نرخ تورم سالانه مهرماه به 42.9 درصد رسید

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، نرخ تورم سالانه مهر ماه 1401 برای خانوار های کشور به 42.9 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 0.8 واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم سالانه مهرماه به 42.9 درصد رسید

مرکز آمار ایران گفت، نرخ تورم سالانه مهر ماه برای خانوار های کشور به 42.9 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.8 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در مهر ماه 1401 به عدد 48, 6 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 48.6 درصد بیشتر از مهر 1400 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای مهر ماه 1401 در مقایسه با ماه قبل 1, 1 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با کاهش 4.7 واحد درصدی به 70.7 درصد رسیده و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با افزایش 0.7 واحد درصدی به 36.1 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 47.7 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.7 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 53.2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3.1 واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه مهر 1401 به 3, 0 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.8 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 2.2 درصد و 3.5 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری 3, 2 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1.0 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 2.0 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.2 واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه مهر ماه 1401 برای خانوار های کشور به 42.9 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0, 8 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 42.3 درصد و 46.2 درصد است که برای خانوار های شهری 0.8 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 0.9 واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه میوه و خشکبار و گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی) است. در گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات، گروه آموزش (شهریه مدارس و دانشگاه ها) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

هم چنین در ماه جاری گروه روغن ها و چربی ها (روغن نباتی جامد و روغن مایع) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مهر ماه 1401 برای دهک های مختلف هزینه ای از 40.8 درصد برای دهک دهم تا 48.7 درصد برای دهک اول است.

وبلاگ پایگاه داده مالی اقتصاد و انرژی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نرخ تورم سالانه مهرماه به 42.9 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم سالانه مهرماه به 42.9 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید