میراث فرهنگی به شهرداری شاهدیه اخطار داد

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، شهرداری شاهدیه به تازگی تا بنا گوش یک آب انبار تاریخی را آسفالت نموده که مدیر کل میراث فرهنگی یزد در این باره می گوید: به شهرداری اخطار داده و منتظر جمع آوری آسفالت هستیم.

میراث فرهنگی به شهرداری شاهدیه اخطار داد

ایسنا نوشت: هرچند آسفالت و سیمان از عمده مصالح بسیار آسیب زا به بناهای تاریخی به وی ژه در جریان اقدامات توسعه شهری محسوب می شوند که به تازگی شهرداری شاهدیه بدون در نظر دریافت تبعات استفاده از این مصالح و در راستای عمل به وظایف خود در زمینه توسعه شهری، تا بناگوش یک آب انبار تاریخی را با استفاده از آسفالت پوشانده است.

این اتفاق در حالی روی می دهد که نه تنها شهر یزد در سنوات اخیر با توسعه گردشگری و رویداد مهم ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو همراه بوده بلکه بسیاری از بافت های تاریخی دیگر شهرها و روستاهای این استان نیز در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده یا در حال آنالیز جهت ثبت ملی هستند.

البته این اقدام شهرداری شاهدیه با گلایه بسیاری از فرهنگ دوستان و اهالی این شهر نیز روبرو شده است لذا با توجه به این که هنوز چند صباحی از تخریب و ماجرای خیابان کشی شهرداری این شهر نمی گذارد به سراغ میراث فرهنگی استان رفتیم تا جویای بروز تخلفات متعدد و نبود نظارت کافی در این رابطه را جویا شویم.

سید مصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا در رابطه با موضوع اظهار کرد: این اقدام که از سوی شهرداری در حال اجرا بود، با حضور عوامل میراث فرهنگی متوقف و از شهرداری خواسته شد تا نسبت به حذف آسفالت پیرامون این آب انبار تاریخی اقدام کند.

وی اضافه نمود: استفاده از آسفالت در مجاورت آب انبارها و ساختمان های تاریخی به هیج وجه توصیه نمی گردد چرا که با این اقدام رطوبت از زمین خارج نشده و به بنا آسیب وارد می نماید و توصیه میراث فرهنگی در این قبیل اقدامات شهری، استفاده از آجرفرش به جای آسفالت است.

مدیر کل میراث فرهنگی یزد با بیان این که اخطاری در رابطه با این اقدام شهرداری شاهدیه داده شده است، اظهار کرد: در حال حاضر منتظر هستیم تا شهرداری نسبت به برچیدن آسفالت اجرا شده در مجاورت این آب انبار اقدام کند.

منبع: چمدان

به "میراث فرهنگی به شهرداری شاهدیه اخطار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث فرهنگی به شهرداری شاهدیه اخطار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید