نحوه تعویض تسمه تایم پژو 206

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، تعویض تسمه تایم پژو 206 از جمله امور فنی است که احتمالا دارندگان این خودرو کنجکاو به دانستن آن هستند. از همین رو در مطلب پیش رو به این موضوع خواهیم پرداخت.

نحوه تعویض تسمه تایم پژو 206

وبلاگ پایگاه داده | سرویس خودرو - همان گونه که در مطالب پیشین خود به آن اشاره کرده بودیم تعویض تسمه تایم پژو 206 بسته به تیپ و مدل آن به طور متوسط پس از پیمودن مسافتی مابین 60 تا 70 هزار کیلومتر در ساعت انجام می گیرد. حال شاید عده ای بخواهند این کار را خود به تنهایی انجام دهند. در این صورت می توان با انجام مراحلی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، عملیات فنی تعویض تسمه تایم پژو 206 را به انجام رساند. البته بهتر است این عملیات حداقل با حضور دو نفر انجام بگیرد چرا که انجام آن به صورت تنها امکان پذیر نخواهد بود.

ملاحظات تعویض تسمه تایم پژو 206

نه تنها در خودروی پژو 206 بلکه در هر خودروی دیگری هنگام مشاهده علائم مربوط به خرابی تسمه تایم باید اقدام به تعویض آن نمود. چرا که اگر تسمه تایم یک خودروی سواری به خوبی کار نکند احتمال آسیب دیدن موتور آن بسیار بالا می رود. پس باید در کوتاه ترین زمان ممکن تسمه تایم جدیدی تهیه نمود و ابزارآلات مناسب برای تعویض آن با مدل قدیمی را فراهم آورد. علاوه بر آن اگر خودروی پژو 206 شما به چرخ های آلومینیومی مجهز است بد نیست که پیش از زدن استارت به سراغ یافتن کلید آداپتور بروید.

در مجموع میل لنگ و میل سوپاپ خودروی پژو 206 دو محور چرخشی به شمار می فرایند که به موازات یکدیگر قرار داشته و توسط تسمه تایم به یکدیگر متصل هستند. برای کارکرد خالی از اشکال خودرو باید میل لنگ و میل سوپاپ آن در هماهنگی کامل با یکدیگر بچرخند. در غیر این صورت سوپاپ ها با سطح پیستون برخورد کرده و موجبات صدمه دیدن موتور خودرو را فراهم می آورند. از آن جایی که میل لنگ خودرو موجب چرخیدن تسمه تایم آن می گردد باید مراقب بود که وجود ایراد در تسمه تایم سبب خرابی میل لنگ نگردد. پس در صورت لزوم باید عملیات تعویض تسمه تایم پژو 206 را به موقع انجام داد.

چگونگی تعویض تسمه تایم پژو 206

در برخی از تیپ های خودروی پژو 206 سوراخی روی چرخ دنده میل سوپاپ و سوراخ دیگری هم روی سرسیلندر واقع شده است. در این عملیات فنی ابتدا باید به کمک یک پیچ ده میلیمتری این دو سوراخ را به یکدیگر قفل نمود. علاوه بر آن روی سطح خارجی موتور خودرو و در کنار فیلتر روغن هم یک سوراخ وجود دارد. روزنه ای که باید آن را توسط یک مفتول شش میلیمتری به سوراخ موجود روی چرخ لنگر یا چرخ طیار قفل کرد. البته یافتن و متصل کردن سوراخ های مذکور به یکدیگر کار چندان ساده و بی دردسری نخواهد بود. برای هم راستا کردن این سوراخ ها می توان به کمک یک آچار، میل لنگ خودرو را چرخاند. البته باید به این نکته توجه داشت که میل لنگ باید حتما در جهت عقربه های ساعت چرخانده گردد.

قفل شدن سوراخ های مذکور به یکدیگر موجب نگه داشتن تایم موتور می گردد. پس از انجام این کار باید چرخ سمت شاگرد و گیرنده آن باز گردد. در ابتدای عملیات فنی تعویض تسمه تایم روی پولی سر میل لنگ علامتی قرار می گیرد که میزان گردش آن را نشان می دهد. هر زمان که میل لنگ خودرو دو بار بچرخد میل سوپاپ آن نیز یک دور خواهد چرخید.

پس از آن باید دو پیچ موجود در قاب بالایی تسمه تایم و سرسیلندر را به کمک آچار شماره ده رینگی باز کرد. مرحله بعدی به باز کردن سه پیچ مربوط به تسمه دینام و پولی سر میل لنگ اختصاص دارد. پس از آن هم نوبت به باز کردن پیچ های مربوط به قاب تسمه تایم می رسد. گفتنی است که یکی از این پیچ ها با باز کردن دسته موتور بالا قابل دسترسی خواهد بود. با پیگیری مراحل یاد شده و شل کردن پیچ هرزگرد می توان تسمه تایم قدیمی را از جای خود خارج نمود. حال باید این عملیات فنی را تکمیل کرد.

مراحل مهم تعویض تسمه تایم پژو 206

هنگام نصب تسمه تایم جدید خودرو باید حتما به جهت نصب شدن آن خوب دقت نمود تا درست در محل مورد نظر قرار گیرد. چرا که در صورت نصب تسمه تایم به شکل برعکس این قطعه از خودرو به سرعت با استهلاک روبرو می گردد و به طور قطع پیش از خاتمه عمر مفید خود دچار عیب و ایراد خواهد گشت. پس از انجام این کار می توان پیچ سر میل لنگ را باز کرد و چرخنده را از آن خارج نمود.

تسمه های خودرو در قسمت صندلی شاگرد قرار دارند. اگر از همان سمت به آنها نگاه کنیم جهت چرخش میل لنگ و تسمه تایم درست مانند جهت گردش عقربه های ساعت خواهد بود. در این مرحله همچنین باید از قرار دریافت مفتولی که چرخ لنگر را قفل می کند در جای خود به شکل خالی از اشکال اطمینان حاصل کرد. پس از آن نوبت به خارج کردن کاسه نمد می رسد که می توان با استفاده از یک ابزار نوک تیز این کار را انجام داد. هنگام جا زدن کاسه نمد باید به این نکته توجه داشت که جهت قرارگیری آن صحیح باشد و قسمت تخت رو به سمت بیرون تنظیم گردد.

حسن ختام تعویض تسمه تایم پژو 206

هنگامی که کاسه نمد خودرو از محل خود خارج می گردد زنجیر مخزن سوخت که در قسمت پشتی آن قرار گرفته است به راحتی قابل مشاهده خواهد بود. هرزگرد تسمه تایم را می توان مانند بلبرینگی دانست که محور پیچ متصل کننده آن به بدنه موتور در مرکز دایره بلبرینگ قرار نگرفته است. بنابراین هنگامی که تسمه تلیم مماس با آن قرار می گیرد می توان با گردش قسمت ثابت بلبرینگ میزان سفت بودن یا شل بودن تسمه را تنظیم نمود.

در مجموع میزان شل بودن یا سفت بودن تسمه تایم باید به اندازه ای باشد که اگر تسمه در طولانی ترین بخش موجود در راستای خود چرخانده گردد، این چرخش بیش از نود درجه ادامه نیابد. منظور اصلی از طولانی ترین بخش موجود در راستای تسمه یعنی هر قسمت از تسمه که از یک محور گردش تا محور بعدی با شی دیگری در تماس نباشد.

هنگام کار کردن موتور خودرو این احتمال وجود دارد که تسمه تایم تا چندین میلیمتر در این بخش دچار لرزش گردد. به طور کل همواره سعی می گردد که تسمه به اندازه یک سانتیمتر شل بسته گردد تا از قدرت مانور مناسبی برخوردار باشد. هرچند که مکانیک ها برای اندازه گیری میزان شل بودن یا سفت بودن تسمه تایم از روش ها و ابزارهای مخصوص به خود استفاده می کنند. به هر حال با انجام مراحل یاد شده عملیات فنی تعویض تسمه تایم پژو 206 به خاتمه می رسد.

منبع: setare.com

به "نحوه تعویض تسمه تایم پژو 206" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تعویض تسمه تایم پژو 206"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید