تست منفی کرونا تضمینی برای عدم ابتلا نیست ، هزینه تست گران است

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، معاون کل وزارت بهداشت درباره تست کرونا در آزمایشگاه ها گفت: تست کرونا گران است. یک تست کرونا در بخش دولتی بدون هزینه های نیروی انسانی و جانبی حدود 250 هزار تومان هزینه دارد و گاهی تا 700 هزار تومان در بخش خصوصی اخذ می گردد.

تست منفی کرونا تضمینی برای عدم ابتلا نیست ، هزینه تست گران است

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در تبادل نظر با خبرنگار اجتماعی وبلاگ پایگاه داده، درباره تست کرونا در آزمایشگاه ها گفت: باید توجه داشت که تست کرونا گران است و یک تست کرونا در بخش دولتی بدون هزینه های نیروی انسانی و جانبی حدود 250 هزار تومان هزینه دارد و گاهی تا 700 هزار تومان در بخش خصوصی اخذ می گردد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت علاوه بر اینکه تست گران است و هزینه های مستقیم و غیر مستقیمی دارد، برای افرادی که تست می دهند خطراتی هم دارد، ما برای افرادی که علامت دار هستند و برای افرادی که در غربالگری دعوت می کنیم برای تست مراجعه نمایند و در افراد بستری مسئله ای برای انجام تست نداریم.

حریرچی گفت: گاهی ما در بعضی شهرستان ها با درخواست های غیرعادی روبرو هستیم به عنوان مثال گاهی یک شایعه منتشر می گردد یا از اداره ای با ما تماس می گیرند که یک بیماری ویروسی مراجعه نموده است و از همه کارکنان است بگیرید، هرچند که انجام دادن تست برای آن ها خوب است، اما انجام این کار از نظر علمی و مالی درست نیست.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که تست کرونا فقط در لحظه معتبر است و تست مولکولی منفی کرونا تضمینی برای عدم ابتلای افراد نیست و بعضی فکر می نمایند اگر تست کرونا بدهند و تست منفی شد می توانند مهمانی و سفر بروند یا فعالیت اجتماعی داشته باشند در حالی که اینطور نیست و فردی که تست داده می تواند چند دقیقه بعد آلوده گردد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: استفاده از تست روش علمی دارد و اگر شما با فرد مبتلای شدید به کووید 19 روبرو 5 روز ویروس در بدن بماند و بعد تست بدهید تا نتیجه آن مثبت گردد و بعد از اینکه فرد بیمار شد اگر روز های نخست تست انجام گردد، احتمالا تست مثبت است و پس از 10 یا 12 روز ممکن است فرد علامت داشته یا در آی سی یو بستری باشد و تست او منفی گردد و این گونه نیست که از افراد تست بگیریم تا فرد بفهمد آلوده است و این روش تست دریافت علمی نیست، از طرفی باید توجه داشت نمی توانیم برای شهری که روزانه 10 تست ضروری است انجام گردد، یک تیم کامل با دستگاه و تست مستقر کرد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی برای شرایط متعارف تعریف شده که 10 تا 20 درصد بیماران احتیاج به اکسیژن دارند و اگر 40 تا 50 درصد بیماران تنفسی احتیاج به اکسیژن داشته باشند، دستگاه جوابگو نیست و باید دستگاه و تانکر دیگری استفاده کرد، دستگاه های تست کرونا هم ظرفیت خاصی دارند، در عین حال ما در بیشتر استان های کشور کمبودی از نظر تست نداریم و گاهی جمعی چند صد نفره تصمیم می گیرند، تست بدهند و در این شرایط احتیاج به تست افزایش پیدا می نماید و به طور کلی باید شرایط را مدیریت کرد.

ی گفت: در همه شهرستان ها نمی توانیم تست را راه اندازی کنیم محدودیت اصلی به علت کمبود نیروی انسانی لازم و نبود دستگاه های مورد احتیاج کافی است. نمی گردد برای یک شهر که روزانه به 15 تست احتیاج دارد تجهیزات برد. گاهی تعداد این دستگاه ها مثلا دستگاه های اکسیژن ساز برای شرایط متعارف است و اگر 10 تا 20 درصد بیماران احتیاج داشته باشند کافی است، اما اگر 50 درصد احتیاج باشد باید دستگاه های دیگر گذاشت.

حریرچی تاکید نمود: در مجموع در بیشتر استان ها کمبود خاصی برای تست نداریم بعضی موارد موضعی برای این است که افرادی ناگهان تصمیم می گیرند تست نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تست منفی کرونا تضمینی برای عدم ابتلا نیست ، هزینه تست گران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست منفی کرونا تضمینی برای عدم ابتلا نیست ، هزینه تست گران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید