آن مبتلا می شوند. رایج ترین نشانه آن فشار خون بالا در زنانی است که پیش از آن سابقه فشار خون نداشته اند، در ادامه به آنالیز این موضوع می پردازیم.

مسمومیت بارداری و علائم آن

پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری چیست؟

پیش از این به مسمومیت بارداری توکسمیا گفته می شد. اکنون این بیماری را پره اکلامپسی گویند. زنان مبتلا به مسمومیت بارداری فشار خون و سطح پروتئین در ادرارشان بسیار بالاست، هم چنین پاها، دست ها و انگشتانشان متورم می گردد. این بیماری معمولا در اواخر دوران بارداری رخ می دهد، اما ممکن است پیش از آن هم اتفاق بیفتد.

اگر پره اکلامپسی تشخیص داده نشده و درمان نگردد ممکن است به اکلامپسی منجر گردد. بیماری خطرناکی که جان مادر و جنین را تهدید می نماید و در موارد نادر باعث مرگ گردد. زنان مبتلا به پره اکلامپسی که دچار تشنج می شوند، در معرض ابتلا به اکلامپسی قرار دارند.

هیچ درمانی برای پره اکلامپسی به جز زایمان و سرانجام بارداری وجود ندارد. به همین خاطر این بیماری در نظر مادران بسیار ترسناک جلوه می نماید. حتی پس از زایمان هم بهبودی علائم و نشانه های پره اکلامپسی به مدت 1 تا 6 هفته طول می کشد.

با آگاهی از علائم مسمومیت در بارداری و انجام منظم مراقبت های دوران بارداری و پیش از زایمان و دیدار پزشک، به حفظ سلامت مادر و جنین یاری می نماید. تشخیص زودهنگام پره اکلامپسی ممکن است احتمال ابتلا به عوارض طولانی مدت را برای مادر و نوزاد کاهش دهد.

نشانه ها و علائم مسمومیت بارداری چیست؟علاوه بر تورم، پروتئین در ادرار و فشار خون بالا، علائم مسمومیت بارداری شامل موارد زیر است:

افزایش سریع وزن ناشی از تجمع قابل توجه مایعات در بدن

دل درد

سردرد شدید

تغییر در واکنش های طبیعی بدن

کاهش یا متوقف شدن ادرار

سرگیجه

استفراغ بیش از حد و حالت تهوع

تغییر در دید

در صورت بروز نشانه های زیر مراقب باشید:

تورم ناگهانی در صورت، دست و چشم (تورم پا و مچ پا در حین بارداری طبیعی است.)

فشار خون بیش از 80/130

افزایش ناگهانی وزن در طول 1 یا 2 روز

درد شکمی، به ویژه در سمت راست بالای شکم

سردرد شدید

کاهش ادرار

تاری دید، تماشا نورهای درخشان یا اجسام شناور

بعلاوه ممکن است بدون بروز علائم مسمومیت بارداری، مبتلا به این عارضه باشید. به همین خاطر بسیار مهم است که برای چک کردن فشار خون و انجام آزمایش ادرار به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.

دلیل ابتلا به مسمومیت بارداری چیست؟علل دقیق پره اکلامپسی و اکلامپسی - که نتیجه کارکرد نامناسب جفت است - شناخته شده نیست. بعضی پژوهشگران معتقدند که تغذیه نامناسب در دوران بارداری یا تجمع بالای چربی در بدن می تواند موجب کاهش خون رسانی به رحم و جفت گردد. ژنتیک هم نقش مهمی ایفا می نماید.

چگونه مسمومیت بارداری مادر و جنین را تاثیر قرار می دهد؟مسمومیت بارداری موجب می گردد خون کافی از راه جفت به جنین نرسد. این شرایط موجب کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد می گردد. بعلاوه یکی از دلایل اصلی زایمان زودرس و عوارض ناشی از آن (از جمله اختلالات یادگیری، صرع، فلج مغزی، مسائل شنوایی و بینایی) هم است.

در موارد نادر ابتلا به مسمومیت بارداری موجب بروز عوارض جدی می گردد:

سکته مغزی

تشنج

آب در ریه ها

نارسایی قلبی

کوری برگشت پذیر

خونریزی از کبد

خونریزی پس از زایمان

مسمومیت بارداری ممکن است موجب جداشدن ناگهانی جفت از رحم گردد، که انقباض پلاکتی نامیده می گردد. بروز این شرایط موجب مرگ نوزاد می گردد.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به مسمومیت بارداری هستند؟پره اکلامپسی بیشتر در بارداری های نخستین، نوجوانان باردار و زنان باردار بالای چهل سال دیده می گردد. سایر عوامل خطرساز عبارتند از:

سابقه فشار خون بالا قبل از بارداری

سابقه پره اکلامپسی در بارداری های پیشین

ابتلای مادر یا خواهر به پره اکلامپسی

سابقه چاقی

بارداری دو یا چند قلویی

سابقه دیابت، بیماری کلیوی، لوپوس یا آرتریت روماتوئید

درمان مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی و اکلامپسی) چیست؟تنها درمان مسمومیت بارداری، زایمان است. پزشک درمورد برترین زمان زایمان با توجه به سن جنین، شرایط جنین در رحم و شدت مسمومیت بارداری با شما صحبت خواهد نمود.

اگر جنین به مقدار کافی رشد نموده باشد، پس از 37 هفته بارداری، ممکن است پزشک تصمیم به القای زایمان یا سزارین بگیرد. بدین ترتیب از بدتر شدن مسمومیت بارداری جلوگیری می نماید.

اگر جنین به مقدار کافی رشد ننموده باشد، پزشک درمان مسمومیت بارداری را تا زمانی که بتواند زایمان را انجام دهد، ادامه می دهد.

اگر مسمومیت بارداری ملایم داشته باشید - به عنوان پیش اکلامپسی هم شناخته می گردد - پزشک ممکن است از شما بخواهد:

در خانه یا در بیمارستان استراحت کنید؛ به گونه ای که بیشتر به سمت چپ دراز بکشید.

مشاهده و آنالیز دقیق قلب جنین با مانیتور و سونوگرافی مکرر

مصرف دارو برای کاهش فشار خون

انجام آزمایش خون و ادرار

بعلاوه ممکن است پزشک برای کنترل و نظارت بیشتر شما را در بیمارستان بستری کند. در بیمارستان مراقبت های زیر انجام می گردد:

دارو درمانی برای جلوگیری از تشنج، کاهش فشار خون و جلوگیری از مسائل دیگر

تزریق استروئیدها برای یاری به رشد سریع تر ریه های جنین

درمان های دیگر عبارتند از:

تزریق مهمیم به داخل رگ ها تا از تشنج های مرتبط با مسمومیت بارداری جلوگیری گردد.

استفاده از داروی هیدرالازین یا داروی ضد فشار خون دیگری برای کنترل فشار خون شدید

نظارت بر مقدار مصرف مایعات و ادرار

در موارد مسمومیت بارداری شدید، ممکن است پزشک مجبور به انجام زایمان در اسرع وقت باشد، حتی اگر جنین کاملا رشد نیافته باشد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "مسمومیت بارداری و علائم آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسمومیت بارداری و علائم آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید