در خصوص دندان عقل چه می دانید؟

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، اگر دندان عقل نهفته باشد، معممولا برای جراحی آن ابتدا به منظور سهولت در دسترسی به دندان نهفته، شکاف کوچکی در لثه به وسیله دندانپزشک ایجاد می گردد

در خصوص دندان عقل چه می دانید؟

در خصوص دندان عقل چه می دانید؟

کشیدن دندان عقل در بسیاری از موارد لازم نیست و تنها در شرایط خاص مثل کمبود فضا برای رشدیا نهفته بودن آن ضروری است که این دندان کشیده گردد. در این مطلب شما را با نکات کلیدی از جمله کشیدن و جراحی دندان عقل آشنا خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

دندان عقل در سن 17 تا حدود 21 سالگی آغاز به رویش می نماید. هرفرد 4 دندان عقل دارد. دندانپزشکان به این دندان آسیای سوم یا مولر 3 نیز می گویند. مهمترین نکته در خصوص این دندان این است که آیا کشیدن آن ضروری است یا خیر که برای پاسخ به این سوال نکات زیر سودمند می باشند.

1. جراحی دندان عقل: اگر دندان عقل نهفته باشد، معممولا برای جراحی آن ابتدا به منظور سهولت در دسترسی به دندان نهفته، شکاف کوچکی در لثه به وسیله دندانپزشک ایجاد می گردد.در بعضی مواقع حتی ضروری است دندان به تکه های کوچکتری تقسیم گردد.

بعد از تزریق بی حسی، در صورتی که دندان عقل کاملاً رویش یافته باشد و تاج دندان به طور کامل تعیین باشد، روش درآوردن آن مانند سایر دندان ها است. ولی دندان های نهفته و نیمه نهفته را به روش جراحی از دهان خارج می نمایند. کشیدن دندان عقل در سنین نوجوانی راحت تر انجام می گردد؛ چون استخوان اطراف دندان ضخامت و استحکام کمتری دارد.

2. این دندان ممکن است در بعضی افراد رشد نکند. زیرا جوانه های دندان عقل در بعضی افراد در زمان جنینی تشکیل نمی گردد.

3. رویش دندان عقل معمولا با درد و تورم همراه است و به ندرت مستقیم و صاف رشد می نماید.این دندان معمولا هنگام رشد به سمت دندان مجاور کج شده که هم باعث به هم ریختگی نظم دندان های دیگر و هم باعث پوسیدگی دندان مولر 2 می گردد.

4. دندان عقل مانند سایر دندان های دائمی در زمان جنینی تشکیل می شوند و در زمان مناسب که 17 تا 21 است از فک خارج می گردد. گاهی ممکن است دندان مولر 3 در فک باقی بماند؛ اصطلاحا به آن دندان عقل نهفته می گویند که برای خارج کردن آن باید به وسیله متخصص جراح فک و صورت عمل جراحی صورت بگیرد.

5. دندان آسیای سوم معمولا در جویدن غذا نقش خاصی ندارد و به دلیل موقعیت مکانی دوری که دارد به سختی مسواک و نخ دندان می گردد؛ بنابراین مستعد پوسیدگی است.

6. برترین سن برای کشیدن دندان عقل قبل از 20 سالگی است؛ زیرا پس از این سن استحکام دندان در لثه و فک بیشتر شده و کشیدن دندان بسیار مشکل می گردد.

7. نکته بسیار حایز اهمیت این است که در صورت عدم وجود مشکل خاصی در این دندان به هیچ عنوان اقدام به کشیدن آنها نکنید. زیرا تنها زمانی کشیدن دندان عقل توصیه می گردد که مسائل ذکر شده رخ بدهد؛ در غیر این صورت با رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی احتمال پوسیدگی و سرایت آن به دندان های مجاور به حداقل می رسد.

عوارض کشیدن دندان عقل

از جمله عوارض شایع در کشیدن دندان عقل می توان به خونریزی های شدید، آسیب به اعصاب و مهم تر از همه نفوذ به سینوس ماگزیلا اشاره نمود.

سینوس ماگزیلا حفره بزرگی است که در بالای دندان عقل فک بالا واقع شده است و گاهی ممکن است با کشیدن دندان، حفره ای به قطر 1 میلیمتر تا حدود 1 سانتیمتر در محل کشیدن ایجاد گردد که اگر قطر آن کمتر از 2 میلیمتر باشد خود به خود ترمیم می گردد، ولی اگر قطر آن بیشتر بود، احتیاج است پزشک متخصص لثه یا فک و صورت به وسیله تکنیک Flap آن را ترمیم کند.

توصیه مهم

حتما در سنین نوجوانی و جوانی با مراجعه به دندانپزشک نسبت به تهیه عکس رادیوگرافی OPG از دندان های فک پایین و بالا اقدام نموده و با مشورت با پزشک خود نسبت به کشیدن یا نکشیدن دندان عقل اقدام کنید؛ زیرا اگر دندان عقل با رشد نامناسب و کج باعث نامنظمی دندان ها شد تنها با ارتودونسی قابل اصلاح است که آن نیز هزینه های گزاف و عوارض جانبی خود را دارد.

منبع:سایت ستاره

منبع: راسخون

به "در خصوص دندان عقل چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خصوص دندان عقل چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید