10 مورد باورنکردنی در رابطه با خواب نوزاد

به گزارش وبلاگ پایگاه داده، خواب نوزاد از مسائلی است که پدر و مادر ها پس از تولد نوزاد به آن توجه می کنند و چون اطلاعات کمی در مورد خواب نوزاد دارند، نگران خواب کم یا خواب زیاد نوزاد خود می شوند. در این مقاله 10 نکته مهم درباره خواب نوزادان که والدین باید بدانند، آورده شده است.

10 مورد باورنکردنی در رابطه با خواب نوزاد

همه ما از خواب و استراحت شبانه لذت می بریم، اما گاهی پدر و مادرهای جوان از زیاد خوابیدن یا بیدار شدن نوزاد خود در طول شب، هراس دارند. داشتن یک درک خوب، از خواب نوزاد خود، کلید آرامش شما خواهد بود. در ادامه 10 مورد از سوالاتی که بیشتر مردم در مورد خواب نوزاد دارند را تشریح کرده ایم.

1- بچه ها حتی در رحم مادر هم رویا می بینند.

در سه ماهه سوم، جنین بیشتر وقت خود را صرف خواب می کند و حداقل 50 درصد از آن در خواب REM (خواب فعال؛ خواب REM با حرکت چشم ها، تندتر شدن تنفس و افزایش فعالیت مغز همراه می باشد) است، مرحله ای که در آن رویا ها رخ می دهد. نیمی از زمان خواب نوزدان نیز خواب REM است (در حالی که بزرگسالان تقریبا 25 درصد خوابشان در رویا می گذرد). بیشتر کارشناسان بر این باورند که بچه ها در خواب، رویا های بسیار می بینند. اما آنچه در مورد خواب نوزاد متفاوت است؛ اشکال رویا است که هنوز به صورت یک راز است.

2- تمام بچه ها هنگام رویا، از خواب بیدار می شوند.

حتی هنگامی که رویای نوزاد خوب باشد، کودک از خواب بیدار می شود. در واقع، تمام نوزادان (و همچنین همه بچه ها و بزرگسالان) با دیدن رویا در طول شب، بیدار می شوند و معمولاً پس از آن دوباره به خواب می فرایند. تفاوتی که بین نوزادان و بزرگسالان وجود دارد این است که نوزادان پس از بیدار شدن نمی توانند موقعیت خود را عوض کنند و خود را به عقب و جلو حرکت دهند اما بزرگسالان موقعیت خود را تغییر می دهند و دوباره به خواب می فرایند.

3- چرخه خواب کوتاه تر

در چرخه خواب دو نوع خواب (خواب REM و خواب غیر REM) وجود دارد که دارای مراحلی است. چرخه خواب در بزرگسالان هر 90 دقیقه و در نوزادان هر 60 دقیقه انجام می شود.

پیشرفت مراحل خواب نوزادان نیز متفاوت است. آن ها می توانند به طور مستقیم به خواب REM بفرایند (که در این حالت، شما ممکن است لبخند کودک خود را ببینید و یا حرکات دست یا پای او را مشاهده کنید) و یا می توانند، از یک خواب آرام، عبور کنند و سپس به REM برسند. هر چه سن نوزاد کمتر باشد این چرخه کوتاه تر خواهد بود.

4- خواب، خواب می آورد.

این ضرب المثل قدیمی صحیح است. این درست نیست که شما کودک را در طول روز مدت زمان زیادی نگه دارید تا بیدار بماند و یا عصر آن را مجبور به بیدار ماندن کنید تا شب بخوابد. برخی از نوزادان هنگامی که از خواب محروم می شوند بسیار گریه می کنند و یا بیش از اندازه فعال می شوند و یا احساس خستگی شدیدی می کنند. اگر اجازه خواب به نوزاد ندهیم و او را از خواب محروم کنیم، ممکن است سطح هورمون استرس در او افزایش پیدا کند و خوابیدن نوزاد در شب مشکل تر شود. اما استثنایی در اینجا وجود دارد و آن این است که نوزاد شما در طول روز بیش از حد چرت نزند، مثلاً زمانی که او ساعت 4 عصر چرت می زند، برای ساعت 7 عصر آمادگی دارد که به راحتی بخوابد.

5- چرت زدن نوزاد، طبیعی است.

این بسیار شایع است که نوزادان در طول روز به مدت 20 تا 40 دقیقه به خواب بفرایند. به خصوص اگر آن ها در تخت خواب خود و بالش خود بخوابند. (جایی که نوزاد در آن همیشه می خوابد و احساس امنیت می کند.) در این مدت کوتاهی که نوزاد می خوابد، ممکن است حرکت و یا سر و صدا، خواب نوزاد را عمیق نکند و کودک بیدار شود. هنگامی که نوزاد در محیطی آرام قرار می گیرد، خواب کودک عمیق تر می شود.

6- قبل از اینکه خواب نوزاد عمیق شود، نوزاد رویا می بیند.

در اواسط سال اول، بیشتر نوزادان به طور ناگهانی از خواب بیدار می شوند. حتی یک کودکی که در نیمه شب خواب عمیق دارد، شروع به فریاد زدن و گریه کردن می کند. بیشتر والدین این را در نظر می گیرند که کودک آن ها گرسنه است، اما این به علت تغییراتی است که در رشد مهارت های شناختی و حرکتی (به عبارت دیگر مغز آن ها) نوزاد انجام می گیرد؛ که موجب بیداری شبانه نوزاد می شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد، آرامش خود را حفظ کنید و با روش هایی مانند ش. ش. کردن در گوش نوزاد، قرار دادن پستانک در دهان او و ماساژ نوزاد، کودک را آرام کنید.

همچنین بخوانید: گریه ناگهانی نوزاد در خواب به چه دلیل است؟

7- تغذیه کودک در شب، بعد از شش ماه

پزشکان و کارشناسان خواب بر این باورند که بیشتر نوزادان در سن شش ماهگی، از لحاظ فیزیولوژیکی قادر به طی کردن 11-12 ساعت در شب، بدون تغذیه هستند. البته اگر در طول شب کودک گریه کند و شما او را تغذیه کنید، کودک نیاز های روزانه خود را جبران می کند. در صورتی که کودک شما از لحاظ سلامتی دچار مشکل شده است، بهتر است به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. برخی از مادران قبل از اینکه به رخت خواب بفرایند، مقداری از شیر خود را پمپاژ می کنند و درون شیشه شیر می ریزند تا در هنگام بیدار شدن نوزاد از خواب در نیمه شب، به او بدهند و آرام شود. یکی از مزیت های این کار، افزایش تولید شیر مادر است که باعث می شود کودک در طول روز شیر بیشتری مصرف کند.

همچنین بخوانید: شیر مورد نیاز نوزادان (چند سی سی) چقدر است؟

8- نوزدان صبح زود را دوست دارند.

بچه ها به نور خورشید در هنگام صبح پاسخ می دهند و بیدار شدن نوزاد در ساعت 6 صبح کاملاً منطقی است. کودک در این ساعت، روز خود را شروع می کند، در ساعت 7 صبح بسیار شاداب است و در ساعت 8 صبح شروع به چرت زدن می کند. هنگامی که نوزاد صبح زود از خواب بیدار می شود به شما کمک می کند تا مدت زمان بیشتری را صرف رسیدگی به امور خانه و نوزاد خود کنید. پس در واقع نوزاد به نفع شما کار می کند.

9- به کودک خود کمی فضا و زمان بدهید.

یکی از بهترین کار هایی که می توانید برای نوزاد خود انجام دهید خواباندن او است. درحالی که هنوز بیدار است. بچه ها عادت ندارند که به زور به خواب بفرایند و هیچ کسی نمی تواند آن ها را به اجبار بخواباند. نوزادان در طول سال اول برای رسیدن به آرامش نیاز به تمرین دارند. اگر کودکتان به شدت دست و پا می زند سعی کنید تنها او را نگاه کرده و از دیدنش لذت ببرید و تا زمانی که گریه نکرده است او را بغل نکنید.

10- بیشتر نوزادان مسائل خواب دارند.

مطالعات نشان می دهد که نوزادان سالم نیز به خوبی به خواب نمی فرایند و در سال های بعد خواب آنها بهتر می شود. این احتمالاً به این دلیل است که نوزاد عاداتی برای خود ایجاد می کند و همچنین به خاطر کار هایی است که شما در سال های ابتدایی در خانه برای نوزاد خود انجام می دهید، که هر دوی این ها بر روی خواب نوزاد تاثیر می گذارد. یک ایده مناسب این است که کودک را در طول روز بیدار نگه دارید تا در مدت شب به خوبی بخوابد و بی تابی نکند. اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نوزاد باید در طول روز حدود 11 تا 12 ساعت بخوابد، در حالی که شما حدود 7 تا 8 ساعت می خوابید. بنابراین نباید در مورد خواب زیاد نوزاد خود نگران شوید.

برگرفته از: babble

گروه مادر و کودک وبلاگ پایگاه داده

منبع: setare.com

به "10 مورد باورنکردنی در رابطه با خواب نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مورد باورنکردنی در رابطه با خواب نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید